Hyvän itse tehdyn pizzan salaisuus...

pekka_puska

...on olla käyttämättä tomaattimurskaa tai tomaattipyrettä jotka ovat aivan liian vetisiä ja mauttomia. Sen sijaan esimerkiksi lasipullossa myytävä felixin chilikastike toimii hyvin, varmaan myös jotku pastakastikkeet (joita en tosin itse ole vielä testannut.

6

455

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pastellaa

      Pastellan pienet pastakastikkeet (valkosipuli ja basilika) sopivat tähän hyvin vähän maun mukaan tuunattuina ja kokokin on sopiva eikä hintakaan haittaa - noin eken.

      Toki jos todella hyvän kastikkeen haluaa, niin sen joutuu tekemään itse eli tekemällä ns. sofriton eli kastikepohjan kuullottamalla pienittyä tai raastettua sipulia, porkkanaa ja varsiselleriä (valkosipulia) pehmeiksi. Maustetaan suolalla, pippurilla ja tuoreilla yrteillä (basilikaa, timjamia, rosmariinia jne...). Lisätään joukkoon purkki hyvälaatuisia tomaatteja (kokonaisia kuorittuja tai murskaa) ja annetaan muhia hiljaisella tulella noin puoli tuntia. Tarkistetaan maku ja tehdään korjaukset - ehkä vähän lisää suolaa, pippuria tai sokeria (hunajaa).

      Annetaan kastikkeen jäähtyä ennen pizzan pinnalle levittämistä. Jos haluaa hyvin tasaista kastiketta, niin sen voi soseuttaa joko sauvasekoittimella tai tehosekoittimella.

    • Paras ketsuppi Heinz

      Ketsuppi on aina toiminut, ei ole mieleenikään tullut laittaa jotain tomaattimurskaa tai hapanta pyrettä.

      • diu diu

        Yök


    • san marzano

      Onko sit paras, mut lähinnä aidointa tatsia pääsee tekemällä kastikkeen San Marzano -lajikkeen tomaateista (lihaisa, vähäsiemeninen luumutomaattilajike). Tölkissä löytynee Mutti-tuotemerkillä.

      Pistät kattilaan murskattua tomaattia, hienonnettua salottisipulia, valkosipulia, basilikaa, suolaa, pippuria ja oliiviöljyä. Tarjoot sauvasekoitinta tai blenderiä ja keittelet kasaan sopivan paksuksi... itseasiassa ihan samalla tapaa kuin nimim. pastellaa tossa neuvoo.

    • pohjasoossi

      Tein pizzan kastikkeen Rainbowin paseeratusta tomaatti-säilykkeestä (200 ml:n tetra, noin 0,4 ekee) - kattilaan kuumenemaan, mukaan vähän suolaa, sokeria, mustapippuria, valkosipulia, chilirouhetta, kuivattuja yrttejä (basilika, oregano), hyvää oliiviöljyä ja annoin kiehua miedolla lämmöllä kokoon. Maistoin ja tarvittaessa maustoin vielä lisää (lähinnä makeutta, sillä tomaatti voi olla aika hapan). Jäähdytin huoneenlämpöiseksi ja levitin itsetehdyn pohjan päälle - juuri sopiva määrä ison lautasen kokoiselle pohjalle ja mielestäni hyvinkin maukas.

    • pukka peska

      Salaisuus on tomaattilajike / tomaatin käsittely. San Marzano luumutomaatti on paras, mut muistakin saa hyvää kalttaamalla ja siemenet poistamalla. Sekaan oliiviöljy, suola, pippuri, valkosipuli, (salottisipuli) ja tuore basilika. Vähän blenderii ja sit keitetään kasaan.

      Ei sen vaikeempaa. Hoituu sillä aikaa, kun taikina kohoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      439
      1918
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1247
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      70
      1144
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1137
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      994
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe