Tietääkö joku miten lunta voisi varastoida kotipihalta mustan joulun varalta? Nyt meinaan näyttää pahasti siltä, ettei jouluna ole lunta. Ajattelin kerätä pihasta lunta johonkin isoon astiaan ja viedä ulkosaunalle (jossa ei lämmitystä) ja jouluaattona sitten levitä lumen tasaisesti pihalle. Muttä täytyykö lumen päälle laittaa jotain, ettei se sula. Olen kuullut, että sahanpuruja voisi käyttää, mutta itsellä ei ole niitä. Kävisiköhän hiekka?
lumen varastointi
6
554
Vastaukset
- iysuius
Oikeesti?
Ei kannata hiekkaa käyttää, koska se ei eristä kuten sahanpuru.
Lumi kasaan maan ja pressu päälle ja oksia tai puun lehtiä. Jos maa ei ole kylmä kannattaa laittaa jotain eloperäistä myös alle. - Vastaus1
Miksi sitä pitäisi säästää kun voisit myös sitä tehdä?
Esim. Laitat pakastimen täyteen (n.100-200l) jääpalapusseja, sitten siinä -0 tai -1 asteen pakkasella laitat ne jonkin silppurin kautta ulos.
Voit myös käyttää keinolumen tekemiseen paperia, mutta kannattaa katsoa päivä jolloin ei juuri tuule.
Mutta jos et halua itse väsätä lunta vaan nimenomaan säästää sitä, niin hommaa riittävästi hiilidioksidi sammuttimia, mene ulos ja suihkuta lumen päälle sillä säännöllisin väliajoin riippuen ulkolämpötilasta.
Ei tarvitse pressuja levittää, muutenkin jos maa on vielä sula, niin lumi voi sulaa jopa nopeampaa pois kertyvän kosteuden ja maasta huokuvan lämmön takia.
Problem solved. - sarana55
ennustin alkutalvella sateista ja lämmintä talvea. en tainnut paljoa erehtyä.
- ovenkahva69
ennustin viime kuussa, että tässä kuussa on jouluaatto. en tainnut paljoa erehtyä.
- sarana55
ilman lunta on v a i n pelkkä aatto :)
- Jäämies III
Kyllä lunta ja varsinkin jäätä on varastoitu onnistuneesti jo vuosisatojen ajan, ja yleensä sahanpurulla peitettynä. Ennen jäätä tarvittiin elintarvikkeiden säilömiseen, nykyään lunta säilötään alku talven hiihtokilpailuja varten. Siis edellisen talven lumilla hiihdetään alkava uusi kilpailukausi.
Purus pitää olla vähintään puolen metrin kerros ja lunta tai jäätä vähintään kuutiometri, niin jos ei aivan hillitöntä sade- tai ja lämpökesää tule, niin vielä elokuun puolella voit nauttia edellisen talven kylmyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521703886Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään793090Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462133Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232043Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?531894TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268- 401260
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758