VIIKINKIEN KOTIMAA

>>KARTTA

25

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+6

      Aivan, homeland tarkoittaa aluetta, josta viikingit olivat peräisin. Nykyisen Norjan, Tanskan ja Ruotsin eteläiset alueet ja varsinkin niiden rannikot.

      • 10+1

        Minulla oli aikoinaan Amerikassa Norjalaistaustainen tuttava, yliopiston opettaja, joka sanoi, että "Viikingit olivat Suomesta ja Pohjois-Norjasta. Ruotsalaisia kutsuttiin Varjageiksi".


    • >>>

      Ne näyttää olleen eteläisestä Norjasta, Etelä-Ruotsista ja Tanskasta alunperin.

      • storioitsia

        - tavallisia kauppamiehiä ,kävivät toisinaan lahtikierroksilla ,tietysti osa oli myös rosvokeikkalaisia. -ei heissä mitään sen kummenpaa romantisoitua ja liiottelua paljon.


    • mietin4

      Samaa hommaa mitä moottoripyöräjengiläiset nykypäivänä tahtoisivat tehdä JOS ei olisi lakia ja järjestystä.
      Silloin ei ollut lakia ja järjestystä, joten marginaalit kävi kirjoittamassa raakalaisten historian josta koko nykyinen skandinaavinen yhteisö ylpeilee muka omanaan.
      Pohjoismaalaisten historia olisikin kyllä todella mitätön ilman näitä merirosvoja.
      Yhtä mitätön kuin meiän suomalaisten.

      Ja kuten arvata saattaa, niin valtaosa viikinkirosvoistakin tuli suomen puolelta. Niihin aikoihin ei taidettu juuri pitää kirjaa heimoista tai muutakaan passimenettelyistä; Kaikki alueen rosvomieliset kelpasi mukaan heimoon katsomatta, kansalaisuuksiahan silloin ei vielä ollut (ruotsalaisa tai suomalaisia).
      Ja mitä luultavimmin köyhästä nyk. suomenmaankamaralta virtasi nuoria miehiä vähän rikkaampaan ja vilkkaampaan nyk. ruotsinmaaperään ja liittyi näihin jengeihin joiden avulla köyhää pohjoismaista historiaa nykyään mainostetaan. Vaan koska Suomi venäjään aikanaan kuului, olemme kaikinpuolin omasta historiastamme irrotetut. Emämaa Ruotsi sanelee historian ja sen mikä on meidän asemamme sen historiassa.

      • kuh,

        Tässä se taisi tulla kiteytettynä koko totuua asiasta.
        Enpä osaa juuri mitään lisätä.


    • croviking

      Jotenkin noin sen viikinkihistorian voisi selittää. Nykyruotsalaisilla ei liene heihin sen enempää geneettistä kuin historiallistakaan yhteyttä, ovat vain saapuneet maahan, missä kaikkea tälläistä on tapahtunut joskus.
      veikkaan, että suomalaisilla on alkuperäisiin viiinkeihin huomattavasti isompi geneettinen osuus kuin ruotsalaisilla. Tulevaisuus kertoo totuuden.

      Vaaleatukkaisuushan on levinnyt ruotsiin suomen puolelta ja nykyruotsalaiset ovat käytännössä samaa porukkaa kuin englantilaiset ja saksalaiset.

      Viikingit ovat olleet vahvasti itäistä geeniperimää, eli samaa gromagnon-perimää mitä nykyiset suomalaisetkin.

    • osavigu

      Pohjoisruotsalaisilla on aika vahvana tämä 1haplotyyppi mikä on vallalla länsisuomessakin. Sinne ne viikingit on päätyneet aikojen saatossa. Sanokaa mun sanoneen.

    • >>>>>>>

      TANSKA, NORJA, RUOTSI ja SUOMI:

      The Vikings came from the countries which we

      know as Denmark,Norway,Sweden, and Finland.

      We refer to the area that these countries are

      located as Scandinavia. The Vikings lived mainly

      along the coastlines of these countries or along the

      rivers witch ran into the seas.These are The

      Vikings that left their lands to explore,invade

      and settle in other lands.

      In the 800 A.D The vikings homeland became

      The Vikings came from the countries which we

      know as Denmark, Norway, Finland and Sweden

      We refer to this area as Scandinavia. They left

      because it was overcrowded and many of these

      Scandinvan warriors left there homes in search of wealth

      and adventure.They travelled in medium sized

      sailing shipes called longboates that were

      big enough to sail in the open sea


      http://class102012.anchorsholmeblogs.net/2013/01/23/where-did-the-vikings-come-from-by-brody/

      • >>>>>>>

        SUOMALAISET(JA VIIKINGIT) OLI KANSAINVÄLISTÄ PORUKKAA:

        VIIKINGIT TULIVAT;

        TANSKASTA, NORJASTA, RUOTSISTA ja SUOMESTA:


    • Rosvo Roope

      En tiedä mistä nuo miekanheiluttajat tulivat pääasiassa tulivat mutta merirosvous .
      kaupan ja kaukomatkailun lomassa on ollut pohjolassa ikiaikaista.
      Pohjoiseuroopan rannikkoryöstely alkoi ainakin 500 vuotta aikaisemmin kuin viikinkiaika. Vasta viikinkiaikana niistä saatiin vain ensimmäiset kirjalliset kuvaukset ja Islantilaisten toimesta myös sankaritarustoa eli saagoja jäi värittämään tuota sotaista aikaa. Tanskalaiset juutit ryöstelivät vielä1300 luvulla suomen rannikkoa mutta heitä osattiin jo silloin kutsua oikealla nimellä eli merirosvoiksi. Tämänkin jälkeen merirosvous jatkui alueella. Suomessa ainakin Isonvihan 1722 päättymiseen asti ja rantarosvous eli haaksirikkoisten ryöväys oli tosiasia vielä 100 vuotta myöhemmin.

    • 10+1

      Minulla oli aikoinaan Amerikassa Norjalaistaustainen tuttava joka uskoi, että SUOMESTA näillä retkillä mukana olleet olivat VIIKINKEJÄ. RUOTSISTA taas VARJAGEJA.

      • sama kuin edellä

        Kaveri oli opiskellut historiaa yliopistoissa. Tarkasti ottaen hän kerran sanoi: " Viikingit olivat Suomesta. Ruotsalaiset olivat Varjageja".


      • tsekkailij
        sama kuin edellä kirjoitti:

        Kaveri oli opiskellut historiaa yliopistoissa. Tarkasti ottaen hän kerran sanoi: " Viikingit olivat Suomesta. Ruotsalaiset olivat Varjageja".

        Norjalaisilla on tarinoita joiden mukaan heistä itään asui sudenkävijöitä, eli varg ganger, eli vargangr, eli varyageja. Svealaisia asui Mälarenin alueella ja gööttejä etelämpänä. Vargangerien on siis täytynyt olla joko kainulaisia, saamelaisia tai suomalaisia (hämäläisiä tai varsinaissuomalaisia). Ehkä karjalaisia.

        Lennart Meren mukaan ne kuuluisat viikinkihautajaiset, joista Ibn Fadlan kertoo, muistuttivat eestiläisiä. Sveat kun hautasivat toisiaan idässä hautakumpuihin jo 800-luvulla, siis 100 vuotta ennen Fadlania.


      • nniinp

        Varjagit voisi olla nykyisten länsisuomalaisten N-haplomiesten jälkeläisiä, ja nämä I1-haploiset alunperin suomenkamaralta ruotsiin siirtynyttä varsinaista viikinkiporukkaa.
        I1 siis aiemmin kuin varjaagit.


    • tsekkailij

      Ongelma näissä kartoissa on se, että alunperin viikingit eivät olleet mitään kansallisia joukkoja tai armeijoita. Ne ilmestyivät kuvaan vasta myöhemmin. Idässä sellaisia ei koskaan nähtykään, vaan ns viikingit olivat sekalaista sakkia, jossa oli ukkoa anglosakseista baltteihin ja kaikkia siltä väliltä. Viikingit olivat tuon ajan merirosvoja ja kaukokauppiaita. Birka ei ollut viikinkikaupunki, eikä Hedeby. Ne olivat kaupunkeja, joiden varustukset rakennettiin torjumaan viikinkejä ja muita vihollisia.

      Kansalliset viikinkiarmeijat tulivat kuvaan todenteolla vasta 900-luvulta lännessä. Idässä vasta 1100-luvulla.

      • 10+1

        "alunperin viikingit eivät olleet mitään kansallisia joukkoja tai armeijoita...."

        Kyllä, aivan, nimenomaan näin.

        Chattailin tuossa yhden ystävän kanssa ja kysyin muistaako mitä mainitsemani norjalaiskaveri Viikingeistä silloin aikoinaan jutteli. Kyse oli siis yliopiston opettajasta. Ja hän tosiaan oli sanonut, että:

        "VIIKINGIT OLIVAT SUOMESTA JA POHJOIS-NORJASTA. RUOTSALAISIA KUTSUTTIIN VARJAGEIKSI".


    • jarvagi

      Ei kannata jatkuvasti toistaa jonkun tyypin henkilökohtaista näkemystä. Ei ole mitään todisteta siitä, että viikingit olisivat mainittavissa määrin lähtöisin Suomesta.

      • 10+1

        Tuli aiheesta mieleen, kaveri oli kuitenkin yliopiston historian opettaja. Niin ajattelin, josko olisi näkemyksensä perustunut joihinkin minulle tuntemattomiin tietoihin. (itse en ole opiskellut historiaa). Ajattelin, että tiedosta voisi olla jotain apua näihin Viikinki tutkimuksiin &-keskuteluun. Täällähän on myös ollut samaa mieltä olevia kirjoittajia.


      • sama kuin ed.
        10+1 kirjoitti:

        Tuli aiheesta mieleen, kaveri oli kuitenkin yliopiston historian opettaja. Niin ajattelin, josko olisi näkemyksensä perustunut joihinkin minulle tuntemattomiin tietoihin. (itse en ole opiskellut historiaa). Ajattelin, että tiedosta voisi olla jotain apua näihin Viikinki tutkimuksiin &-keskuteluun. Täällähän on myös ollut samaa mieltä olevia kirjoittajia.

        Näkemyshän on kieltämättä ilmeisesti ristiriidassa vallitsevan nykykäsityksen kanssa Viikinkien alkuperän suhteen. En tiedä? Kun en ole niin paljon kuitenkaan aiheeseen perehtynyt. Mutta Atlantin toisela puolella oli tosiaan tuollaista käsitystä. Etta Viikingit olivat Suomesta ja Pohjois-Norjasta. Varjagit taas Ruotsista.


      • nummewz
        sama kuin ed. kirjoitti:

        Näkemyshän on kieltämättä ilmeisesti ristiriidassa vallitsevan nykykäsityksen kanssa Viikinkien alkuperän suhteen. En tiedä? Kun en ole niin paljon kuitenkaan aiheeseen perehtynyt. Mutta Atlantin toisela puolella oli tosiaan tuollaista käsitystä. Etta Viikingit olivat Suomesta ja Pohjois-Norjasta. Varjagit taas Ruotsista.

        Niin siis varjagit ovat nykynäkemyksen mukaan läntistä N-haploa . Eivät samaa kuin about 60% suomen miehistä. Länsisuomen klusteri joka eroaa radikaalisti itähaplosta.


      • mette.soderman
        sama kuin ed. kirjoitti:

        Näkemyshän on kieltämättä ilmeisesti ristiriidassa vallitsevan nykykäsityksen kanssa Viikinkien alkuperän suhteen. En tiedä? Kun en ole niin paljon kuitenkaan aiheeseen perehtynyt. Mutta Atlantin toisela puolella oli tosiaan tuollaista käsitystä. Etta Viikingit olivat Suomesta ja Pohjois-Norjasta. Varjagit taas Ruotsista.

        Kyllä aloittajan näkemys on täysin oikea. Viikingit olivat kotoisin Norjasta, Tanskasta ja Etelä-Ruotsista, mkukana myös virolaista ja suomalaista hapatusta - kaikki rannikkoseutujen asukkaita.

        Norjalaisten viikinkiretket suuntautuivat paljolti länteen - he asuttivat siellä alueita, kuten Islannin, Gönlannin ja Orkneysaaret. Tanskalaiset suuntasivat enemmän etelään - perustivat lopula valtioita Englantiin (Danelag, Tanskanvalta) ja Ranskaan (Normandia). Tanskan nykyinenkin kuningashuone juontaa juurensa Orm Vanhasta ja on Euroopan vanhin kuningashuone - Knut Suuri hallitsi aikanaan Euroopan suurinta aluetta Tanskasta Englantiin.

        Ruotsalaiset matkasivat enemmän itään Suomenlahteen ja siitä jokireittejä aina Miklagardiin eli Bysanttiin asti. He perustivat mm. Novgorodin ja Kiovan. Heistä käytettiin pääosin nimeä varjagit- Varjagi-nimityksen yleisesti hyväksytty etymologia on skandinaavinen ”valaliittolaista” merkitsevä sana väring. Termi on keskiajan venäläisten kronikoiden perua.


      • 10+1
        mette.soderman kirjoitti:

        Kyllä aloittajan näkemys on täysin oikea. Viikingit olivat kotoisin Norjasta, Tanskasta ja Etelä-Ruotsista, mkukana myös virolaista ja suomalaista hapatusta - kaikki rannikkoseutujen asukkaita.

        Norjalaisten viikinkiretket suuntautuivat paljolti länteen - he asuttivat siellä alueita, kuten Islannin, Gönlannin ja Orkneysaaret. Tanskalaiset suuntasivat enemmän etelään - perustivat lopula valtioita Englantiin (Danelag, Tanskanvalta) ja Ranskaan (Normandia). Tanskan nykyinenkin kuningashuone juontaa juurensa Orm Vanhasta ja on Euroopan vanhin kuningashuone - Knut Suuri hallitsi aikanaan Euroopan suurinta aluetta Tanskasta Englantiin.

        Ruotsalaiset matkasivat enemmän itään Suomenlahteen ja siitä jokireittejä aina Miklagardiin eli Bysanttiin asti. He perustivat mm. Novgorodin ja Kiovan. Heistä käytettiin pääosin nimeä varjagit- Varjagi-nimityksen yleisesti hyväksytty etymologia on skandinaavinen ”valaliittolaista” merkitsevä sana väring. Termi on keskiajan venäläisten kronikoiden perua.

        Kyllä, Varjagien suhteen tama mainitsemani yliopiston historian opettaja Atlantin takana niin sanoikin. Mutta Viikinki-nimellä kutsuttujen hän sanoi olleen Suomesta ja Pohjois-Norjasta. Opettajan kanssa ei ollut koskaan puhetta Tanskasta. Eli varmasti Tanska jäi mainitsematta, ja vain Norja ja Suomi mainittiin koska hän itse oli Norjasta, mina Suomesta. Ja siksi Tanska jäi keskustelun ulkopuolelle. Näin ollen ajattelisin, että tämän norjalais kaverin käsitys oli luultavimmin, että Viikingit olivat Tanskasta, Pohjois-Norjasta ja Suomesta. Varjagit taas Ruotsista.

        Joka tapauksessa hän sanoi nimenomaan Viikinkien(ei Varjagien) olleen Suomesta ja Pohjois-Norjasta.

        En tiedä mihin hän näkemyksensä perusti, mutta luulisi olleen asiallisia syitä, sillä kuten mainitsin hän oli yliopiston historian opettaja. En halua mainita yliopistoa ja nimeään, mutta voin vakuuttaa yliopiston olleen ja edelleen olevan arvostetun.


      • 654626262y6757y76511
        10+1 kirjoitti:

        Kyllä, Varjagien suhteen tama mainitsemani yliopiston historian opettaja Atlantin takana niin sanoikin. Mutta Viikinki-nimellä kutsuttujen hän sanoi olleen Suomesta ja Pohjois-Norjasta. Opettajan kanssa ei ollut koskaan puhetta Tanskasta. Eli varmasti Tanska jäi mainitsematta, ja vain Norja ja Suomi mainittiin koska hän itse oli Norjasta, mina Suomesta. Ja siksi Tanska jäi keskustelun ulkopuolelle. Näin ollen ajattelisin, että tämän norjalais kaverin käsitys oli luultavimmin, että Viikingit olivat Tanskasta, Pohjois-Norjasta ja Suomesta. Varjagit taas Ruotsista.

        Joka tapauksessa hän sanoi nimenomaan Viikinkien(ei Varjagien) olleen Suomesta ja Pohjois-Norjasta.

        En tiedä mihin hän näkemyksensä perusti, mutta luulisi olleen asiallisia syitä, sillä kuten mainitsin hän oli yliopiston historian opettaja. En halua mainita yliopistoa ja nimeään, mutta voin vakuuttaa yliopiston olleen ja edelleen olevan arvostetun.

        Oliko alueilla noihin aikoihin millaiset nimet?


    • huhump

      Mette.soderman sanoo:
      "Viikingit olivat kotoisin Norjasta, Tanskasta ja Etelä-Ruotsista, mkukana myös virolaista ja suomalaista hapatusta - kaikki rannikkoseutujen asukkaita".
      En tiedä haluatko viitata väitteelläsi siihen, että nämä rannikkoseutujen asukkaat ovat olleet nimenomaan nykyisten suomenruotalaisten jälkeläisiä - se jengi kun on ainakin yrittänyt pitää sisäsiittoista puhdasverisyyttä yllä vielä nykypäivänäkin.
      Toisaalta saatat tarkoittaa ylipäätään länsirannikonväestöä mihin kuului paljon muutakin kuin vain suomenruotsalaisia tai niiksi muuttuneita suomalaisia.
      Osa rannikon porukasta toki muuntui suomenkielisiksi samoin kuin osa suomalaisista ruotsinkielistyi pelkästään epätoivottujen avioliittojen myötä.
      Länsirannikon haplotyypit vaikuttaa niin erikoisilta, että luultavasti niistä löytyy jonain päivänä se suuri vastaus, mihin olemme kaikki odottaneet vastausta jo vuosisadat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2383
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      732
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe