siis ku sanotaa ,että

--saa firmasta "kenkää " mistä mahtaa tullu, sellanen sanonta ?
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Potkitaan firmasta ulos eli saa potkut = kenkää.

Äänestä

- ylimuistoinen on valtion jatsarin mahti.- sano virka heitto polliisi.

Äänestä

Ennen sanottiin "sai potkut". Vanhoissa sarjakuvissa erotettu sai kengänjäljen takapuoleensa.

Äänestä
  • Stadissa sanotaan että saa fudut.

    Äänestä

Voi se olla jalkinefetissikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puolipohjalainen kirjoitti:

--saa firmasta "kenkää " mistä mahtaa tullu, sellanen sanonta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu