Vakanssi?

5+5

Kun en jaksa guuglailla nyt, niin kysytään täältä. Mikähän etymologia tuohon sanaan liittyy? Suomeksi "vakanssi" tarkoittaa lähinnä virkaa, esimerkiksi poliisimies voi olla"ylikonstaapelin vakanssilla". Mutta englanniksi ainakin hyvin samanlainen sana "vacancy" tarkoittaa vapaata (paikkaa/tilaa), esimerkiksi hotellin ovella "vacancies" kertoo, että siellä on vapaita huoneita. Kovinkin erilainen merkitys siis.

5

2445

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +++

      Vakanssi tarkoittaa vapaata virkaa.

    • Minun tietääkseni vakanssi suomessakin edelleenkin tarkoittaa vain vapaata virkaa tai muuta asemaa. Vakanssi täytettäessä otetaan hemmo töihin tälle vapaalle paikalle, jonka jälkeen vakanssia ei enää ole.

      • 5+5

        Varsin mielenkiintoista. Muistin nimittäin, että minullahan on hyllyssä Nykysuomen sanakirja, tosin parinkymmenen vuoden takainen painos, ja siinä osa "sivistyssanat". Ja siellä todella määritellään vakanssi AVOIMEKSI viraksi/toimeksi.

        MUTTA: tuo merkitys ei mielestäni vastaa alkuunkaan sanan tavanomaista käyttöä. Mielestäni aina, kun tuo sana on tullut vuosikymmenten aikana jossain tekstissä tai puheessa vastaan, sillä on tarkoitettu virkaa/tointa/tehtävää/asemaa yleensä, ei vain avointa tai täyttämätöntä sellaista. Ja tätä vahvistaa se, että on saatettu sitten puhua tyhjistä tai avoimista vakansseista, mikä olisi tautologia tuon sanakirjamääritelmän mukaan.


      • 5+5 kirjoitti:

        Varsin mielenkiintoista. Muistin nimittäin, että minullahan on hyllyssä Nykysuomen sanakirja, tosin parinkymmenen vuoden takainen painos, ja siinä osa "sivistyssanat". Ja siellä todella määritellään vakanssi AVOIMEKSI viraksi/toimeksi.

        MUTTA: tuo merkitys ei mielestäni vastaa alkuunkaan sanan tavanomaista käyttöä. Mielestäni aina, kun tuo sana on tullut vuosikymmenten aikana jossain tekstissä tai puheessa vastaan, sillä on tarkoitettu virkaa/tointa/tehtävää/asemaa yleensä, ei vain avointa tai täyttämätöntä sellaista. Ja tätä vahvistaa se, että on saatettu sitten puhua tyhjistä tai avoimista vakansseista, mikä olisi tautologia tuon sanakirjamääritelmän mukaan.

        Olet aivan oikeassa. ”Vakanssi” tarkoittaa todellisessa kielenkäytössä virkaa, tointa tai tehtävää. Nykysuomen sanakirjassa sitä ei mainita, mutta vielä Suomen kielen perussanakirjassa se on selitetty teoretisoivasti avointa virkaa tai tointa taikka viran tai toimen avoinna olemista tarkoittavaksi, ja yleinen merkitys on leimattu vältettäväksi. Kuitenkin samoihin aikoihin (1990-luvulla) julkaistussa Suomalaisessa tietosanakirjassa sentään mainitaan yleinen merkitys ilman paheksuntaa.

        ”Nykysuomen sanakirja”, jonka Suomalaisen Kirjallisuuden Seura teetti valtion toimeksiannosta ja eduskunnan esittämän toivomuksen mukaisesti, ilmestyi vuosina 1951–1961. Se kuvaa lähinnä 1930- ja 1940-luvun kieltä, joskin mukana on jonkin verran myös 1950-luvun (ja aivan 1960-luvun alun) sanastoa. Siitä on julkaistu täysin muuttamattomia uusia painoksia.

        Kirja julkaistiin alun perin 6-osaisena, myöhemmin 3-osaisena ”kansanpainoksena”, joka todellisuudessa poikkeaa alkuperäisestä vain sidosasultaan.

        Myöhemmin on kaupallisista syistä eli kuluttajien harhaanjohtamiseksi julkaistu esimerkiksi ”Nykysuomen sivistyssanakirja” (sinänsä suhteellisen kelpo opus) myöhemmin muka Nykysuomen sanakirjan 4. osana. Lisäksi on muitakin sanakirjoja julkaistu muka Nykysuomen sanakirjan osina, vaikka niillä ei ole mitään todellista yhteyttä Nykysuomen sanakirjaan. Tässä ei ole mitään järkeä alkuperäisen 6-osaisen julkaisun kannalta eikä muutenkaan.

        ”Nykysuomen sivistyssanakirja” ilmestyi vuonna 1973. Vuonna 1978 julkaistussa painoksessa on erillinen lisäysosa. Muutoin en ole tutkinut sitä, missä määrin eri painokset eroavat sisällöltään toisistaan – tuskin paljoakaan, tuo vuonna 1978 tehty täydennys on saattanut jäädä ainoaksi. Kansallisbibliografian tietojen perusteella näyttää siltä, että vielä vuonna 1995 on julkaistu muuttamaton lisäpainos vuoden 1978 laitoksesta!


    • Säädytön

      Saanko kysyä siviilisäätyäsi? Oletko vapaa (vacant), engaged (kihloissa) vai occupied (miehitetty)?

      http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRj3Iwu4jhz1YIwI4hlXj0_d3JnBOulVdBrgc9DhaCpZsVVjyMXNg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      1369
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      320
      1173
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      993
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      310
      963
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      801
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      131
      800
    7. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      50
      761
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      194
      698
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      605
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      546
    Aihe