Olen itse hämäläinen ja asun muualla, mutta käyn usein Savossa rakkaampani luona. Minua sattuu aina korvaan, kun siellä sanotaan:
käyn leipää, kipaisen pankkiautomaatilla ja käyn rahaa, mitään ei haeta vaan sitä käydään.
Koskahan minä lopetan laittamasta tuon hakea-sanan hänen virkkeensä loppuun?
Onko tämä yleistä kaikkialla Savossa?
Savon murre vaikeaa!
3
522
Vastaukset
- Minäkii ihmettelen
"Onko tämä yleistä kaikkialla Savossa?"
Ei mielestäni ole yleistä. Taitaa olla ihan viimeaikojen ilmiö.
Mutta vanhassa savon murteessa on muutamia, esimerkkiesi kaltaisia sanontoja, kuten vaikkapa "mennä heinään", kun mentiin talvella hevosella heiniä niittyladosta hakemaan.
Sitten Savossa mennään kalaan, mennään marjaan tai ollaan kortteeria (asua) joiden kaltaisia sanontoja lienee muissakin murteissa, jopa yleiskielessäkin. - Onhan näitä
Tuli tästä mieleen yksi takavuosien ärsyttävä tv-mainos, jossa "pantiin vesi päälle", kun laitettiin vesi kiehumaan.
Minusta vain putkimies voi panna veden päälle, kun hän avaa talon pääventtiilin.- Essiiviolento
Tuli mieleen vanha juttu maalaispitäjästä, jossa oli kaksi ruotsintaitoista, pappi ja kanttori, juoppoja molemmat. Sunnuntaiaamuna molemmilla oli krapula. Pappi sanoi saarnassaan: "Ja Jeesus sanoi heille hebrean kielellä: Kantorn, kantorn, gå hem och sätt toddyvatten på efter slutpsalmen. Jag kommer strax."
Olisiko tuo "veden päällepaneminen" jotenkin ruotsin perua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612307Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151082
- 971040
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13932Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55828Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277752