NaOH ja COH kaakaossa

Cacao

Huomasin, että kaakaojauheessa on natrium- ja kaliumhydroksidia happamuudensäätöaineina. Koska tuotteen kaakaopitoisuus on 93 %, loppu lieneekin mainittuja lisäaineita.

NaOH on syövyttävä aine, mutta olisiko sitten niin, että koska sitä käytetään happamuudensäätöaineena, se emäksisenä aineena neutralisoituu ”happaman” kaakaon kanssa ja lopputulos on melko neutraali?

3

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 112wedf+345678

      Ei se neutraloidu. Kaakao on myrkkyä, joka syövyttää ja tuhoaa kudoksia. Kukaan kaakaota syönyt ei lopulta ole selvinnyt hengissä.

    • Jos haluaa alkaa kauhistelemaan, niin eiköpä tuota voisi aloittaa omasta mahalaukustaan. Siellähän on syövyttävää suolahappoa melko väkevänä liuoksena ja isohkoja määriäkin.
      Jos elintarvikkeessa on käytetty jotain lisäainetta pH:n säätöön, niin yleensä sitä pH:ta ei ole säädetty mihinkään ääripäähän (lipeäkala kaiketi poikkeus).

      COH:sta pitää kuitenkin antaa kaksi - pistettä.

    • Kaakaopavuissa on oksaalihappoa ja se maistuu hiukan ikävältä, eikä ole suuremmissa määrin edes terveellistä. Siispä se kannattaa neutraloida pois.
      Ei siellä sitä neutraloivaa emästä kuitenkaan seitsemää prosenttia ole, eli on seassa muutakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2697
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      118
      2069
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1630
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1304
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1074
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1072
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1054
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1042
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      977
    Aihe