Tein uuden vuoden lupauksen kuten niin moni muukin.. ja kaipaisin vinkkejä.
Kerrottakoon alkuun että pituus 170cm ja paino 80kg. Ongelma alue vatsan seutu.
Olen nyt syönyt seuraavasti:
aamupala; 1 jälkiuuni leipä(puoliska) jonka päällä vähän voita, kinkkua ja paprikaa. 1 kananmuna
Lounas: lihaa(lihapullia, kanaa tms) ja perussalaatti.
välipala: omena
Päivällinen:lihaa ja kasviksia pannun kautte, yleensä porkkanaa, pitkiä papuja, paprikaa, sipulia. Kastikkeena kermaviiliin seattu dippi jauhe.
iltapala: marjarahka tai omena päivästä ja nälästä riippuen.
Lisäksi juon paljon vettä, pari kertaa päivässä kahvia ja ruoan kanssa rasvatonta maitoa. Maitoa en halua jättää pois sillä kynteni alkavat heti lohkeilla-> kalsiumin puutos?
Päivittäin liikun noin tunnin, Kävelen reippaasti tai hölkkään.
KYSYMYKSIÄ:
Miltä ruokavalioni kuulostaa?
Haluaisin nopeamman startin, kannattaisiko olla viikko ateriankorvikkeilla esim nutrilet? Mitään pussikeittoja en alas saa mutta entäs ne patukat?
Katoin karppien sivuja, mutta sielä mätetään hirvittävät määrät juustoja, ja rasvoja. Niissähän on hirmusti kaloreita, mihin se perustuu?
Voinko syöda salaattia ja kasviksia huoletta aina mahani täyteen? Sillä nälässä en ole nytkään ollut joten ei ole tarvinnut napostella. Karkkeja on hieman ikävä esim leffassa käydessä, voisinko syödä pähkinöitä sen sijasta?
Läskit lähtee vai lähttekö?
PulinaMarina
0
59
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude24115187Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510136Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237099Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1746218Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole464796IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251646