Miljoonakaupunki

votelo

Pietarihan taitaa olla maailman pohjoisin yli miljoonan asukkaan kaupunki. Mutta eikö Helsinkiä voisi tavallaan myös pitää miljoonakaupunkina, koska Helsingin keskustaajamassa on 1,1 miljoonaa asukasta?

6

454

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 342ertg

      Mikä on Helsingin keskustaajama ja missä se sijaitsee?

      • 1+16
        votelo kirjoitti:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Helsingin_keskustaajama

        Lainaus linkistä:
        Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,

        Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?

        Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä?


      • 1+16 kirjoitti:

        Lainaus linkistä:
        Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,

        Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?

        Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä?

        Helsingin keskustaajamasta käytettäessä nimeä Helsingin kaupunkialue, erotetaan Kerava ja Järvenpää omiksi kaupunkialueikseen.

        Näin siis miehen logiikalla. Ja yleisellä sisälukutaidolla.


    • wikipedian soopaa

      Tilastollisesti määriteltynä taajama on yhtenäinen, tiiviisti rakennettu alue. Koko Helsingin seudusta ei tätä nimitystä voi käyttää, koska se koostuu useista kunnista ja niiden taajamista, kuten lähiöistä, erillisistä asuinalueista jne. Helsingin keskustaajama on Helsingin keskusta.

      http://www.stat.fi/meta/kas/tilastoll_taaj.html

      • votelo

        Mutta taajamahan voi kuulua useampaan kuin yhteen kuntaan. Helsingin seutuhan on jo sitten eri asia. Helsingin seudulla asukkaita on 1,3 miljoonaa. Tämä siis tarkoittaa kaikkia Helsingin seudun kunnissa asuvia ihmisiä riippumatta siitä, asuvatko he kaupunkialueella vai eivät. Antamassasi linkissäkin lukee, että hallinnollisilla aluejaoilla ei ole vaikutusta taajamien muodostamiseen. Tuusulan väestöstä yli kolme neljäsosaa asuu Helsingin keskustaajamassa. Mutta esimerkiksi Tuusulan Jokela on oma taajamansa, eli Jokelan asukkaat eivät sisälly Helsingin keskustaajaman asukaslukuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6228
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4396
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2888
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2871
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1456
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      37
      1447
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe