Miljoonakaupunki

votelo

Pietarihan taitaa olla maailman pohjoisin yli miljoonan asukkaan kaupunki. Mutta eikö Helsinkiä voisi tavallaan myös pitää miljoonakaupunkina, koska Helsingin keskustaajamassa on 1,1 miljoonaa asukasta?

6

439

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 342ertg

      Mikä on Helsingin keskustaajama ja missä se sijaitsee?

      • 1+16
        votelo kirjoitti:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Helsingin_keskustaajama

        Lainaus linkistä:
        Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,

        Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?

        Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä?


      • 1+16 kirjoitti:

        Lainaus linkistä:
        Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,

        Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?

        Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä?

        Helsingin keskustaajamasta käytettäessä nimeä Helsingin kaupunkialue, erotetaan Kerava ja Järvenpää omiksi kaupunkialueikseen.

        Näin siis miehen logiikalla. Ja yleisellä sisälukutaidolla.


    • wikipedian soopaa

      Tilastollisesti määriteltynä taajama on yhtenäinen, tiiviisti rakennettu alue. Koko Helsingin seudusta ei tätä nimitystä voi käyttää, koska se koostuu useista kunnista ja niiden taajamista, kuten lähiöistä, erillisistä asuinalueista jne. Helsingin keskustaajama on Helsingin keskusta.

      http://www.stat.fi/meta/kas/tilastoll_taaj.html

      • votelo

        Mutta taajamahan voi kuulua useampaan kuin yhteen kuntaan. Helsingin seutuhan on jo sitten eri asia. Helsingin seudulla asukkaita on 1,3 miljoonaa. Tämä siis tarkoittaa kaikkia Helsingin seudun kunnissa asuvia ihmisiä riippumatta siitä, asuvatko he kaupunkialueella vai eivät. Antamassasi linkissäkin lukee, että hallinnollisilla aluejaoilla ei ole vaikutusta taajamien muodostamiseen. Tuusulan väestöstä yli kolme neljäsosaa asuu Helsingin keskustaajamassa. Mutta esimerkiksi Tuusulan Jokela on oma taajamansa, eli Jokelan asukkaat eivät sisälly Helsingin keskustaajaman asukaslukuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2892
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2753
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1812
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1647
    5. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1639
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1580
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      18
      1464
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1287
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1263
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1249
    Aihe