Pietarihan taitaa olla maailman pohjoisin yli miljoonan asukkaan kaupunki. Mutta eikö Helsinkiä voisi tavallaan myös pitää miljoonakaupunkina, koska Helsingin keskustaajamassa on 1,1 miljoonaa asukasta?
Miljoonakaupunki
6
454
Vastaukset
- 342ertg
Mikä on Helsingin keskustaajama ja missä se sijaitsee?
- 1+16
votelo kirjoitti:
Lainaus linkistä:
Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,
Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?
Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä? 1+16 kirjoitti:
Lainaus linkistä:
Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,
Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?
Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä?Helsingin keskustaajamasta käytettäessä nimeä Helsingin kaupunkialue, erotetaan Kerava ja Järvenpää omiksi kaupunkialueikseen.
Näin siis miehen logiikalla. Ja yleisellä sisälukutaidolla.
- wikipedian soopaa
Tilastollisesti määriteltynä taajama on yhtenäinen, tiiviisti rakennettu alue. Koko Helsingin seudusta ei tätä nimitystä voi käyttää, koska se koostuu useista kunnista ja niiden taajamista, kuten lähiöistä, erillisistä asuinalueista jne. Helsingin keskustaajama on Helsingin keskusta.
http://www.stat.fi/meta/kas/tilastoll_taaj.html- votelo
Mutta taajamahan voi kuulua useampaan kuin yhteen kuntaan. Helsingin seutuhan on jo sitten eri asia. Helsingin seudulla asukkaita on 1,3 miljoonaa. Tämä siis tarkoittaa kaikkia Helsingin seudun kunnissa asuvia ihmisiä riippumatta siitä, asuvatko he kaupunkialueella vai eivät. Antamassasi linkissäkin lukee, että hallinnollisilla aluejaoilla ei ole vaikutusta taajamien muodostamiseen. Tuusulan väestöstä yli kolme neljäsosaa asuu Helsingin keskustaajamassa. Mutta esimerkiksi Tuusulan Jokela on oma taajamansa, eli Jokelan asukkaat eivät sisälly Helsingin keskustaajaman asukaslukuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1366228
- 574396
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282888- 592871
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161885- 151544
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271456Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹371447- 311261
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431161