Pietarihan taitaa olla maailman pohjoisin yli miljoonan asukkaan kaupunki. Mutta eikö Helsinkiä voisi tavallaan myös pitää miljoonakaupunkina, koska Helsingin keskustaajamassa on 1,1 miljoonaa asukasta?
Miljoonakaupunki
6
448
Vastaukset
- 342ertg
Mikä on Helsingin keskustaajama ja missä se sijaitsee?
- 1+16
votelo kirjoitti:
Lainaus linkistä:
Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,
Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?
Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä? 1+16 kirjoitti:
Lainaus linkistä:
Helsingin keskustaajamasta käytetään myös nimiä Helsingin kaupunkialue jolloin keskustaajamaan kuuluvat Järvenpää ja Kerava erotetaan omiksi kaupunkialueikseen,
Jos kerran Järvenpää ja Kerava kuuluvat keskustaajamaan josta käytetään nimeä Helsingin kaupunkialue, niin miksi ne eivät kuulu Helsigin keskustaajamaan eli kaupunkialueeseen?
Ettei vain olisi naisen logiikka kyseessä?Helsingin keskustaajamasta käytettäessä nimeä Helsingin kaupunkialue, erotetaan Kerava ja Järvenpää omiksi kaupunkialueikseen.
Näin siis miehen logiikalla. Ja yleisellä sisälukutaidolla.
- wikipedian soopaa
Tilastollisesti määriteltynä taajama on yhtenäinen, tiiviisti rakennettu alue. Koko Helsingin seudusta ei tätä nimitystä voi käyttää, koska se koostuu useista kunnista ja niiden taajamista, kuten lähiöistä, erillisistä asuinalueista jne. Helsingin keskustaajama on Helsingin keskusta.
http://www.stat.fi/meta/kas/tilastoll_taaj.html- votelo
Mutta taajamahan voi kuulua useampaan kuin yhteen kuntaan. Helsingin seutuhan on jo sitten eri asia. Helsingin seudulla asukkaita on 1,3 miljoonaa. Tämä siis tarkoittaa kaikkia Helsingin seudun kunnissa asuvia ihmisiä riippumatta siitä, asuvatko he kaupunkialueella vai eivät. Antamassasi linkissäkin lukee, että hallinnollisilla aluejaoilla ei ole vaikutusta taajamien muodostamiseen. Tuusulan väestöstä yli kolme neljäsosaa asuu Helsingin keskustaajamassa. Mutta esimerkiksi Tuusulan Jokela on oma taajamansa, eli Jokelan asukkaat eivät sisälly Helsingin keskustaajaman asukaslukuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911909Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771733Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051540Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781425Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67934
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931