Olen 17v tyttö ja kaipailisin apua ruokavalion ja liikunnan kanssa. Mitat n. 165cm/50kg, olen semmoinen "laihanläski", toisaalta pienikokoinen mutta en timmi ja kiinteä. haluaisin kiinteyttää ja saada ylimääräisen rasvan/nesteen (mikä ikinä onkaan!) pois ja lihaksia enemmän.
Haastavaa muuttaa ruokailutottumuksia, syön n. 2-3krt päivässä mutta se ruoka ei sitten monesti ole mitään terveellistä (turhia hiilareita ja energiaa, harvemmin kasviksia). Liikuntaa en voi sanoa harrastavani nimeksikään, ellei tämmöistä "hyötyliikuntaa" lasketa. Olen huono lähtemään salille ja nyt täällä etelä-suomessa ne ainakin tuppaa olemaan täpötäynnä. tykkään aerobisesta liikunnasta!
Eli löytyiskö ketään joka osais koota jotkut esimerkilliset päivän ruokailut ja liikunnan?
fitness-tietäjät apuun!
vinkkejävaan
1
344
Vastaukset
- Alkuun....
Lihaksia saat siellä kuntosalilla, kun teet lihaskuntoharjoituksia keskipitkillä sarjoilla.
Tsekkaa Jutan dieetti lihasta kasvattavalle naiselle. Siinä näet ruokarytmit ja vähän suuntaa siihen mitä pitäisi syödä. Lisää siihen öljyjä ja jos teet paljon aerobista lisäksi, niin myös hiilareita lisää. Mitään proteiinipatukoita ei kannata syödä.
Tuolta saat perustietoa terveellisestä syömisestä:
http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/aiheet/tietopaketit/ravitsemustietoa/terveys/terveellinen_ruokavalio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345