NBC News kertoo: " Big Chill: US Gripped by Coldest Day in Decades." Viimeksi yhtä kylmää: New York, N.Y. 1896, Cleveland, O.H. 1884, Asheville, N.C. 1879. Siis yhtä kylmää viimeksi 118, 130 ja 135 (!) vuotta sitten. No, agw-hihhuleiden ahdistusta lievittänee USA:n pakkasten hellittäminen loppuviikosta. Tosin meillä sitten pakastuu ja järvetkin saavat hydrologin mukaan 5 cm:n jääkannen parissa yössä.
New Yorkissa kylmintä 118 vuoteen !!!
Pierre Review
1390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Asteita peliin, ennätys on -27 astetta Nykissä.
Asteita 4F eli -16 (Central Park). Ja täsmennetään vielä, ettei tarvitse hihhuloida kaikkien aikojen ennätyksistä, tuon NBC:n uutisten esimerkit tarkoittivat siis 'yhtä kylmä tammikuun 7. päivä oli viimeksi 1896' jne.
Riittävän kylmää osoittamaan, ettei mitään merkkejä lämpenemisestä ole. Ja huomautan vielä, etten ole puhunut sanaakaan ilmaston viilenemisestä tai jääkaudesta. Aavistelen agw-väen logiikan menevän niin, että lämpenemättömyyden osoittamiseksi tarvitaan aina kaikkien aikojen kylmyysennätys. Mutta toisaalta sellainen tulkittaisiin ns. ääri-ilmiöksi, joka todistaisikin agw:n puolesta. Lopulta tullaan siihen tulokseen, että olipa sääilmiö mikä tahansa ( vesisade, lumisade, lauha sää, pakkassää, tyyni tai myrsky) se aina todistaa agw:n puolesta. Ja tässä vaiheessa onkin sitten siirrytty jo uskomustieteen ja silkan huuhaan puolelle.
Agw-ryhmän uskonto on vahva.
Uutisointi otsonin palautumisesta on kertomassa , miten agw:n romahtaminen tullaan kertomaan hihhulien omaksi eduksi eli tullaan väittämään, että CO2:n vähetäminen (vain euroopassa) on saanut ilmaston kylmenemään.
Joo, mtv:n uutisiin oli naarattu joku FMI:n ukkeli selostamaan, mutta en jaksanut keskittyä, oli ruokailu kesken.
Sellaista tulin miettineeksi, että yksi asia, joka voisi antaa agw-hihhuloinnille hengähdystauon ja jatkoaikaa, olisi jonkin tulivuoren oikein massiivinen purkaus. Sehän antaisi mahdollisuuden väittää ilmaston lämpenevän ja vieläpä kiihtyvästi, mutta "kun nuo pahuksen tuhkapilvet viilentävät..."
No onko -27 astetta pakkasta. Helppo vastata, kerro vain onko vähemmän, samanverran vai enemmän.
Tyhmään kysymykseen helppo vastaus. Pakkasta oli 37 astetta eli kylmempää kuin samaan aikaan esim. Marsissa.
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-25647963
Miksi pitäisi olla -27 astetta pakkasta? Se, että on kylmin tammikuun 7. päivä 118 vuoteen riittää hyvin osoittamaan, ettei ole merkkiäkään väitetystä "ihmisen aiheuttamasta ilmaston lämpenemisestä" ja sekös sinua kovasti harmittaa.
Miten yhden päivän sää sen muka osoittaa?
Täydennän:
Miten yhden päivän sää osassa yhtä valtiota sen muka osoittaa?
Niin New Yorkista oli kyse kuten otsikkokin kertoi. Mutta sinulle oli taas liian vaativaa. Löylyttäjä löysi jostain -37 astetta. Niinpä, Montanassakin on mitattu joskus -57 astetta. Silloin kun oli vielä KUNNON kylmää.
Jos pakkasta on -27 astetta niin tuohan tarkoittaa, että on lämmintä 27 astetta.
Napailman purkaus on tuonut kylmiä tuulia Pohjois-Amerikkaan, moiset ääri-ilmiöt ovat täydellisen päivänselvä osoitus ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen tuottamista oireiluista.
Tosin tämänhän jo kaikki normaalijärkiset jo tietävätkin.
"kylmin tammikuun 7. päivä 118 vuoteen.."
Nyt tuppaa naurattamaan. Pieru Rewa naarasi tällaisen ennätyksen, joita hörhöt muuten ovat voimallisesti kritisoineet. Kun kuulemma tuolla tavalla saa uusia ennätyksiä rajattomasti. No tilanteen mukaanhan se on hörhön mentävä, kun on vilakkaa, sieltähän se riemu on revittävä.