Sisarneljänneskö?

Tittelikriisi :)

Tuolta aiemmasta "Suku sukulainen" -keskustelusta tuli mieleeni oma tilanteeni:
Isäni on mennyt erottuaan naimisiin uuden naisystävänsä kanssa. Tällä naisella on myös lapsia aiemmasta liitostaan. Hyvinkin yleinen tilanne näinä uusioperheiden aikoina siis.

Vaan mikäpä on "virallinen" nimitys suhteelleni isäni uuden puolison lapsiin?
Jos meillä olisi yksi yhteinen vanhempi, olisimme tietenkin sisarpuolia, vaan mitäpä olemme nyt toisillemme kun pienintäkään geneettistä yhteyttä ei ole? "Sisarneljänneksiä", "uusiosisaruksia" vai mitä?

Arkielämässä heitä tulee puhuteltua veli- ja siskopuoliksi, mutta onko olemassa jotain toista nimitystä?

5

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suku-Laku

      Hmm, tuskin heitä voi kutsua sisarpuoliksesi. Mikäli isäsi on mennyt uusiin naimisiin, kun et enää ole ollut alaikäinen tai et ole asunut siinä vaiheessa isäsi luona, tuskin kutsut isäsi uutta vaimoa äitipuoleksesi!

      Tämä onkin mielenkiintoinen asia pohtia: missä vaiheessa vanhemman uutta puolisoa voi vielä kutsua isä- tai äitipuoleksi? On selvää, että jos lapsi on vaikka vuoden ikäinen, samassa taloudessa asuvaa lähivanhemman uutta puolisoa on varsin loogista kutsua isä- tai äitipuoleksi, mutta etävanhemman uutta puolisoa tuskin voi. Eli tarvitaan siis Kelankin käyttämä "saman jääkaapin periaate", vanhemman uuden puolison toimiminen äidin tai isän roolissa sekä lapsen vähäinen ikä. Missä menee ikäraja? Viisikymppinen "lapsi" tuskin voi enää saada isä- tai äitipuolta.

      Uusperheiden viidakossa tarvitaan uusia nimityksiä. Ruotsissahan on käytössä sambo (avoliitto), särbo (seurustelukumppanien asuminen erillään, vrt. Halonen ja Arajärvi aikanaan), delsbo (osittainen yhdessä asuminen). Googlaamalla löytyy myös kombo ja mambo... Nämä kaikki kuitenkin viittaavat seurustelukumppaneihin, eivät heidän lapsiinsa ( "sun, mun, yhteiset").

    • Sakea vesi

      Hilkkusisko ja varttiveli saattaisivat käydä.

      Minulla on isänpuoleisia serkkuja, joiden isänäiti ei ole minun isoäitini vaan isoäitipuoleni. Ei tämä ole lovea sukulaisuuteen merkinnyt – vähintään samanveroisia ovat olleet kuin täysserkutkin!

    • Virallista nimitystä ei ole. Virkakielessä ei juuri ole tarvetta ilmaista tällaisia suhteita.

      Yleisiä nimityksiä suomen kielessä ovat ”sisarpuoli” ja ”velipuoli”. Niille ei ole kattotermiä, joka kattaisi molemmat sukupuolet.

      Jo Nykysuomen sanakirjassa on sanaa ”sisarpuoli” selitetty niin, että sitä käytetään myös ”myös äiti- t. isäpuolen tyttärestä, joka ei ole ao:n verisukulainen”. Vaikka sanakirjan laatimisen aikaan nykytyyppiset uusperheet olivat suhteellisen harvinaisia, esiintyi sellaisia perheitä, joita syntyy, kun kaksi leskeä menee keskenään naimisiin ja kummallakin on lapsia.

      • Kysyn kumminkin

        Onkohan tällainen kaipailemasi yleistermi jäänyt lapsipuolen asemaan?


    • Kävisi vaikka

      Geneettisistä puoliveli ja eigeneettisistä velipuoli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1286
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe