Miten asennetaan täysasennuksena Puppy Linux kovolle XP:n rinnalle, siis dual boottiin? Enkä nyt tarkoita mitään sellasta asennusta että vain osa Puppyn tiedostoista olis kovolla vaan että koko käyttis on kovolla ja käynnistyy myös siltä ja buutissa tulee grubin valikko josta valitaan käynnistetäänkö Puppy Linux vai XP. En löytänyt kunnon ohjetta tuollaiseen asennukseen Puppyn sivuilta enkä muutenkaan googlettamalla, jospa joku täällä tietäis?
Puppy Linux XP:n rinnalle
10
487
Vastaukset
- universal installer
Tee Puppylle muutaman gigan suuruinen osio (ext3) GParted ohjelmalla, ja sen jälkeen asenna Puppy Universal Installer ohjelmalla. Kiintolevysi on luultavasti IDE/ATA, joten valitse se asennuskohteeksi. Valitse ext3 osio Puppylle ja valitse myös Full asennus.
Asennuksen jäleen suorita Grubin asennusohjelma, jossa ensin kysytään Puppyn osioa (esim. /dev/sda2) ja sitten grubin sijaintia. Valitse Grubin sijainniksi MBR, jotta Puppy käynnistyisi.
Grubin asennuksen jäkeen voit muokata Puppyn /boot/menu.lst tiedostoa jos tarve niin vaatii. Jos vaikka XP on osiolla /dev/sda1, niin menu.lst XP:n osalta näyttää seuraavalta:
title Windows XP
root (hd0,0)
chainloader 1
boot- Parted
Vielä selvennykseksi: defragmentoi (tiivistä?) Windows ennenkuin alat pienentämään Windows-osioita! Joissakin Windows-ohjelmissa lienee omat ohjelmansa levyosion pienentämiseen - ehkä turvallisempi kuin Linux:in erinomainen ja tehokas parted.
PS. En erityisemmin suosittele Puppyn kiintolevyasennusta, koska se toimii Live-CD- tai USB-tikku- versiona ihan mainiosti. - ei maksa vaivaa
Parted kirjoitti:
Vielä selvennykseksi: defragmentoi (tiivistä?) Windows ennenkuin alat pienentämään Windows-osioita! Joissakin Windows-ohjelmissa lienee omat ohjelmansa levyosion pienentämiseen - ehkä turvallisempi kuin Linux:in erinomainen ja tehokas parted.
PS. En erityisemmin suosittele Puppyn kiintolevyasennusta, koska se toimii Live-CD- tai USB-tikku- versiona ihan mainiosti.Niin mutta aina sais olla lykkäämässä cd:tä tai tikkua koneeseen jos ei sitä kovolle asenna, toimiihan se kyllä hyvin niinkin muuten paitsi että tosta on vaan vaivaa. Kovolle asennus on vaivattomampi.
- Oloneuvos*
ei maksa vaivaa kirjoitti:
Niin mutta aina sais olla lykkäämässä cd:tä tai tikkua koneeseen jos ei sitä kovolle asenna, toimiihan se kyllä hyvin niinkin muuten paitsi että tosta on vaan vaivaa. Kovolle asennus on vaivattomampi.
Totta on, et kovolla oleva Puppy toimii paremmin, myös hitaissa koneissakin.
Itselläni on vanhassa IBM:n Aptivassa kahdenkymmenen gigan kovolla puppy, ja se toimii siitä paljon paremmin kun USB-väylän kautta tai CD-asemalta. Sitten siinä on myös etu että ei ihan heti tarvitse hankkia lisätilaa järjestelmälle. Tosin tuossa koneessa on vain vaivaiset 256M muistia ;)
Koneen buuttauskin on nopeampi kovolta, kun ladata se joka kerta CD-asemalta tai muistitikulta RAM - muistiin.
- Oloneuvos*
Kyllä tältä palstalta löydät myös kuinka sen asennuksen saa kovolle, ei kun haku päälle vaan.
Tuossakin ne ohjeet on: http://keijos.arkku.net/install.html
Tuoltahan löydät myös suomen kielipaketin puppyn. siinä kyllä on vähän turhiakin tiedostoja.
-----------------------------------------------------------------
Tein tuossa aikani kuluksi tuollaisen Slacko 5.6.5 KDE 4.11.4 työpöydän.
http://aijaa.com/EFRgcA
Johon jouduin hieman " säveltämään" vanhaa kden kttsmgr puhesyntetisaattoria, niin että noinkin uudessa KDE4,sä toimii. Syy tuohon on se että saa toimiin sen ikivanhan suopuheen, joka on kyllä muuten hyvä, kun sen saa ilmaiseksi . ;)- hmmm...
Paljonkos vaan mahtaa KDE 4.x syödä tehoja, varsinkin kun vanhoista koneesta (kuten tässä ilmeisesti) puhutaan, että häviääkö se Puppyn tarkoitus tuon myötä.
Siinähän on itsessäänkin muuten vaikka ja kuinka (turhia) ohjelmia mukana. - JWM oletuksena
hmmm... kirjoitti:
Paljonkos vaan mahtaa KDE 4.x syödä tehoja, varsinkin kun vanhoista koneesta (kuten tässä ilmeisesti) puhutaan, että häviääkö se Puppyn tarkoitus tuon myötä.
Siinähän on itsessäänkin muuten vaikka ja kuinka (turhia) ohjelmia mukana.Puppyssä ei onneksi ole KDE oletustyöpöytänä vaan oletuksena siinä käytetään JWM:ää.
- 7+10
JWM oletuksena kirjoitti:
Puppyssä ei onneksi ole KDE oletustyöpöytänä vaan oletuksena siinä käytetään JWM:ää.
Toki minä sen tiedän, siksi vastasinkin ylemmälle kirjoittajalle, joka taasen oli laitellut uutta KDE:tä käyttöön.
- Oloneuvos*
hmmm... kirjoitti:
Paljonkos vaan mahtaa KDE 4.x syödä tehoja, varsinkin kun vanhoista koneesta (kuten tässä ilmeisesti) puhutaan, että häviääkö se Puppyn tarkoitus tuon myötä.
Siinähän on itsessäänkin muuten vaikka ja kuinka (turhia) ohjelmia mukana.Tuossa IBM:n Aptivassa toimii vanhempi KDE4 ja KDE3, mutta silloin kernelin on oltava 2,6 sarjaa, siis sen koneen BIOS ei läpäise kerneleitä (ytimiä) jotka ovat 3. x.x
IBM Aptiva prossu on 350Mhz, ja muistia on se 256M näytönohjain ATI 3D joka on integroitu emolevyn. Joten superkone Linuxille ;)
Mitä turhia ohjelmia Puppyssa on (?), jos sen koko on jotain 100Mt ? Niin eihän se ole kyllä silloin suomen kielinen, kun se on tuon kokoinen, siihen saa vaihtaa ekana selaimen jne.... - Oloneuvos*
Oloneuvos* kirjoitti:
Tuossa IBM:n Aptivassa toimii vanhempi KDE4 ja KDE3, mutta silloin kernelin on oltava 2,6 sarjaa, siis sen koneen BIOS ei läpäise kerneleitä (ytimiä) jotka ovat 3. x.x
IBM Aptiva prossu on 350Mhz, ja muistia on se 256M näytönohjain ATI 3D joka on integroitu emolevyn. Joten superkone Linuxille ;)
Mitä turhia ohjelmia Puppyssa on (?), jos sen koko on jotain 100Mt ? Niin eihän se ole kyllä silloin suomen kielinen, kun se on tuon kokoinen, siihen saa vaihtaa ekana selaimen jne....Tuolta löydät Puppy jossa on KDE4 työpöytäympäristö ja monta muuta työpöytäympäristöä saatu pakattua alle 700 Mt iso tiedoston.
http://www.lhpup.org/download.htm
Esim. tuo LighthousePup-5.03-G_Mariner.iso 694M
On hyvä jakelu XP:n rinnalle ja pitäisi kyllä toimia sellaisessa koneessa missä on alkujaan Windows XP.
Tuossa tulee mukana Puppyn paketinhallintaohjelman lisäksi Slackwarestakin tuttu Gslapt - paketinhallintaohjelma, jolla voi esim. asentaa KDE4 suomenkielipaketti, tosin sen löytää myös noilta sivuiltakin. tosin siinä on paljon muidenkin maiden kielipaketit lisäksi.
Tuollainen Puppy KDE4 pyörii siinä IBM-tehomyllyssä ;)
http://lhpup.org/download443.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707