Biokemiaa opiskelemaan?

SofiaV96

Moi, olen juuri nyt viimeisellä lukiovuodella Espanjassa ja mietin että tulisin Suomeen yliopistoon opiskelemaan biokemiaa. Myönnän että en ole mikään huippuopiskelija mutta pystyn kyllä kuin kiinostaa. Olisi suuri apu jos joku kertoisi onko biokemia hirveän vaikeaa siellä. Luin myöskin etta siinä tehdään paljon laboratoriohommia joten olisi kiva tietää vähän mitä niissä tehdään, koska en ole saanu harjoitusta siitä täällä Espanjassa.
Kiitos,
Sofia

3

405

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Biokemia, jippii!

      Mikäli ala kiinnostaa niin todennäköisesti motivaatio riittää pääsykokeisiin lukemiseen :) Alussa kenenkään ei oleteta osaavan lukion biologian ja kemian oppimäärää enempää (tietysti pääsykoekirjan asioista tulee olla hiukan perillä, mutta jos pääset valintakokeesta läpi niin selvästikin tietosi ovat riittävät). Aivan alkupään kursseilla käydään lukion asioita läpi hiukan syvällisemmin. Tulevilla kursseilla tietämystä syvennetään entisestään.

      Laboratoriotöissä käydään läpi kaikkea proteiinien, DNA:n ja RNA:n eristämisestä, puhdistamisesta ja monistamisesta aina mikrobien ja eläinsolujen viljelyyn. Ja paljon muuta. PALJON.

      Laboratoriotöistä ei missään tapauksessa kannata ottaa tässä vaiheessa minkäänlaisia paineita. Kaikki työt ja tarvittavat menetelmät käydään kursseilla läpi ja labrassa kaikkien välineiden käyttö opetetaan melkeinpä kädestä pitäen.

    • Xenia Onatop

      Biokemia rationalisoi lääketiedettä ja luo sille tieteellisen perustan. Lääkkeissä vaikuttava aine on (melkein?) aina joku molekyyli. Juuri biokemistit näitä kehittävät eivätkä lääketieteilijät tai farmasian ammattilaiset. Biokemistit ovat suuria sankareita!

    • Nuuska Natu

      Suurin osa asioista on periaatteessa helppoja ymmärtää, mutta ne muodostavat äärimmäisen monimutkaisia kokonaisuuksia. Tiedossa on pänttäämistä ja pitkiä päiviä. Itse olen nauttinut saadessani oppia enemmän ja enemmän biokemiasta ja on ollut hieno soveltaa oppimaansa käytännössä. Opiskelu on vaativaa joten itsekuria pitää olla ja opiskelutekniikka pitää päivittää yliopistokuosiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      762
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      710
    3. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      102
      686
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      667
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      651
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. 47
      590
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      535
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe