Luin juuri kirjan, jossa kerrottiin sota-aikana ja rintamaoloissa hevosille syötetyn teollista selluloosaa. Siis jokseenkin kaikista muista ravinteista puhdistettua materiaali kuin mahdollisesti selluloosan hiilihydraattia.
Itse epäilen hevosen kykyä käyttää kunnolla edes sitä. Kun hevoselle yksimahaisena on siviilissä esim. metsä- tai muissa raskaissa töisssä annettu lisäruokana myös kauraa.
Siis, onko hevosella kyky käsitellä puhdasta teollista selluloosaa ja elää sen varassa?
Selluloosaa hevoselle?
9
633
Vastaukset
- Muisteluksija
"Itse epäilen hevosen kykyä käyttää kunnolla edes sitä."
Kyllä ne vain tällä puunjalostuksesta peräisin olevalla selluloosalla ovat hevosia ruokkineet. Oli siinä ollut hieman kauraa seassa.
Vanhemmat miehet kertoivat, kuinka valtio toimitti sota-aikana maaseudun köyhille kotirintaman miehille sotasaalishevosia lainaan savotta-ajoja varten. No, eihän näillä köyhillä mökinmiehillä tietenkään ollut rehuja omasta takaa. Niinpä rekien päällä tuotiin rautatieasemalta samalla kertaa näitä sellupaaleja ja niiden voimalla hevoset savottatöistä suoriutuivat. Selluloosaa eli kuitua pidetään ihmisellekin mukamas terveellisenä. Naurettava ajatus.
- Mökin poika 70 v
Muutimme maalis-huhtikuussa 1947 toiseen mökkiin parinkymmenen kilometrin päähän synnyinkodistani. Siellä oli vanhassa tallissa muutama ehkä 40 cm (lapsen arvio) kanttiinsa oleva harmaa levy joitten sanottiin olevan selluloosaa lehmien hätäruuaksi sota-ajalta. Sen enempää en niistä tiedä, hukkaan joutuivat. Hevosta ei meillä ollut.
- wanha hevosmies
pannaan paperit vetämään sanoi isäntä,kun ruunalle selluloosaa syotti....ja oli ihan oikeassa..wah-wahh
ja lauloivatten kanssa sota-aikana....ei hevoisella heiniä ,,vaan syovät ne tallista seiniä... ja tuokin on totta,,pollet jyrsii puuta esim. ennen hevosten pitoparrussa kauppojen edessä pollet oli jyrsineet puun ohueksi..--selluloosaa=puuta..- Muisteluksija
"...pannaan paperit vetämään sanoi isäntä,kun ruunalle selluloosaa syotti"
No tuota, muistatko sinä, pystyikö sitä sellua syöttämään hevoselle myös "välipaloina" eli korvattiinko sillä myös heinien syöttö vaikkapa kuormien purkamisen aikana?
Minulla on ollut sellainen käsitys, että se sellu piti kostuttaa tai liottaa veteen, ennen kuin hevonen kykeni sitä syömään. Joku kertoi, että hevonen hikosi sitä rehua syödessään.
Mutta hiilihydraatteja kai ne lienevät siitä sellusta saaneet ja sillähän voi tuottaa lämpöä ja vetoenergiaa. Joten melkoinen keksintö se on ollut sota-ajan rehuniukkuuden helpottamiseksi. Nykyäänhän hiilihydraateista ei ole niinkään pulaa rehujenkaan suhteen, vaan paremminkin proteiineista.
- apis1
Hevosella on hiukan eri entsyymit kuin ihmisellä. Ruohonsyöjillä, kuten hevosella, on sellainen entsyymi, joka pystyy pilkkomaan selluloosaa monosakkarideiksi ja siten myös ravinnoksi. Ihmiseltä tällainen entsyymi puuttuu, joten selluloosa tulee muun ulosteen mukana, mutta pitää olemuksellaan yllä suolen toimintaa.
Ihmisen entsyymit pystyvät pilkkomaan monosakkarideiksi vain disakkarideja (esim. ruokosokeri, maitosokeri, mallassokeri) ja tärkkelystä, joka on ketjuuntunutta eli polymeroitunutta monosakkaridia.
Sota-aikana kerrotaan lauletun: "Kiitos sulle, Joulupukki, joka pollen puolesta, kun ei lopu selluloosa karvakorvan suolesta."- Aattelinpa ite
"Ruohonsyöjillä, kuten hevosella, on sellainen entsyymi, joka pystyy pilkkomaan selluloosaa monosakkarideiksi ja siten myös ravinnoksi. "
No, oliaiko se sitten kannattavaa kasvattaa pelloilla energiapajua, jalostaa siitä selluloosaa ja syöttää pellon tuotosta osa selluloosana lihakarjalle? Pajuhan tuottaa biomassaa moninkertaisesti heinäkasveihin verrattuna.
Ymmärrän kyllä, että eläimet tarvitsevat kasvaakseen proteiineja, mutta tarvitsevat ne hiilihydraattejakin. - apis1
Aattelinpa ite kirjoitti:
"Ruohonsyöjillä, kuten hevosella, on sellainen entsyymi, joka pystyy pilkkomaan selluloosaa monosakkarideiksi ja siten myös ravinnoksi. "
No, oliaiko se sitten kannattavaa kasvattaa pelloilla energiapajua, jalostaa siitä selluloosaa ja syöttää pellon tuotosta osa selluloosana lihakarjalle? Pajuhan tuottaa biomassaa moninkertaisesti heinäkasveihin verrattuna.
Ymmärrän kyllä, että eläimet tarvitsevat kasvaakseen proteiineja, mutta tarvitsevat ne hiilihydraattejakin."Ajattelinpa ite", selluloosa ei ole proteiini vaan hiilihydraatti, vahvasti polymeroitunutta monosakkaridia, siis sokeria, mutta ihmisen entsyymit eivät sitä pilko. Selluloosan syöttämisellä hevoselle sota-aikana ei tunnettu energiapajua. Kaikki selluloosa keitettiin irti puusta ja sillä korvattiin heiniä.
En ottanut kantaa, mikä on hyödyllistä, mikä ei, vaan selitin miten ja miksi sota-aikana meneteltiin. - Ajattelinpa ite
apis1 kirjoitti:
"Ajattelinpa ite", selluloosa ei ole proteiini vaan hiilihydraatti, vahvasti polymeroitunutta monosakkaridia, siis sokeria, mutta ihmisen entsyymit eivät sitä pilko. Selluloosan syöttämisellä hevoselle sota-aikana ei tunnettu energiapajua. Kaikki selluloosa keitettiin irti puusta ja sillä korvattiin heiniä.
En ottanut kantaa, mikä on hyödyllistä, mikä ei, vaan selitin miten ja miksi sota-aikana meneteltiin."...selluloosa ei ole proteiini vaan hiilihydraatti"
Tämä kyllä oli tiedossa, kuten ehkä tarkemmalla lukemisella huomaatkin.
Ja sekin oli tiedossa, että sota-aikana syötettiin havusellua.
ja että sillä korvattiin heinärehua.
Mutta tuli vaan mieleen, että olisiko sama menetelmä tuottaa rehua taloudellisesti kannattavaa nykyoloissa, ja vaikkapa siten, että siihen selluloosaan jo lisättäisiin sellaisia entsyymejä, jotka edistävät selluloosan sisältämien suurimolekyylisten hiilihydraattien pilkkoontumista sokereiksi.
Pajuhan tuottaisi paljon enemmän lyhyen kesämme aikana biomassaa, kuin heinät; siis odoteltaessa meidän oloissa menestyvän maissin jalostamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1144964Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2154716"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253225Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363183Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1033072- 982384
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382358Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392255Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352233- 222168