Rovaniemen taloutta hoidettu päinpersettä.

Ja tässä seuraus, uusia hyviä taloja puretaan;

http://yle.fi/uutiset/kunta-asunnot_myy_ja_purkaa_taloja_rovaniemella/5775732


Kaupunkilaiset pakotetaan maksajiksi.
395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mieti maksumiestä, ne sysää kaiken kansan maksettavaksi.

Äänestä

Virkamiehet rakennuttivat verorahoilla "Lappi-talon" Tromssaan, kertoo LK. Ainoa todellinen syy on se että virkamiehet saavat matkustella myös Pohjois-kalotin eksoottisiolle paikoille, nyt kun maapallo on muuten matkusteltu ristiin ja rastiin.
Vähän aika sitten kaupungin virkamiehet kertoivat käyneensä taas Kiinan Harbinissa, vuotuisilla jäänveistosfestivaaleilla. Nuo matkat ovat ensisijaisesti virkamiesten ilmaisia lomamatkoja sinne sun tänne maapallolla.

Jos halutaan tehdä "businesta" Jäämeren alueella, siihen ei kallis lappi-talo auta mitään. Busines tehdään eri tasoilla kuin juhlapuheitten Lappi-talolla. Busines tehdään sitten "kun on tarvetta tehdä jotain". Kokouspaikat löytyy kyllä kun on tarvista. Joten Lappi-talo on virkamiehiä ja heidän intressejään varten.

Äänestä

Yhdistymisen jälkeen mlk on nyt veloissa kuin tervanvatäjä. Taloutta on hoidettu uskomattoman taitamattomasti viimeiset vuodet ja kaupunginvaltuusto siunaa kaiken vaikka onkin päinpersettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voihyväsylvi. kirjoitti:

Ja tässä seuraus, uusia hyviä taloja puretaan;

http://yle.fi/uutiset/kunta-asunnot_myy_ja_purkaa_taloja_rovaniemella/5775732


Kaupunkilaiset pakotetaan maksajiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu