Aina vähemmän näkyy punaista http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif Pitäisikö kerätä kolehti ja lähettää Hansenille lisää vesivärejä?
Onko väripurkki tyhjä?
jäätävää keliä
13123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aika paljonhan sitä näkyy. Ja normaalia lämpimämpää näkyy enemmän kuin normaalia kylmempää. Johtuen tietenkin siitä, että ilmasto on lämmennyt.
Aika ala-arvoinen aloitus denialistilta.
Ihan keskimääräinen. Tieteenpelkääjien aloitukset yleensä joko säälittävät tai naurattavat, silloin tällöin sekä että.
Se tossa vesiväri sekoituksessa häiritsee että näitten valtamerien päällä oleva psyy aina samana valkoisena. Onko ongelmia mittaustekniikassa vai missä.jos yli 40% maapallon pinta-alasta ei lämpötila muutu mihinkään suuntaan
Meret eivät onneksi ole vielä lämmenneet kovin laajalti yli 2,5 astetta, jotta lämpeneminen näkyisi sellaisen erottelutarkkuuden kuvassa.
Mutta tuossa vastaava kuva 0,5 asteen erottelutarkkuudella, siinä merien lämpeneminen näkyy melkoisen selkeästi:
http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/wksst/wksst.20140115.gif
Uusimman ilmastotieteen mukaan asia on selvä kuin bläkki. Lämpöhän vajoaa valtamerissä pohjaan, joten eihän se pintalämpötila silloin voi miksikään muuttua tai ei ainakaan lämmetä.
Näkyy myös vihreää ja sinistä. Taitaapi olla lämmöt melkolailla tasan.
Johtopäätös: Puheet merien lämpenemisestä on hölynpölyä.
Reilusti enemmän on keltaista, oranssia, punaista ja violettia.
Johtopäätös: Meret lämpenevät.
paljon näyttää ulkomittari tällä hetkellä ?
Jos sen tarkemman arvion haluat niin perinteisellä ruutu ja pistekalvolla sen pystyisi laskemaan. Varmaan löytyisi joku tietokoneohjelmakin, mutta ohjelman etsimiseen menee varmaan enemmän aikaa. Ruutu-pistekalvo vain kuvan päälle ja laskemaan miten monta pistettä on minkin värin päällä. Ruutukoko on noin sentin ja sen sisälle on ahdettu vaikka se sata pistettä (10x10).Noilla ohjeilla onnistuu saamaan prosentit ettei mutu tiedolla tarvitse selitellä.
Sitten innon latistaminen. Tekii hyvää kummallekkin puolelle, kirsikanpoiminnan vastapainoksi.
Näin AGW värittäjät piirtelevät NOAA.n nimissä
"http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/wksst/wksst.20140115.gif" paikka tiedot piilotettu
http://geoip.flagfox.net/?ip=205.167.25.102&host=www1.ncdc.noaa.gov
ja
"http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif"
sivuston tarkat tiedot löytyvätkin.
http://geoip.flagfox.net/?ip=140.172.12.69&host=www.esrl.noaa.gov
kyllä se nyt vaan kylmenee!!
Tilanne rauhoittunee vasta 2030 jälkeen! Siihenasti voi tulla lämpimiä ajanjaksoja.