Supernova melkein lähellä

5144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaan missä hitossa viipyy oman galaksimme supernovat?

Sitten Keplerin aikojen 500 vuoteen ei ole supernovaa näkynyt vaikka tiedemiesten laskelmien mukaan niitä pitäisi linnunradassa räjähtää 2-3 vuosisadassa.

Äänestä
  • No eipä ihme että tavallinen väki niin usein nauraa "tiedemiesten" hupsutuksille. Missä muuten viipyy se ilmastonmuutos? Nytkin on paukkupakkaset.

    Äänestä

  • Kyllä kansa tietää kirjoitti:

    No eipä ihme että tavallinen väki niin usein nauraa "tiedemiesten" hupsutuksille. Missä muuten viipyy se ilmastonmuutos? Nytkin on paukkupakkaset.

    Sekoitat säätilan ja ilmastonmuutoksen? Taidat olla vähän pihalla. Tuopn logiikan mukaan ilmastonmuutos oli viime syksynä, joka oli aivan poikkeuksellisen lämmin.
    Kun puhutaan keskiarvoista noinkin harvoin tapahtuvien ilmiöiden kohdalla kuin supernovat ovat, eivät suuretkaan poikkeamat ole mitenkään odottamattomia.

    Äänestä

M 82 on 'tähtiryöppygalaksi', jossa syntyy paljon keskimääräistä runsaammin uusia tähtiä ja myös nopeasti itsensä loppuunpolttavia jättiläistähtiä, joiden jäljiltä galaksin keskustasta on ryöpynnyt huikeita kaasusuihkuja galaktisen akselin suuntiin:
http://www.noao.edu/image_gallery/html/im0860.html

Tämänkertainen oli valkoisen kääpiön räjähdys. Supernova on kirkastunuut lukemaan 10.6 magnitudia.
http://www.skyandtelescope.com/observing/highlights/Bright-Supernova-in-M82-241477661.html
Galaksin keskustassa räjähti edellinen supernova vajaa kymmenen vuotta sitten.
http://www.skyandtelescope.com/news/46482007.html

Talven lumien valaisemalla taivaalla maamme kirkkaimman kaupunkihajavalon suunnassa on vain niin huonot havainto-olot, että en joskus onnistunut näkemään edes koko galaksia 130 millisellä putkella, joten taitaa olla turha yrittää nähdä superia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tähyiltävää kirjoitti:

Ison Karhun galaksissa, M82 on kirkastumassa supernova, josta saattaa kehkeytyä kiikarilla näkyvän kirkas.
http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2014/01/22/kaboom_nearby_galaxy_m82_hosts_a_new_supernova.html

http://www.universetoday.com/108386/bright-new-supernova-blows-up-in-nearby-m82-the-cigar-galaxy/

https://www.taivaanvahti.fi/observations/show/21879

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu