Kertokaapa joku vaikkapa Oulun seudulta oleva lukija, että miten se menee se "alakko nää minua" juttu noin käytännössä? Onko siinä kyse seurustelun ehdotuksesta vai jo peräti tykkäämisen tunnustamisesta?
Onkohan se jotenkin helpompi tapa tiedustella toisen kiinnostusta, kuin nämä ilman valmista kaavaa tapahtuvat lähentymiset? Luulisi ainakin, että valmis kaava helpottaa tässä torjutuksi tulemisen kauhutilanteessa.
Seurustelun ehdottaminen
8
1912
Vastaukset
- Ookkonä pölijä?
Ei Oulun murteesa sanota että alakko nää minua vaan alakkonä mua.
Ite tuosta alakamisesta en mittään tiijä. Ei oo kukkaan koskaan sanonu semmosta mulle eikä oo kukkaan tuttukaan semmosesta puhunu. Taitaa olla vain jonku keksintyä tuommonen alakaminen. Mitä se sitte lieneeki.
Ja minnoon vasta viikon päästä seitenkymppinen oululainen.- Ölövi
Nää oot kyllä vääräsä tai narraat... Kyllä se nimenommaan oikialla oulummurteella on että "alakkonää mua".
Tuo "alakkonä" on etelänvetelien hapatusta, ku yrittävät mukamas olla hauskoja ja vääntää oulummurretta. Sieltä tullee justiisa tätä "alakkonä mua okkonä oulusta pelkäkkönä polliisia" vaikka se on oikiasti "alakkonää mua, ookkonää oulusta, pelekääkkönää polliisia".
Ja alottajalle tievoksi, että ei tuo "alakkonää mua" liity seurustelun alottamiseen millään tavalla. Lapset sannoo niin toisilleen pyytäissään leikkimmään. - Voisin mie alkaa
Ölövi kirjoitti:
Nää oot kyllä vääräsä tai narraat... Kyllä se nimenommaan oikialla oulummurteella on että "alakkonää mua".
Tuo "alakkonä" on etelänvetelien hapatusta, ku yrittävät mukamas olla hauskoja ja vääntää oulummurretta. Sieltä tullee justiisa tätä "alakkonä mua okkonä oulusta pelkäkkönä polliisia" vaikka se on oikiasti "alakkonää mua, ookkonää oulusta, pelekääkkönää polliisia".
Ja alottajalle tievoksi, että ei tuo "alakkonää mua" liity seurustelun alottamiseen millään tavalla. Lapset sannoo niin toisilleen pyytäissään leikkimmään."Ja alottajalle tievoksi, että...."
No, selitäpä sitten tämä oululaisten sepittämä laulu "Ookkonää kuullu, että Oulussa, on kummallisia sanoja... alakkonää mua on rakastaa..."
Joku vain selitti sen minulle, että tällä "alakkonää mua" -sanonnalla paitsi tunnustetaan omat tunteet, myös tunnustellaan, saako niille vastakaikua, ja että sitä käyttävät lasten lisäksi myös seurusteluikäiset oululaiset.
Sen kaavan käytännön sovellutuksesta ja yleisyydestä lähdin asiaa kyselemään. En osannut odottaa, että aiheesta näyttää olevan paikallistenkin keskuudessa monenlaista tulkintaa. - Ölövi
Voisin mie alkaa kirjoitti:
"Ja alottajalle tievoksi, että...."
No, selitäpä sitten tämä oululaisten sepittämä laulu "Ookkonää kuullu, että Oulussa, on kummallisia sanoja... alakkonää mua on rakastaa..."
Joku vain selitti sen minulle, että tällä "alakkonää mua" -sanonnalla paitsi tunnustetaan omat tunteet, myös tunnustellaan, saako niille vastakaikua, ja että sitä käyttävät lasten lisäksi myös seurusteluikäiset oululaiset.
Sen kaavan käytännön sovellutuksesta ja yleisyydestä lähdin asiaa kyselemään. En osannut odottaa, että aiheesta näyttää olevan paikallistenkin keskuudessa monenlaista tulkintaa.No mää ennoo kuullu tuommosta renkutusta ikkään... Voihan sitä "alakkonää mua" käyttää sitte vaikka leikkimielisesti tuosaki tilanteesa, mutta itelle se on tuttu pentuvuosilta ku käytii kavereitten ovella kysymäsä että "alakkonää mua" tai kaverin äitiltä että "voiko Lissu alakaa mua" jne...
Jos nää oikialta oululaiselta tievustelet sitte tuollain "alakkonää mua" -tyyliin sitä että oisko kiinnostusta alakaa riijustelemaan sun kansa, niin kaitpa se sen hoksaa mitä nää tarkotat.
- Tuttu sanonta
"Ei oo kukkaan koskaan sanonu semmosta "
Onhan se sanonta jopa siitä Oulun murteesta kertovassa laulussa "Ookkonä kuullu, että Oulussa, on kummallisia sanoja". Ja sen eräässä säkeistössä sanotaan "alakkonä minua (mua) on rakastaa..." - weerees
Kyllä se on ollut olemassa, mutta en tiedä, onko enää.
Lapsena mentiin kaverin oven taakse ja kysyttiin häneltä: "Alakko sää mua?"
Sillä tarkoitettiin, että aletaanko leikkiin tai ylipäänsä tekeen jotain yhdessä.
Näin Raahessa, 75 kilsaa Oulusta etelään. Olen nelikymppinen. - ei se liity
Ei se alkaminen siinä sanonnassa välttämättä mitenkään liity seurusteluun.
- aaaaaaaaaaaaaaa
no ainaki ku mie olin ala-asteella ja mulla oli oululainen kaveri nii ku meilä lapisa sanotaan ooks mua nii tämä mun kaveri yritti mullekki opettaa että se on alakko nää mua siis että se tarkottaa sitä että ollaan kaveria vapaa-ajalla, ei liity seurusteluun. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4463839Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181652- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441049
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047