Eli eikös ne ole hauis ja ojentajalihas? Voinko treenata niitä ilman painoja eli käyttää painona omaa painoani? Esim punnerruksiin käytetään ojentajalihasta(muistaakseni?).
Olen siis ihan vasta-alkaja ja tarkoitukseni on saada käsivarsia paksummiksi.
käsivarsien lihastreeni ilman painoja
4
602
Vastaukset 4
Erilaisia punnerruksia ja leuanvetoja. Kannattaa tosin muutakin treenata, jossei halua ihan idiootilta näyttää:)
- Hempp@
Leuanvedot voi olla tiukka paikka aloittelijalle tai miksei kelle vain. Mä olen ainakin ihan skeida vetämään leukoja, vaikka salilla rojua tangossa liikkuu. Näinpä pitää käyttää myös hieman apuja että saisi varsinaisia leukoja parannettua (painon pudottamisen lisäksi).
Hyviä variaatioita kehonpainoilulle on mm. "negatiiviset" leuat. Eli hyppäät tai nouset lodjun päältä toiston yläasentoon, sitten laskeudut hitaasti n. 5-6 sek aikana alas. Sitten taas uusi toisto.
http://www.youtube.com/watch?v=wvh7iGQZwaY
Jos salilta löytyy rinkulat tai TRX-narut (sellaiset kirkkaankeltaiset joissa kahvat) niin Ring Rowit on todella hyvä vaihtoehto:
http://www.youtube.com/watch?v=LdmS3EsYtmM
Tässä voi vaikeutta säätää kulman avulla jaksamisen ja käsien tukkoisuuden mukaan. Ja yläasennossa kun käyttää sekunnin pidolla, niin forkut ja hauis menee hyvään tuuttiin. Turha näiden jälkeen nostella mitään kässäreitä.
Pito:
Hyppäät tai nouset taas yläasentoon ja pidätkin itsesi yläasennossa vaikka 5 sekuntia. Sitten tulet alas. Kun vaikka 3x5 sekuntia menee, pidennetään aikaa.
http://www.youtube.com/watch?v=F2wifc5B0oE
Leukoja voi tehdä myös kuminauhan avulla:
http://www.youtube.com/watch?v=z24SYNWwiKI
Jotain kuukausi tämmöistä ja testaa lähteekö normaaleita leukoja. Kun leukoja alkaa irrota vähän enemmän niin kokeilemaan eri otteita jne. - Lisää leukaa
Voiko leuanvetoa harjoitella vetämällä istuen ylataljaa alas (leuan alle) vastaotteella? Omaa painoa en millään jaksa kannatella leuanvetotangossa.
- Hempp@
Leuanvedot kehittyy viettämällä aikaa sieltä tangosta roikkuen, ylätalja ei auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011253Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301037- 64857
- 68824
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html420685- 47619
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574- 38572
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen67571Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl449554