Onko tämä synestesiaa?

ad6et98g

En miellä yksittäisille kirjaimille tai numeroille värejä, mikä on yleisin synestesian muoto, enkä näe äänteitä tai nuotteja väreinä, mutta sanoilla ja käsitteillä, jopa pitkillä tekstinpätkillä, on mielessäni aina jokin visuaalinen vastine (se voi olla täysin abstrakti, sen ei tarvise liittyä mitenkään loogisesti tekstin aiheisiin). Muistan pitkien tekstien sisällön keskeisimmät käsitteet muistelemalla tekstin visuaalista vastinetta. Lapsena olin mm. kysynyt äidiltä "onko aamen suorakulmaisen kolmion muotoinen?" mikä tietysti oli hämmentävä kysymys hänelle. Niin minä sen sanan kuitenkin näin.

9

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s681

      Ei, tuota kutsutaan visualisoinniksi ja hyväksi mielikuvitukseksi.Ihan tavallinen ilmiö. Miellät ne ilmiöt etkä koe ne suoranaisesti kuten synesthesiassa on tapana.

    • Max Martin

      Minä olenkin yleislääkäri enkä psykologi, mutta mielestäni tuo on ihan tavallista hulluutta, jossa on selkeä kognition alenema, ettei sitten osaa edes lukea tai kuunnella musiikkia ilman sekavia ajatuksia. Se on siis sellainen jäsentynyt krooninen skitsofrenia, jossa tekstin sisällön lukeminen ja sen normaali funktio on korvautunut jonkinlaisella väärällä mielikuvalla eli siinä kohtaa on sellainen haaveen tasoinen psykoosi aina ennen kuin näkee lukemansa niinkuin kaikki muut. Jotenkin se kuulostaa sellaiselta sotapsykoosin kaltaiselta krooniselta skitsofrenialta, jossa on jotenkin se keskittymiskyky trauman takia lukemiseen riittämätön ja sitten mieleen tulee jotain abstraktin tasoisia haaveita vain eli mieli lyö tyhjää kuvaa.

      Minä olen taiteilija ja työnkin kannalta hyvin tarkka näiden eri taidemuotojen kanssa, enkä siis ymmärrä yhtään sitä, että värejä ja säveliä sitten sotkettaisiin keskenään. Mutta taiteen tekemisessäkin on se runosta tuttu teema vaihe, jonka ympärille esimerkiksi runoa aletaan kirjoittamaan, mutta sekin on vain sellainen taiteenteon työkalu ja oppi, että miten väri sinisen saisi sävellettyä. Mutta tämä on kokonaan erilainen sellainen taiteenteon sanoitusvaihe eli työprosessi, eikä tällä synestesialla ole mitään tekemistä taiteilijan ammatin kanssa, että olisi jonkinlainen lukihäiriö. Taiteenteossakin on sellainen samalta kuulostava hetki, mutta se on se taiteenteon työvaihe, eikä mikään lukihäiriön kaltainen henkinen heikkous.

      Kukapa ei olisi joskus käynyt jossakin taidekurssilla, jossa sitten olisi pyydetty vaikka maalaamaan tauluun laulavia lintuja tai naakkuvia harakoita ja sitten otetaan siveltimet käteen. Tämä pitäisi ottaa erotusdiagnostiikassa huomioon, vaikka sitten olisikin maailman tyhmin psykologi tittelinä. Erotusdiagnostiikka on varmaan siinä kohtaa, että aina vai vain silloin, kun tekee taiteilijan töitä ammatikseen tai harrastuksekseen. Se on siis aika lähellä luovan työn tekemistä, että löytyy niitä omia näkemyksiäkin, mutta erotusdiagnostiikan pitäisi olla helppoa taideprojektien tekemisen kanssa.

      • just joo

        Mitä h*lvettiä sä oikein sekoilet?


      • Max Martin
        just joo kirjoitti:

        Mitä h*lvettiä sä oikein sekoilet?

        Hulluuteen liittyy se kognition alenema ja sen aiheuttama turhautuminen eli huono käytös, joka siis psykologiassa varmaan on se synestesia tietenkin eli sama asia kuin yleislääketieteen krooninen skitsofrenia ja sitten psykologi tekee vain sen tarkemman määrityksen, että mille osa-alueelle se toiminnanvajaus sitten sijoittuu. Koita kestää. Synestesiasta kärsivillä on varmaan hoitona sama kuin lukihäiriöisillä eli avustajien käyttö lukemista vaativissa tilanteissa. Lukija niinkuin lasten satutäti tv:ssa?


    • höbiböbi

      Nojjoo... Max on ilmeisesti psyykkisen alan valelääkäri .... kyllähän pöpilän potilaat oppivat noita fakkisanoja jos ei niiden lääkitys ole sellaisella tasolla että ao henkilö vain nuokkuu tuolissaan

      • Max Martin

        Tämä Suomi 24 on minun julkinen sähköposti, että aika typerää aloittaa tuollainen kunnianloukkaustasoinen valhe, jostain pöpilänpotilaasta ja totuus onkin se, että vähemmänhän yleislääkäri siellä pöpilöissä nuokkuu kuin psykiatrit. Mutta kaikesta huolimatta yleislääkäritkin tekevät sitä pöpipäiden diagnostiikkaa ja ihan helposti. Joku täysskitsofreenikko alkoi taas haaveilemaan... että minä olisin valelääkäri ja vielä jonkun potilaana.


    • s681

      Synestesia on ilmiö jota tavataan esim. LSD, meskaliini ja muiden psykeedelisten aineiden kanssa (korkeissa annoksissa). Sitä ilmenee myös mielenterveyspotilailla.

      Sen ominaisuus on että aistit menevät yhteen - esim. näkee ääniä. Nyt ei puhuta mistään mielikuvasta vaan oikeasta ilmiöstä. Henkilö todellakin näkee ääntä jne. Synestesia voi luoda minkä tahansa kombinaation.

      • Max Martin

        Aivan eli psykedeliaa se on eli täysskitsofreniaa kroonikkotasolla, jos sen kanssa oppii elämään.


      • ihan pimee
        Max Martin kirjoitti:

        Aivan eli psykedeliaa se on eli täysskitsofreniaa kroonikkotasolla, jos sen kanssa oppii elämään.

        Heh. Olen pahoillani puolestasi. Et edes itse taida tajuta miten sekaisin olet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      740
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe