Synkän saapuen

pokke

Eräs Teräsbetonin kappale alkaa näin: Synkän saapuen he tulivat etsien. Tuo "synkän saapuen" tuntuu minusta hieman oudolta rakenteelta.

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdgdgdg

      Runoilijan vapauksia. Ei sen kummempaa. Näitä outoja ilmauksia on riittämiin. Esimerkiksi Edu Kettusen "Minä olen muistanut" kuulostaa yhä oudolta.

    • Runoilematon

      "Pimeän tullen", "aamun tullen" yms. ovat tavallisia runollisävyisiä ajan- ja tilanteenmääreitä.
      "Synkän saapuen" on jo korostetun, juhlallisen runollista eikä soveltune muuhun kuin runoihin ja laulun sanoituksiin.

    • Kyseinen sanoitus kirjoitetaan usein pilkutettuna: ”Synkän saapuen, he tulivat etsien”. Pilkku on tässä tietysti sääntöjen vastainen, mutta saattaa selventää: tarkoitettaneen synkän, synkkyyden saapumista, ei ’synkästi saapuen’. Yleiskielen säännöt vaatisivat tällöin toisenlaista lauseenvastiketta: ”Synkän saapuessa he tulivat etsien”.

      Lauluissa on muutenkin outoja kielellisiä rakenteita. Laulujen sanat on tarkoitettu enemmänkin tunnelmaa luoviksi kuin selviä lauseita esittäviksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      126
      1288
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      963
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      897
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      294
      781
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe