Hysteerisen naisen huuhaa torjuttiin

skepsismi elää

Hysteerinen nainen levitteli outoa tarinaa epämääräisen olennon hyökkäyksestä hevostensa kimppuun. Useat hänen vaahtopäisiä juttujaan kuunnelleet terveellä järjellä ja tieteellisellä maailmankuvalla varustautuneet ihmiset takoivat järkeä hänen päähänsä ja pyrkivät estämään mahdollisen taloudellisen edun tavoittelun.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014020618015306_uu.shtml

"Mysteeri hevostilalla - karu näky säikäytti naisen"

"Monet ovat jo ehtineet epäillä naisen kertomaa ja arvelleet, että kyse on ollut toisesta hevosesta, kulkukoirasta tai aidantolpasta."

Niinpä niin, ei se ensimmäinen vaihtoehto aina ole se ufo tai henkimaailman olio, olisi kannattanut tuonkin naisen hieman ajatella terveellä järjellä ja tieteellisellä maailmankuvalla ensin ja vasta sitten avata suutaan. Ei olisi joutunut naurun alaiseksi.

5

229

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luetun ymmärrys?

      nainen ei puhunut UFOSTA mitään, vaan ILVEKSESTÄ, siis olennosta joka tiettävästi esiintyy suomen luonnossa, koska sille on myönnetty jopa metsästyslupia!

      • skepo

        UFO, ILVES, mitä eroa?


      • luetun ymmärrys?
        skepo kirjoitti:

        UFO, ILVES, mitä eroa?

        katso sanakirjasta tai kysy googlesta, tai kysy ekaluokkalaiselta ipanalta


      • 3-24 merkkiä
        luetun ymmärrys? kirjoitti:

        katso sanakirjasta tai kysy googlesta, tai kysy ekaluokkalaiselta ipanalta

        Ahahaha trolololoo!!!


      • skepo kirjoitti:

        UFO, ILVES, mitä eroa?

        Olikohan siis osa viilloista loimen alle tullut, vai enemmänkin loimen läpi. Näillä seuduin pyörii ilveksiä, ja kysyin sukulaiselta joka on täällä 50v metsästänyt. Ei ole kuulemma koskaan kuullut, että ilves hyökkäisi koiraa tai vuohta isomman kimppuun. Arvelee, että tuollaisessa voisi olla karhu kyseessä, ilkivalta tai omistajan oma teko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      478
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe