Hysteerisen naisen huuhaa torjuttiin

skepsismi elää

Hysteerinen nainen levitteli outoa tarinaa epämääräisen olennon hyökkäyksestä hevostensa kimppuun. Useat hänen vaahtopäisiä juttujaan kuunnelleet terveellä järjellä ja tieteellisellä maailmankuvalla varustautuneet ihmiset takoivat järkeä hänen päähänsä ja pyrkivät estämään mahdollisen taloudellisen edun tavoittelun.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014020618015306_uu.shtml

"Mysteeri hevostilalla - karu näky säikäytti naisen"

"Monet ovat jo ehtineet epäillä naisen kertomaa ja arvelleet, että kyse on ollut toisesta hevosesta, kulkukoirasta tai aidantolpasta."

Niinpä niin, ei se ensimmäinen vaihtoehto aina ole se ufo tai henkimaailman olio, olisi kannattanut tuonkin naisen hieman ajatella terveellä järjellä ja tieteellisellä maailmankuvalla ensin ja vasta sitten avata suutaan. Ei olisi joutunut naurun alaiseksi.

5

229

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luetun ymmärrys?

      nainen ei puhunut UFOSTA mitään, vaan ILVEKSESTÄ, siis olennosta joka tiettävästi esiintyy suomen luonnossa, koska sille on myönnetty jopa metsästyslupia!

      • skepo

        UFO, ILVES, mitä eroa?


      • luetun ymmärrys?
        skepo kirjoitti:

        UFO, ILVES, mitä eroa?

        katso sanakirjasta tai kysy googlesta, tai kysy ekaluokkalaiselta ipanalta


      • 3-24 merkkiä
        luetun ymmärrys? kirjoitti:

        katso sanakirjasta tai kysy googlesta, tai kysy ekaluokkalaiselta ipanalta

        Ahahaha trolololoo!!!


      • skepo kirjoitti:

        UFO, ILVES, mitä eroa?

        Olikohan siis osa viilloista loimen alle tullut, vai enemmänkin loimen läpi. Näillä seuduin pyörii ilveksiä, ja kysyin sukulaiselta joka on täällä 50v metsästänyt. Ei ole kuulemma koskaan kuullut, että ilves hyökkäisi koiraa tai vuohta isomman kimppuun. Arvelee, että tuollaisessa voisi olla karhu kyseessä, ilkivalta tai omistajan oma teko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1289
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      76
      1097
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      803
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      757
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      703
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      698
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      636
    9. 28
      635
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      47
      621
    Aihe