Hysteerisen naisen huuhaa torjuttiin

skepsismi elää

Hysteerinen nainen levitteli outoa tarinaa epämääräisen olennon hyökkäyksestä hevostensa kimppuun. Useat hänen vaahtopäisiä juttujaan kuunnelleet terveellä järjellä ja tieteellisellä maailmankuvalla varustautuneet ihmiset takoivat järkeä hänen päähänsä ja pyrkivät estämään mahdollisen taloudellisen edun tavoittelun.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014020618015306_uu.shtml

"Mysteeri hevostilalla - karu näky säikäytti naisen"

"Monet ovat jo ehtineet epäillä naisen kertomaa ja arvelleet, että kyse on ollut toisesta hevosesta, kulkukoirasta tai aidantolpasta."

Niinpä niin, ei se ensimmäinen vaihtoehto aina ole se ufo tai henkimaailman olio, olisi kannattanut tuonkin naisen hieman ajatella terveellä järjellä ja tieteellisellä maailmankuvalla ensin ja vasta sitten avata suutaan. Ei olisi joutunut naurun alaiseksi.

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luetun ymmärrys?

      nainen ei puhunut UFOSTA mitään, vaan ILVEKSESTÄ, siis olennosta joka tiettävästi esiintyy suomen luonnossa, koska sille on myönnetty jopa metsästyslupia!

      • skepo

        UFO, ILVES, mitä eroa?


      • luetun ymmärrys?
        skepo kirjoitti:

        UFO, ILVES, mitä eroa?

        katso sanakirjasta tai kysy googlesta, tai kysy ekaluokkalaiselta ipanalta


      • 3-24 merkkiä
        luetun ymmärrys? kirjoitti:

        katso sanakirjasta tai kysy googlesta, tai kysy ekaluokkalaiselta ipanalta

        Ahahaha trolololoo!!!


      • skepo kirjoitti:

        UFO, ILVES, mitä eroa?

        Olikohan siis osa viilloista loimen alle tullut, vai enemmänkin loimen läpi. Näillä seuduin pyörii ilveksiä, ja kysyin sukulaiselta joka on täällä 50v metsästänyt. Ei ole kuulemma koskaan kuullut, että ilves hyökkäisi koiraa tai vuohta isomman kimppuun. Arvelee, että tuollaisessa voisi olla karhu kyseessä, ilkivalta tai omistajan oma teko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 77
      4869
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4779
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4198
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2988
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2609
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2521
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2166
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1800
    Aihe