Kahvilat ja oma take away kuppi..?

Tässä vain mietin

Hei!
Ulkomailla on leviämässä sellainen tapa, että asiakkaat ostavat kahvinsa/teensä/ymym omaan take away mukiin/kuppiin, niin onnistuuko sama Suomessa? Myyvätkö väkisin omaan kertakäyttömukiin vai kieltäytyvätkö kokonaan myymästä? Kenelläkään kokemusta?
Kiitos avusta!

6

3398

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa kysyä

      En osaa sanoa miten tarkkoja ketjukahvilat on (koska nehän tietenkin tahtoo mainostaa itseään niillä kertiskupeilla?)
      mutta olen itse yksityisessä kahvilassa myynyt omaankin kuppiin, tietysti saa vähän arvioida, monenko desin termari asiakkaalla on ettei mee myymään pannullista kahvia pienen kupin hinnalla, tai sit myöskään perimään riistohintaa pikkutilkasta.

      Sama varmasti pätee yleensäkin yrittäjälähtöisissä kahviloissa, jossain mäkkärissä on luultavasti turha yrittää, pelkäävät vielä että haastat heidät oikeuteen jos sairastut siitä että oma kuppi jäi pesemättä...

      Olisihan meinaan hienoa ja ekologista jos take away kahvien himoharrastajat käyttäisikin termosmukia :)

    • maarit1

      Jos joku ei suostu myymään sun omaan kuppiin kahvia/teetä niin voithan sä ottaa sen heidän kupin ja sitten kaataa kahvin omaan kuppiin ja laittaa niiten kupin roskiin. Sitä ei kukaan voi kieltää.

      • pöö

        mitä järkeä tossa on... omaan mukiin oston tarkoitus on vähentää pahvimukin käyttöä ja tuossa sun esimerkissä menee taas yks pahvimuki roskiin :(


    • ByrokraattinenSuomi

      Ei ole laillista suomessa, Evira kieltänyt tuon toiminnan. Voi tulla pöpöjä.

    • Koffe

      Miksi kahvia ei voi juoda rauhassa kahvilassa tai kotona ? Todella typerä tapa roudata kylmää kahvia pahvimukissa tai missä kipossa tahansa ympäri kaupunkia.
      Tekeekö se juojasta jotenkin trendikkään tai nostaako egoa ...
      Ei se meistä junteista sen kansainvälisempiä tee vaikka kuinka kahvinkantajat itselleen uskottelee ...

    • Onnistuu se

      No aika monesti syksyllä metsään mennessä otin oman termosmukin ja kävin siihen huoltsikalta kahvia. Miks ihmeessä se oisi kiellettyä ?
      Riippuen myyjästä , sama hinta tai halvempi.
      Minen ota niitä pahvisysteemeitä autoon pyörimmään , termos pitää kahvin lämpimänä ja yhtä kupillista ei nyt viitsi alkaa keittämään lähtö- hötäkässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe