kaalikääryle resepti

miten kaalikääryleet tehdään, keittoaika kaalile
416177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kysy kuule tuolla liharuokapalstalla, jos kunnon kaalikääryleitä haluat!

Ihan sama juttu kuin muuratessa. Pitää latoa kerroksittain tiiliä ja laastia, tiiliä ja laastia jne. Jos latoo pelkkiä tiiliä, niin ei tule hyvä!

Äänestä
  • ja lisäksi tarvitaan [IMHO] runsaasti tummaa siirappia (nimenomaaan tajoiluvaiheessa).

    Ja puolukkasurvosta tietty.

    Äänestä

1 keskikokoinen valko- tai kurttukaali
200 g herkkusieniä
1 pss tai pkt raakoja keittojuureksia
1 valkosipulinkynsi
1 rkl öljyä
1 rkl oreganoa / basilikaa
1 tl suolaa
0,5 tlk (100 g) raejuustoa
50 g juustoraastetta
1 rkl siirppia
3-5 dl vettä

Koverra kaalista kanta pois.Nosta kaali kattilaan kiehuvaan veteen.
Anna hautua, kunnes lehdet irtoavat helposti.
Viipaloi herkkusienet. Hauduta herkkusienistä turha neste pois.
Lisää joukkoon hienonnetut keittojuurekset ja puristetu valkosipuli. Hauduta 5-10 minuuttia. Lisää tarvittaessa öljyä.
Mausta täyte oreganolla ja suolalla.
Lisää jäähtyneeseen massaan raejuusto ja juustoraaste.
Jaa täyte kaalinlehdille. Kääri lehdet kääryleiksi ja aseta kääryleet tiiviisti uunivuokaan.
Kaada päälle vesi, johon on sekoitettu siirappi.
Valele kääryleitä liemellä muutaman kerran kypsennyksen aikana.
Anna hautua 175 asteessa 2 tunnin ajan

Älä välitä idioottisuojatyöläisistä, jotka hakevat tältä palstalta kompensaatiota omalle luuseriudelleen.
Kasviskaalikääryleet ovat perheeni lihasyöjien mukaan jopa parempia kuin lihaa sisältävät. Mutta itse en ole vielä kokeillut niiden valmistamista. Täytyypä muuten tarttua toimeen siinäkin suhteessa, kiitos inspiraatiosta!

Äänestä
  • Kaalikääryletäyte:

    - riisiä
    - soijarouhetta (ei rouhittua soijaa vaan teksturoitua soijaproteiinia)
    - sieniä (herkku-, tatti-, suppilovahvero)
    - sipulia, valkosipulia

    Määriä en osaa tässä heittää kun olen tottunut tekemään kaiken tuntumalla, mutta nämä ovat perustäytteen ainekset, sienetkin voi jättää pois. Hyvää tulee kun kunnolla laittaa siirappia. Ja äiti on paras kokki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaali kirjoitti:

miten kaalikääryleet tehdään, keittoaika kaalile

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu