Hapanlohko

Onko hapanlohko tuttu?
Nam !
63739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On ja hyvää on. Pieniä eroja on sen mukaan, onko hapanlohko, hapanvelli vai hapanrokka. Olikohan se niin, että hapanlohkoon kuuluu myös lanttuja ja rokkaan ainakin herneitä.
Itse olen tehnyt kaupunkilaisena joskus käänteisesti hapanvelliä niin, että olen keittänyt hyvän ruislimpun pieninä paloina vesikattilassa ja lisännyt perunan paloja ja tietty suolaa ja maitoa. Kerran pidimme itsenäisyyspäivän juhlat, joissa tarjoilimme jokainen omia lapsuusajan herkkuja, ja sinne vein kattilallisen ko. velliä. Kelpasi ja osa kehui hyväksi ruoaksi vaikka hieman oudoksi.

Toinen lapsuuden herkku talvelta oli lohkolaatikko, eli samantyyppinen kuin kukko muuallla, eli perunan ja lantunpaloja ja läskiäö ruistaikinan sisään. Ja runsaa voin kanssa syötiin. Tuli ikävä lapsuutta ja jo melkein 30 vuotta sitten kuollutta mammaani.

Äänestä

On teillä kurja elämä jos nykyäänkin pitää pula-ajan sontaa syödä.

Äänestä
  • Kaikenlaista hapanlohkoa näköjään. Itse muistan, että ruisleivän juurta ja lanttua sisälsi hapanlohko.
    Lanttukukko ja perunakukko eri juttuja. Tosin herkullisia. Niihin ei tarvitse lihaa ja läskiä, vaan kasvisyöjä voi rasvan saada voista tai jopa margariinista.
    Itse teen kukot valurautaisessa paistinpannussa. Pohjalle taikinalevy. lantun/perunan viipalet, jotka voi ensin pehmittää keittämällä hetken, suolaa ja päälle voiviipaleita. Taikinakuori päälle painellaan niin tiiviisti kuin voi ja sitten uuniin muhimaan. Paistinpannussa sulava rasvakin vain parantaa kuoren makua eikä läpivuoto haittaa yhtään. Tämä on sitten salainen tekovinkki!
    Miten hyvää onkaan lanttukukko näin tehtynä! Rasvaa tirsuava rapeauorinen herkku!

    Äänestä

On tuttu. Minä tein eilen ruuaksi hapanlohkoa, äidin reseptillä. Keitetään perunalohkot, jätetään vähän kovaksi, lisäsin leivän juurta ja maitoa sekä reilusti voita sekä suola, annoin hiljalleen kypsyä, että ruisjauhokin kypsyi. Väillä maistelin onko leivän hapanta tarpeeksi ja suolan ja voin määrä. Ruokaa oli syömässä veljeni joka oli tottunut syömään sitä ja hänen puolisonsa jolle oli ruoka tuntematon, hän tykkäsi ja syötiin kolmestaan melkein kolme litraa. Kannattaa maistaa ja tehdäkin, en ole tehnyt enkä maistanut muita versioita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Utu kirjoitti:

Onko hapanlohko tuttu?
Nam !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu