Taipuisa venäjä -kielioppikirjan vastaukset ovat hukassa

Taipuisa venäjä vast

Hei! Olen aloittanut palauttamaan venäjän kielen opiskelua taas pienen tauon jälkeen ja yksi apuväline on juuri tuo Taipuisa venäjä -kirja. Mutta, mutta. Kirjassa sanotaan, että vastaukset löytyvät netistä, mutta en vain löydä niitä millään. Kirjan linkki ei toimi ja en googlauksenkaan jälkeen löytänyt mitään. Osaisiko joku neuvoa, että miten löydän nuo vastaukset, koska olisihan se silloin paljon tehokkaampaa?

4

877

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmaantuva

      Kuinkahan pitkä tuo ”pieni tauko” lienee?

      Haiskahtaa siltä, että kirjasi on kustantanut WSOY joskus ties milloin. Södika kävi sittemmin osana Sanoma-konsernia ja kuulunee nyt ruotsalaiselle Bonnierille. On luultavaa, ettei ammoisina aikoina toimitetun oppimateriaalin tuki ole pysynyt kaikkien omistajanvaihdoskommervenkkien tahdissa ja on siis käytännössä lakannut olemasta.

      Mitenkähän minun venäjänopiskeluni uudelleenkäynnistys onnistuisi? Tilasin joskus 50 tai 51 vuotta sitten pieneen maalaiskirjakauppaan opuksen nimeltä Начальное пособие по русскому языку, tekijät A. Rautio ja L. Šaternikova. Yhä hyllystäni löytyvän kirjan nimilehdellä sanotaan:

      ”Teos on painettu Kansankulttuuri Oy:n toimesta toisena offset-jäljennöksenä Karjalan ASNT:n Valtion Kustannusliikkeen Petroskoissa 1957 julkaisemasta oppikirjan toisesta painoksesta. Painamisen on suorittanut Rotapaino Oy Helsingissä 1962.”

      Kirja oli kuulemma käytännössä likimain ainoa Suomesta saatava venäjän kielen oppikirja siihen maailman aikaan.

      Kävin tuon kirjani kanssa kerran viikossa tunneilla erään perheystävän – Suomeen emigroituneen herttaisen inkeriläismummelin luona. Hän oli toiminut opettajana Pietarissa ennen vuoden 1917 vallankumousta ja hänen miehensä oli ollut itsensä tsaarin henkivartiokaartin sotilas! Sattuneesta syystä tuo iäkäs pariskunta ei tuntenut suurtakaan sympatiaa itänaapurimme senaikaisia vallanpitäjiä kohtaan ja kirjasta huokuva poliittinen painolasti oli kunnianarvoisan yksityisopettajattareni mielestä enemmän kuin surkuhupaisaa! Mikseipä minustakin.

      Teini-ikäistyvää enemmän kiinnostavat harrastukset saivat minut lopettamaan näillä venäjän tunneilla käymisen jo parin vuoden kuluttua. Aloittaminenkin oli ollut lähinnä opettajaäitini idea – hän arveli, että venäjän taidosta saattaisi olla tulevassa ammatissani hyötyä, päädynpä sitten opiskelemaan mitä tahansa. Sinänsä järkeenkäypä kriteeri tänä päivänäkin.

      En siis päässyt juuri alkua pidemmälle ja suurimman osan oppimastani olen tietenkin jo autuaasti unohtanut.

      Pitäisiköhän minun kysellä Petroskoin suunnalta, onko oppimateriaaliani päivitetty viime aikoina?

      • Ketjun aloittaja

        Itseasiassa ostin kirjan kolme vuotta sitten, että jokainen voi pohtia, että onko se liian pitkä aika. Löysin vielä nettikirjakaupoista tuon teoksen, ja niissä mainostettiin, että vastaukset löytyvät netistä. Onhan se suuhtellisen harhaanjohtavaa mainontaa, jos niitä ei löydy. Itsekirja taisi olla 2000-luvun alkupuolella painettu, mutta siis ostettu vasta pari vuotta sitten. Kiitos kuitenkin kertomuksesta!


    • opiskelija12

      Olipa ikävä vastaus nimimerkiltä 'harmaantuva'. Ongelma on todellinen, sillä
      kirja on yleisesti myynnissä ja sitä myös suositellaan venäjää opiskeleville. Vastauksia kirjan tehtäviin en minäkään ole löytänyt ja ilman niitä on mhdotonta tietää olenko ratkaissut tehtäviä oikein. Jospa jollakulla olisi vaikka kopio vastauksista tallella ja voisi laittaa sen ystävällisesti nettiin, luvan varmaankin saisi nykyiseltä tekijänoikeuksien omistajalta, sillä kirjan tekijöiden ajatus näyttäisi olleen, että ne olisivat vapaasti saatavilla.

    • Anonyymi

      file:///C:/Users/Opettaja/Downloads/luggage_key.pdf
      Tuolla vastaavan englanninkielisen kirjan vastaukset, kuulemma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. 125
      641
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      447
    11. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    12. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      440
    13. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe