Taipuisa venäjä -kielioppikirjan vastaukset ovat hukassa

Taipuisa venäjä vast

Hei! Olen aloittanut palauttamaan venäjän kielen opiskelua taas pienen tauon jälkeen ja yksi apuväline on juuri tuo Taipuisa venäjä -kirja. Mutta, mutta. Kirjassa sanotaan, että vastaukset löytyvät netistä, mutta en vain löydä niitä millään. Kirjan linkki ei toimi ja en googlauksenkaan jälkeen löytänyt mitään. Osaisiko joku neuvoa, että miten löydän nuo vastaukset, koska olisihan se silloin paljon tehokkaampaa?

4

877

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmaantuva

      Kuinkahan pitkä tuo ”pieni tauko” lienee?

      Haiskahtaa siltä, että kirjasi on kustantanut WSOY joskus ties milloin. Södika kävi sittemmin osana Sanoma-konsernia ja kuulunee nyt ruotsalaiselle Bonnierille. On luultavaa, ettei ammoisina aikoina toimitetun oppimateriaalin tuki ole pysynyt kaikkien omistajanvaihdoskommervenkkien tahdissa ja on siis käytännössä lakannut olemasta.

      Mitenkähän minun venäjänopiskeluni uudelleenkäynnistys onnistuisi? Tilasin joskus 50 tai 51 vuotta sitten pieneen maalaiskirjakauppaan opuksen nimeltä Начальное пособие по русскому языку, tekijät A. Rautio ja L. Šaternikova. Yhä hyllystäni löytyvän kirjan nimilehdellä sanotaan:

      ”Teos on painettu Kansankulttuuri Oy:n toimesta toisena offset-jäljennöksenä Karjalan ASNT:n Valtion Kustannusliikkeen Petroskoissa 1957 julkaisemasta oppikirjan toisesta painoksesta. Painamisen on suorittanut Rotapaino Oy Helsingissä 1962.”

      Kirja oli kuulemma käytännössä likimain ainoa Suomesta saatava venäjän kielen oppikirja siihen maailman aikaan.

      Kävin tuon kirjani kanssa kerran viikossa tunneilla erään perheystävän – Suomeen emigroituneen herttaisen inkeriläismummelin luona. Hän oli toiminut opettajana Pietarissa ennen vuoden 1917 vallankumousta ja hänen miehensä oli ollut itsensä tsaarin henkivartiokaartin sotilas! Sattuneesta syystä tuo iäkäs pariskunta ei tuntenut suurtakaan sympatiaa itänaapurimme senaikaisia vallanpitäjiä kohtaan ja kirjasta huokuva poliittinen painolasti oli kunnianarvoisan yksityisopettajattareni mielestä enemmän kuin surkuhupaisaa! Mikseipä minustakin.

      Teini-ikäistyvää enemmän kiinnostavat harrastukset saivat minut lopettamaan näillä venäjän tunneilla käymisen jo parin vuoden kuluttua. Aloittaminenkin oli ollut lähinnä opettajaäitini idea – hän arveli, että venäjän taidosta saattaisi olla tulevassa ammatissani hyötyä, päädynpä sitten opiskelemaan mitä tahansa. Sinänsä järkeenkäypä kriteeri tänä päivänäkin.

      En siis päässyt juuri alkua pidemmälle ja suurimman osan oppimastani olen tietenkin jo autuaasti unohtanut.

      Pitäisiköhän minun kysellä Petroskoin suunnalta, onko oppimateriaaliani päivitetty viime aikoina?

      • Ketjun aloittaja

        Itseasiassa ostin kirjan kolme vuotta sitten, että jokainen voi pohtia, että onko se liian pitkä aika. Löysin vielä nettikirjakaupoista tuon teoksen, ja niissä mainostettiin, että vastaukset löytyvät netistä. Onhan se suuhtellisen harhaanjohtavaa mainontaa, jos niitä ei löydy. Itsekirja taisi olla 2000-luvun alkupuolella painettu, mutta siis ostettu vasta pari vuotta sitten. Kiitos kuitenkin kertomuksesta!


    • opiskelija12

      Olipa ikävä vastaus nimimerkiltä 'harmaantuva'. Ongelma on todellinen, sillä
      kirja on yleisesti myynnissä ja sitä myös suositellaan venäjää opiskeleville. Vastauksia kirjan tehtäviin en minäkään ole löytänyt ja ilman niitä on mhdotonta tietää olenko ratkaissut tehtäviä oikein. Jospa jollakulla olisi vaikka kopio vastauksista tallella ja voisi laittaa sen ystävällisesti nettiin, luvan varmaankin saisi nykyiseltä tekijänoikeuksien omistajalta, sillä kirjan tekijöiden ajatus näyttäisi olleen, että ne olisivat vapaasti saatavilla.

    • Anonyymi

      file:///C:/Users/Opettaja/Downloads/luggage_key.pdf
      Tuolla vastaavan englanninkielisen kirjan vastaukset, kuulemma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe