Hummereita Helsingistä

pokke

Luin, että hummereita ei saa mistään helsinkiläisestä ravintolasta. Tämä kerrottiin uutisessa, jossa ilmoitettiin hot dog -ravintolan avaamisesta. Tämä tuli minulle yllätyksenä. Olisin kyllä luullut, että Helsingissä saa hummereita.

10

2271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määästerzeff

      niin luit, tosin ko. artikkelin kirjoittajalla ei ole kyllä kirjoittamastaan asiasta
      millään tavalla perillä.

      valitettavaa, kuten suuri osa toimittajakunnasta lehdistössämme tänä päivänä,
      samoin kuin "ravintoloiksi" kutsuttavat ruoanlämmittimöt.

      näitä valitettavampaa on vain me urpot maksavat asiakkaat jotka tämän hyväksymme.

    • Nummismaatikko54

      Salutorget kauppatorin laidalla ja varmasti löytyy hummeria elävänä.

    • niinnevaanhuijaa

      No kun ei saa - esim. MasterChefofFinland-ohjelmassa lobsteri näytti olevan esikeitetty.

      Toinen kummallisuus on "raaka" tuuna, joka onkin pakastettu ja vakuumipakkaukseen kääritty.

      • Raaka tuna on harmaata, muuttuu valkoiseksi keitettaessa.


      • Tietysti lobster keitetaan ensin!


      • etsilleenjatolleen
        young63 kirjoitti:

        Raaka tuna on harmaata, muuttuu valkoiseksi keitettaessa.

        Raaka tuuna on tumman punaista ja muuttuu harmaanruskeaksi kypsentyessään.

        Raakaa tuunaa eurooppalaiset eivät perinteisesti syöneet vaan nykyinen tapa nippanappa pinnaltaan kypsää tuuna on peräisin jaappanista ja näiltä "huipputseffeiltä", jotka söisivät siankin raakana jos läntinen moraali sen sallisi.

        Onneksi ei!


    • goherghnf

      master chef of Finland on sulle totuus?

      haha.

      tietäisit vaan miten paljon noissakin ohjelmissa oiotaan.

      ja tuoreen , siis aidosti tuoreen tonnikalan hinta olisi aivan järkyttävän korkea, löytyykö tarpeeksi hilloa?

      niinpä.

      • nohuihaivei

        Ei se mikään totuus ole paitsi snobbailun keinotekoisuuden suhteen ja panee miettimään björkin moraalia - muka huipputseffi ja silti jaksaa leikkiä aidoilla asioilla.

        Aidosti tuore tuuna taas on kauaksi paennut unelma suurimmalle osalle meistä ja fyffelläkään sitä on vaikea saada.

        Nää kaikki kokkaus-ohjelmat ovat yhdensortin käsikirjoitettua fuulaa mainostajien mukaan saamiseksi - ei niitä kukaan todesta ota. Miten esmerkiksi lihan kypsyysastetta voisi vakavalla naamalla arvoittaa puolen tunnin "lepuutuksen" jälkeen ja silti nää pellet kehtaavat sitäkin tehdä.


      • crudo (ei kirj.)
        nohuihaivei kirjoitti:

        Ei se mikään totuus ole paitsi snobbailun keinotekoisuuden suhteen ja panee miettimään björkin moraalia - muka huipputseffi ja silti jaksaa leikkiä aidoilla asioilla.

        Aidosti tuore tuuna taas on kauaksi paennut unelma suurimmalle osalle meistä ja fyffelläkään sitä on vaikea saada.

        Nää kaikki kokkaus-ohjelmat ovat yhdensortin käsikirjoitettua fuulaa mainostajien mukaan saamiseksi - ei niitä kukaan todesta ota. Miten esmerkiksi lihan kypsyysastetta voisi vakavalla naamalla arvoittaa puolen tunnin "lepuutuksen" jälkeen ja silti nää pellet kehtaavat sitäkin tehdä.

        Mitä te pienimunaiset köyhät demair täällä oikein meuhkaatte! Säästäkää vaikkapa vuoden palkka ja käykää joskus oikeassa ranskalaisessa huippukalaravintolassa, niin tiedätte, miltä oikein valmistettu tuore fisu maistuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      95
      3761
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      45
      3103
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3017
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2825
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2724
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2432
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2177
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2108
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1896
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1858
    Aihe