Luin, että hummereita ei saa mistään helsinkiläisestä ravintolasta. Tämä kerrottiin uutisessa, jossa ilmoitettiin hot dog -ravintolan avaamisesta. Tämä tuli minulle yllätyksenä. Olisin kyllä luullut, että Helsingissä saa hummereita.
Hummereita Helsingistä
10
2217
Vastaukset
- määästerzeff
niin luit, tosin ko. artikkelin kirjoittajalla ei ole kyllä kirjoittamastaan asiasta
millään tavalla perillä.
valitettavaa, kuten suuri osa toimittajakunnasta lehdistössämme tänä päivänä,
samoin kuin "ravintoloiksi" kutsuttavat ruoanlämmittimöt.
näitä valitettavampaa on vain me urpot maksavat asiakkaat jotka tämän hyväksymme. - Nummismaatikko54
Salutorget kauppatorin laidalla ja varmasti löytyy hummeria elävänä.
- niinnevaanhuijaa
No kun ei saa - esim. MasterChefofFinland-ohjelmassa lobsteri näytti olevan esikeitetty.
Toinen kummallisuus on "raaka" tuuna, joka onkin pakastettu ja vakuumipakkaukseen kääritty.- etsilleenjatolleen
young63 kirjoitti:
Raaka tuna on harmaata, muuttuu valkoiseksi keitettaessa.
Raaka tuuna on tumman punaista ja muuttuu harmaanruskeaksi kypsentyessään.
Raakaa tuunaa eurooppalaiset eivät perinteisesti syöneet vaan nykyinen tapa nippanappa pinnaltaan kypsää tuuna on peräisin jaappanista ja näiltä "huipputseffeiltä", jotka söisivät siankin raakana jos läntinen moraali sen sallisi.
Onneksi ei!
- goherghnf
master chef of Finland on sulle totuus?
haha.
tietäisit vaan miten paljon noissakin ohjelmissa oiotaan.
ja tuoreen , siis aidosti tuoreen tonnikalan hinta olisi aivan järkyttävän korkea, löytyykö tarpeeksi hilloa?
niinpä.- nohuihaivei
Ei se mikään totuus ole paitsi snobbailun keinotekoisuuden suhteen ja panee miettimään björkin moraalia - muka huipputseffi ja silti jaksaa leikkiä aidoilla asioilla.
Aidosti tuore tuuna taas on kauaksi paennut unelma suurimmalle osalle meistä ja fyffelläkään sitä on vaikea saada.
Nää kaikki kokkaus-ohjelmat ovat yhdensortin käsikirjoitettua fuulaa mainostajien mukaan saamiseksi - ei niitä kukaan todesta ota. Miten esmerkiksi lihan kypsyysastetta voisi vakavalla naamalla arvoittaa puolen tunnin "lepuutuksen" jälkeen ja silti nää pellet kehtaavat sitäkin tehdä. - crudo (ei kirj.)
nohuihaivei kirjoitti:
Ei se mikään totuus ole paitsi snobbailun keinotekoisuuden suhteen ja panee miettimään björkin moraalia - muka huipputseffi ja silti jaksaa leikkiä aidoilla asioilla.
Aidosti tuore tuuna taas on kauaksi paennut unelma suurimmalle osalle meistä ja fyffelläkään sitä on vaikea saada.
Nää kaikki kokkaus-ohjelmat ovat yhdensortin käsikirjoitettua fuulaa mainostajien mukaan saamiseksi - ei niitä kukaan todesta ota. Miten esmerkiksi lihan kypsyysastetta voisi vakavalla naamalla arvoittaa puolen tunnin "lepuutuksen" jälkeen ja silti nää pellet kehtaavat sitäkin tehdä.Mitä te pienimunaiset köyhät demair täällä oikein meuhkaatte! Säästäkää vaikkapa vuoden palkka ja käykää joskus oikeassa ranskalaisessa huippukalaravintolassa, niin tiedätte, miltä oikein valmistettu tuore fisu maistuu.
- ainako
http://www.arvokokkonen.fi/tuotteet.php
'ja puoti http://www.arvokokkonen.fi/shop.php pääsee jopa bussilla
http://www.kalatukkueriksson.fi/index.php?pageid=75
Muitakin tukkuja löytyy
http://www.stadissa.fi/paikat/853/helsingin-elintarvike-leipomo-ja-makeisoutletit?PHPSESSID=64kp5o6ttu3dp330j8l324hjs1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata531717Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3251511Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021466- 1091185
- 221183
- 701156
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171127- 791081
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183968Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896