Muinaiset dinosaurukset

Fiksu kreationisti

Muinaisten aikojen teksteissä on usein mainintoja erinäköisistä hirviöistä ja "lohikäärmeistä." Myös joitakin tällaisia kuvauksia on tehty nykyaikanakin, kuten mm. kuuluisa "Loch Nessin hirviö."

Monissa tällaisissa kuvauksissa kuvataan dinosaurukset vaarallisina otuksina. Esim muistaakseni ritari Yrjöä koskevissa kertomuksissa puhutaan lohikäärmeestä joka kaappasi/söi prinsessan. Tämä saattaa olla kuitenkin vain myöhempien aikojen lisäämä korruptio tarinaan, jossa alunperin lohikäärme söi ja kaappasi lähistöllä olevia ihmisiä.

Vastaavanlainen kertomus löytyy myös muinaisten aikojen Beowulf-eepoksesta. Beowulf värvätään tappamaan vaarallinen "lohikäärme" jossa kyse siis taas arvatenkin oli dinosauruksesta.

Kysy itseltäsi, jos dinosaurukset olivat vähintäänkin yhtä viekkaita ja vaarallisia kuin seuraavassa filminpätkässä kuvattu krokotiili, ja vieläpä olisivat valtaisan kokoisia, niin eikös silloin oikeutus myös dinosauruksen eli "lohikäärmeenkin" tappamiseen ollut?

http://www.youtube.com/watch?v=A0IK249bYHI

Vai haluaisitko mieluumin, että esimerkiksi lapsesi joutuisi tuollaisen dinosauruksen kitaan? Sitäpä minäkin.

Huomaamme siis, että menneiden aikojen dinosauruskertomukset kohosoivat tarpeesta. Ja dinosauruksen niittämisestä irtosikin varmasti rutkasti mainetta ja kunniaa, joka tuon ajan aatelis-ihmisille kelpasi.

Tässä on siis varmasti ainakin yksi iso osasyy sille, että miksei dinosauruksia enää nykyaikoina havaita. Dinosaurukset olivat yllä mainitun krokotiilin tavoin yksinkertaisesti liian vaarallisia voidakseen elää ihmisten lähettyvillä. Myös pelkkä sinänsä vaaraton kasvinsyöjädino saattaisi olla vaarallinen, jos sellainen kokisi esimerkiksi tarvetta suojella poikasiaan tai reviiriään.

Myös Raamatustakin löytyy kuvaus dinosauruksesta. Jobin kirjassa kuvataan valtava behemot, jonka häntä oli kuin seetripuun runko. Tämä kuvaus on erehtymätön kuvaus Brachiosauruksesta: http://www.youtube.com/watch?v=3QUK8gN1oSY

Huomaamme siis, miten historiantuntemus tukee kiistattomasti Raamattua. Raamattu kun ei ole mikään satu. Mainintoja dinosauruksista - sellaisia, kuten Raamatussa - löytyy ympäripuolelta historiaa - niin erinäköisistä, muinaisista kirjoituksista kuin Beowulfista tai Pyhän Yrjön kertomuksista, kuin kiinasta ja muualtakin löytyneistä dinosaurusten kuvauksista: https://www.icr.org/article/7852/

Ja kaikki se taas tukee erehtymättömästi Raamattua!

Evokeille taas menee jauhot suuhun - heidän uskomustensa mukaan kun dinojen pitikin olla miljoonia vuosia vanhoja. Heh! Tässä nähdäänkin hyvin, mihin toistuva historiallisen ja arkeologisten faktojen sivuuttaminen, sekä evosatuihin sokeasti uskominen johtaa: suoraan pimeään keskiaikaan, jossa evoilijat(muinaisena aikoina paavit) pyrkivät ohjaamaan ja määrittelemään tieteen kulkua.

21

268

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämmöinen tapaus

      Juu, historia on täynnä todistusaineistoa tieteellisen tarkasta raamatusta.
      Jos ei jolleki nämä riitä niin keksitään lisää.

    • Sinäkin taas kerran osoitit, minkälainen oksymoroni fiksu kreationisti käsitteenä on. Vähän kuin vegaani kannibaali.

    • Antidiootti

      Fiksu Kreationisti en tiedä mitä olet vetänyt mutta täysin selvinpäin et ole. "Elämä on parasta huumetta". näköjään vahvintakin.

    • Satunnaissynty
    • solon1.

      "...dinosauruksia edustavat nykypäivänä linnut..."

      Mitä? Näkeekö joku evokki lentäviä dinosauruksia?

      Tyrannosaurus Rex joi retpullia ja sai siivet.

    • Ilt. toim.

      "Linnut todellakin ovat dinosauruksia."

      Todellakotodellakotodellako. Lähettäkää meille viipymättä kuva niistä lentävistä Tyrannosauruksista.

      Yliluonnollisin terveisin: Iltalehden toimitus.

      • mette.soderman

      • solon1.

      • khxfdfxrfzd
        solon1. kirjoitti:

        Ja sinäkö olet sitten nykyisin söpö apinan jälkeläinen? Älä vaan sano että olet.

        Tai siis saat sinä söpö olla.

        Metestä en tiedä, mutta itse kuulun ihmisapinoihin, joten olen kyllä apinoiden jälkeläinen. Sekö sinua evoluutioteoriassa pelottaa?


      • Alle arvostelun

      • mette.soderman
        solon1. kirjoitti:

        Ja sinäkö olet sitten nykyisin söpö apinan jälkeläinen? Älä vaan sano että olet.

        Tai siis saat sinä söpö olla.

        Totta kai olen, paitsi söpö, myös kolmannen simpanssilajin jäsen. Kuten me kaikki.


      • solon1.
        mette.soderman kirjoitti:

        Totta kai olen, paitsi söpö, myös kolmannen simpanssilajin jäsen. Kuten me kaikki.

        Eiiiii, keskustelenko minä nyt simpanssin kanssa, no onneksi olet söpö simppu.


      • duon2.
        solon1. kirjoitti:

        Eiiiii, keskustelenko minä nyt simpanssin kanssa, no onneksi olet söpö simppu.

        Jatka samaan malliin, niin pian keskustelet vain itsesi kanssa (tällä palstalla)...


      • lapsi vai vajakki?
        duon2. kirjoitti:

        Jatka samaan malliin, niin pian keskustelet vain itsesi kanssa (tällä palstalla)...

        Eihän tuo vajakki ole missään vaiheessa kyennyt mihinkään keskusteluun viittaavaankaan. Keskenkasvuinen kakara tai vaihtoehtoisesti henkisesti jälkeenjäänyt.


      • solon1.
        khxfdfxrfzd kirjoitti:

        Metestä en tiedä, mutta itse kuulun ihmisapinoihin, joten olen kyllä apinoiden jälkeläinen. Sekö sinua evoluutioteoriassa pelottaa?

        "Sekö sinua evoluutioteoriassa pelottaa?"

        Ei ku naurattaa.


      • ff334g3
        lapsi vai vajakki? kirjoitti:

        Eihän tuo vajakki ole missään vaiheessa kyennyt mihinkään keskusteluun viittaavaankaan. Keskenkasvuinen kakara tai vaihtoehtoisesti henkisesti jälkeenjäänyt.

        Veikkaan jälkinmäistä, oikeastaan kummaltakin kannalta: oli hän sitten trolli tai oikea kreationisti, joka olisi käsittämätöntä että vieläkin vuonna 2014 jälkeen kristuksen joku uskoo seemiläisiin satuihin 3000 vuoden takaa


    • molottaja maasta

      Dinoja eli miljoonia vuosia maailmassa, ja miljoonia eri yksilöitä
      lajeja emme tiedäkuinka paljon niitä oli , arviot vaihtelevat
      Joka tapauksessa todennäköisyys laskelmiin perustuen dino lajeja oli 100 kertaa enemmän kuin hyöteislajeja elää nykyisin , Onhan hyöteislajeistakin 99,995% kuollut sukupuuttoon aikojen kuluessa ja kaikista lajeista 99,90%

      Olemme löytäneet- luonnolissesti- vain alle 00,1% eläneistä lajeista
      eihän ihmisestäkään ole löytynyt kuin eu kokuspöydän maara verran luita,foosiileja

    • dodojen-menetys

      Kuka muistaa Mauritiuksen dodo linnun? Tämä lintulaji kuoli sukupuuttoon kun eurooppalaiset tulivat sille saarelle rottiensa kanssa ja nämä sitten yhdessä tappoivat dodot. Kyllä eläinlajeja kuolee sukupuuttoon ihan luonnollisista syistä ja ihmisen aiheuttamista syistä. Ja sitten näiden jäännöksiä löydetään fossiileina.

      • Ei selitä mitään

        Tottakai lajeja kuolee sukupuuttoon. Dodon lisäksi ihminen on tappanut sukupuuttoon ainakin norsulinnun, siivettömän ruokin, rämepalokärjen ja valtavissa populaatioissa eläneen muuttokyyhkyn. Nisäkäslajien keskimääräinen elinikä on ollut n. 2 - 3 miljoonaa vuotta, jonka jälkeen lajit (keskimäärin) häviävät joko sukupuuttojen tai lajiutumisen seurauksena.

        Miten sukupuuttokuolemat mielestäsi selittävät, että eri maailmanaikoina on ollut lähes täysin eri eliöstö? Mistä ne myöhemmät eliöt ovat tulleet, joita ei varhaisempien kausien fossiileissa ole lainkaan? Ei Kambrin meressä elänyt dinosauruksia, eikä Triaskaudella ihmisiä.

        Lajien muuttuminen toisiksi on ainoa järkevä selitys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      1980
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      746
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe