Eräältä uutissivustolta poimittu virke. Miten monta artikkelivirhettä siinä on?
"The Great Pyramid of Khufu on a Giza Plateau is a largest pyramid in Egypt and a usually flourishing instance of a Seven Wonders of a Ancient World."
"The Great Pyramid of Khufu on a Giza Plateau is a largest pyramid in Egypt and a usually flourishing instance of a Seven Wonders of a Ancient World."
Vastaukset 5
Vanhimmat
The Great Pyramid of Khufu on the Giza Plateau is the largest pyramid in Egypt and a usually flourishing instance of the Seven Wonders of the Ancient World.
(Pari kohtaa voisi periaatteessa olla toisinkin, jos oikein hiuksia halotaan: voisi olla "on a Giza Plateau", jos ylätasankoja on useampia tuolla alueella, ja "a usually flourishing" voisi olla "the usually flourishing", jolloin oletetaan, että muut ihmeet eivät ole kukoistavia. Koska antiikin seitsemän ihmettä on kirjoitettu isoilla alkukirjaimilla, sen on oltava määräinen. Muussa tapauksessa mielikuvitusta pinnistämällä "an ancient world" voisi olla mahdollinen, jolloin tuo "ancient world" on vain yksi monista kadonneista maailmoista.)
Babalta nolla pistettä aloittajalle.
Ketä kiinnostaa? Miksi luet moisia ”uutissivustoja”? Kyseessä on lähinnä puppu, jota on suollettu, ehkä automaattikääntäjällä tai -generaattorilla, täytteeksi sivustolle, jonka varsinainen tarkoitus on mainonta.
Mita ihmetta kirjoittaja (konekaantaja) mahtaa tarkoittaa "a usually flourishing instance"- ilmaisulla?
"voisi olla "on a Giza Plateau", jos ylätasankoja on useampia tuolla alueella"
Ei voisi, sillä siinä tapauksessa "plateau" kirjoitettaisiin pienellä alkukirjaimella.