Englannin artikkelivirheitä

A. R. Tikkeli

Eräältä uutissivustolta poimittu virke. Miten monta artikkelivirhettä siinä on?

"The Great Pyramid of Khufu on a Giza Plateau is a largest pyramid in Egypt and a usually flourishing instance of a Seven Wonders of a Ancient World."

5

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      The Great Pyramid of Khufu on the Giza Plateau is the largest pyramid in Egypt and a usually flourishing instance of the Seven Wonders of the Ancient World.

      (Pari kohtaa voisi periaatteessa olla toisinkin, jos oikein hiuksia halotaan: voisi olla "on a Giza Plateau", jos ylätasankoja on useampia tuolla alueella, ja "a usually flourishing" voisi olla "the usually flourishing", jolloin oletetaan, että muut ihmeet eivät ole kukoistavia. Koska antiikin seitsemän ihmettä on kirjoitettu isoilla alkukirjaimilla, sen on oltava määräinen. Muussa tapauksessa mielikuvitusta pinnistämällä "an ancient world" voisi olla mahdollinen, jolloin tuo "ancient world" on vain yksi monista kadonneista maailmoista.)

    • abab

      Babalta nolla pistettä aloittajalle.

    • Ketä kiinnostaa? Miksi luet moisia ”uutissivustoja”? Kyseessä on lähinnä puppu, jota on suollettu, ehkä automaattikääntäjällä tai -generaattorilla, täytteeksi sivustolle, jonka varsinainen tarkoitus on mainonta.

    • 2398

      Mita ihmetta kirjoittaja (konekaantaja) mahtaa tarkoittaa "a usually flourishing instance"- ilmaisulla?

    • Bilingual

      "voisi olla "on a Giza Plateau", jos ylätasankoja on useampia tuolla alueella"

      Ei voisi, sillä siinä tapauksessa "plateau" kirjoitettaisiin pienellä alkukirjaimella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1268
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      94
      904
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      23
      857
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      750
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      94
      730
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      638
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      558
    Aihe