Bakteerien tunnistaminen kotikonstein?

CimiPimi

Tuli hankittua juuri Bresser Erudit MO -mikroskooppi, jolla pystyy tarkentamaan x1280 kertaiseksi. Onnistuin erottamaan verinäytteesti yksittäisiä punasoluja, joiden halkaisijahan oli noin 1 µm.

Tehtävänä olisi nyt tutkia paiseesta otettua näytettä. Tiedän, että bakteereja voidaan värjätä ja jaotella grampositiivisiksi ja -negatiivisiksi. Olen tilannut jo värjäykseen tarvittavia tavaroita, mutta olisiko batkeereja mahdollista tutkia kotikonstein? Esim. tekevätkö bakteerit kuplia, jos niiden päälle laittaa pisaran vettä. Voisiko bakteereja viljellä kodeista tai kaupoista löytyvillä aineilla?

3

222

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jone2

      tutki sienirihmastoa siinä on maailman tulevaisuus

    • metallografiaa

      Bakteerien tunnistukseen ei riitä pelkkä mikroskooppi, myös tietoa tarvitaan. Myös sienten tunnistuksessa tarvitaan tietoa eikä sitä pelkkää välinettä (mikroskooppia). Tosin oma kokemukseni rajoittuu metallien tutkimukseen (metallografia) jossa myös käytetään hyväksi ko. tutkimuksiin soveltuvaa mikroskooppia.
      Mutta tämä mikroskooppi on jo senverran kallis ettei se sovi kotimikroskoopiksi joka kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1815
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      233
      894
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      871
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      76
      793
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      36
      792
    6. 55
      751
    7. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      737
    8. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      85
      671
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      65
      641
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe