Bakteerien tunnistaminen kotikonstein?

CimiPimi

Tuli hankittua juuri Bresser Erudit MO -mikroskooppi, jolla pystyy tarkentamaan x1280 kertaiseksi. Onnistuin erottamaan verinäytteesti yksittäisiä punasoluja, joiden halkaisijahan oli noin 1 µm.

Tehtävänä olisi nyt tutkia paiseesta otettua näytettä. Tiedän, että bakteereja voidaan värjätä ja jaotella grampositiivisiksi ja -negatiivisiksi. Olen tilannut jo värjäykseen tarvittavia tavaroita, mutta olisiko batkeereja mahdollista tutkia kotikonstein? Esim. tekevätkö bakteerit kuplia, jos niiden päälle laittaa pisaran vettä. Voisiko bakteereja viljellä kodeista tai kaupoista löytyvillä aineilla?

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jone2

      tutki sienirihmastoa siinä on maailman tulevaisuus

    • metallografiaa

      Bakteerien tunnistukseen ei riitä pelkkä mikroskooppi, myös tietoa tarvitaan. Myös sienten tunnistuksessa tarvitaan tietoa eikä sitä pelkkää välinettä (mikroskooppia). Tosin oma kokemukseni rajoittuu metallien tutkimukseen (metallografia) jossa myös käytetään hyväksi ko. tutkimuksiin soveltuvaa mikroskooppia.
      Mutta tämä mikroskooppi on jo senverran kallis ettei se sovi kotimikroskoopiksi joka kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2578
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      201
      1642
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1570
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1441
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1202
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      75
      985
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      959
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      847
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      839
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      825
    Aihe