Onko se jotenkin eksoottisempaa hankkia jotain Kiinankasveja joiden käytölle ei löydy mitään järkeviä perusteita ?
Miksi ette käytä kotimaisia marjoa ja hedelmiä ?
12
279
Vastaukset
- marjat jyllää
Olen täysin samaa mieltä siitä, että ensin pitäisi syventyä suomalaiseen superfoodiin, ja jos se ei riittäisi hyvinvointiin, voisi vasta sen jälkeen hehkuttaa ulkomaisia.
IItse syön nykyään joka ikinen päivä 1-2dl kotimaisia marjoja, vähintään. Niiden käytön myötä haluni syödä makkeaa/sokearia on hävinnyt. Puolukka ja mustaviinimarja menee tuosta vain herkkuna alas ilman mitään makeutusta.- Marjastaja.
Kyllä niistä Suomen marjoista ja hedelmistä saa kaiken mitä tarvitsee, ne on nuo Kiinan "superfoodit" enemmänkin sellaisia uskonasioita.
- Onhan niitä muitakin
Marjastaja. kirjoitti:
Kyllä niistä Suomen marjoista ja hedelmistä saa kaiken mitä tarvitsee, ne on nuo Kiinan "superfoodit" enemmänkin sellaisia uskonasioita.
Pakuri on kotimaista superfoodia.
Nokkonen, jne.. - pelkkää vedätystä
Onhan niitä muitakin kirjoitti:
Pakuri on kotimaista superfoodia.
Nokkonen, jne..--Pakuri on kotimaista superfoodia.
Nokkonen, jne.. --
No onhan noita, sehän tässä ihmetyttääkin että mihin joku tarvitsee vielä jotain ulkomaan ihmemarjoja ?
Syödään spiruliinaa, gojimarjoja, macaa.... ja sitten ihmetellään kun on maha kipeä ja muutenkin paha olo.
No tähän taas ko. tuotteet myynyt kauppias/verkostomarkkinoija vastaa, että kyseessä on tietenkin puhdistusreaktio elimistössä, ei mitään hätää jatka vaan käyttöä.
Ja näin se hölmöily etenee.......
- http://lifeofpipa90.
- http://lifeofpipa90.
- Tutkimustulokset.
Missä tutkimuksisa on todettu nuo Macan käytön hyödyt ?
- taikajuuret.
Tutkimustulokset. kirjoitti:
Missä tutkimuksisa on todettu nuo Macan käytön hyödyt ?
--Missä tutkimuksisa on todettu nuo Macan käytön hyödyt ? --
Ei missään, nämä macat on enemmän sellaisia uskonnollisia juttuja.
- kotomaan rehut
uonnossa on paljon ruokaa, jota voi kerätä ja syödä esim. nokkonen, vuohenputki, voikukka jne...
http://www.hortoilu.fi/
http://www.luonnollista.com/villivihannekset.pdf- New age marjat.
Niin, mutta mun pitää saada goji marjoja ja maca jauhoa, kirsi rantokin käyttää niitä ja näkee enkeleitä ja on tosi
- omamaamansikka?
Japaniin viedään Suomesta superfuudia ; mustikoita. Myös esim. ahvenfileet
on parasta ja kallista herkkua ulkomaille vietynä.
Muualla arvostettu ,terveellinen superruoka on pääsääntöisesti aina vähemmän arvostettua kotimaassa.
Uusimman laajan tutkimuksen mukaan luomukasvikset sisältääkin n. 60 % enemmän antioksidantteja (eikä samanverran,kuten oli luultu) kuin tavanomaisesti viljellyt. Suomessa olisi mahdollista kasvattaa enemmän laadukkaita "supervihanneksia-ja yrttejä".
Valoisat kesäyöt tuovat lisämakua ja - tehoa kasveihin. - 2+1
Miten selitätte sen että jos kerran superfoodi on sellaista mitä alkuihmiset apinat ja luolamiehet söivät ja sillä tulisi voida hyvin sairastumatta mihinkään niin miksi nämä tyypit kaiken tiedon mukaan elivät suhteellisen lyhyen elämän. Jokin luolakirjoitus kenties jossain missä lukee hey me karpattiin vedettiin paleota viimeseen asti! Lujaa meni aina siihen asti kunnes kuoltiin kolmekymppisenä.
Miksi muuten täytyy puhua superfoodista kun voisi puhua ihan vaan nokkosista mustikoista ja niin pois päin? Tuleeko siitä jokin hallittu olo kun puhuu ravinnon nimien sijaan superfoodista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024537Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831335- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091042Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86950Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11872- 64866
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826