Onko se jotenkin eksoottisempaa hankkia jotain Kiinankasveja joiden käytölle ei löydy mitään järkeviä perusteita ?
Miksi ette käytä kotimaisia marjoa ja hedelmiä ?
12
286
Vastaukset
- marjat jyllää
Olen täysin samaa mieltä siitä, että ensin pitäisi syventyä suomalaiseen superfoodiin, ja jos se ei riittäisi hyvinvointiin, voisi vasta sen jälkeen hehkuttaa ulkomaisia.
IItse syön nykyään joka ikinen päivä 1-2dl kotimaisia marjoja, vähintään. Niiden käytön myötä haluni syödä makkeaa/sokearia on hävinnyt. Puolukka ja mustaviinimarja menee tuosta vain herkkuna alas ilman mitään makeutusta.- Marjastaja.
Kyllä niistä Suomen marjoista ja hedelmistä saa kaiken mitä tarvitsee, ne on nuo Kiinan "superfoodit" enemmänkin sellaisia uskonasioita.
- Onhan niitä muitakin
Marjastaja. kirjoitti:
Kyllä niistä Suomen marjoista ja hedelmistä saa kaiken mitä tarvitsee, ne on nuo Kiinan "superfoodit" enemmänkin sellaisia uskonasioita.
Pakuri on kotimaista superfoodia.
Nokkonen, jne.. - pelkkää vedätystä
Onhan niitä muitakin kirjoitti:
Pakuri on kotimaista superfoodia.
Nokkonen, jne..--Pakuri on kotimaista superfoodia.
Nokkonen, jne.. --
No onhan noita, sehän tässä ihmetyttääkin että mihin joku tarvitsee vielä jotain ulkomaan ihmemarjoja ?
Syödään spiruliinaa, gojimarjoja, macaa.... ja sitten ihmetellään kun on maha kipeä ja muutenkin paha olo.
No tähän taas ko. tuotteet myynyt kauppias/verkostomarkkinoija vastaa, että kyseessä on tietenkin puhdistusreaktio elimistössä, ei mitään hätää jatka vaan käyttöä.
Ja näin se hölmöily etenee.......
- http://lifeofpipa90.
- http://lifeofpipa90.
- Tutkimustulokset.
Missä tutkimuksisa on todettu nuo Macan käytön hyödyt ?
- taikajuuret.
Tutkimustulokset. kirjoitti:
Missä tutkimuksisa on todettu nuo Macan käytön hyödyt ?
--Missä tutkimuksisa on todettu nuo Macan käytön hyödyt ? --
Ei missään, nämä macat on enemmän sellaisia uskonnollisia juttuja.
- kotomaan rehut
uonnossa on paljon ruokaa, jota voi kerätä ja syödä esim. nokkonen, vuohenputki, voikukka jne...
http://www.hortoilu.fi/
http://www.luonnollista.com/villivihannekset.pdf- New age marjat.
Niin, mutta mun pitää saada goji marjoja ja maca jauhoa, kirsi rantokin käyttää niitä ja näkee enkeleitä ja on tosi
- omamaamansikka?
Japaniin viedään Suomesta superfuudia ; mustikoita. Myös esim. ahvenfileet
on parasta ja kallista herkkua ulkomaille vietynä.
Muualla arvostettu ,terveellinen superruoka on pääsääntöisesti aina vähemmän arvostettua kotimaassa.
Uusimman laajan tutkimuksen mukaan luomukasvikset sisältääkin n. 60 % enemmän antioksidantteja (eikä samanverran,kuten oli luultu) kuin tavanomaisesti viljellyt. Suomessa olisi mahdollista kasvattaa enemmän laadukkaita "supervihanneksia-ja yrttejä".
Valoisat kesäyöt tuovat lisämakua ja - tehoa kasveihin. - 2+1
Miten selitätte sen että jos kerran superfoodi on sellaista mitä alkuihmiset apinat ja luolamiehet söivät ja sillä tulisi voida hyvin sairastumatta mihinkään niin miksi nämä tyypit kaiken tiedon mukaan elivät suhteellisen lyhyen elämän. Jokin luolakirjoitus kenties jossain missä lukee hey me karpattiin vedettiin paleota viimeseen asti! Lujaa meni aina siihen asti kunnes kuoltiin kolmekymppisenä.
Miksi muuten täytyy puhua superfoodista kun voisi puhua ihan vaan nokkosista mustikoista ja niin pois päin? Tuleeko siitä jokin hallittu olo kun puhuu ravinnon nimien sijaan superfoodista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674054Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981235- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078