CO2 lannoitus on lisännyt metsien

metsien kasvua ja kuivuuden kestävyyttä.

Kertoo uusin tutkimus, vaikka maailman johtavin ilmastotiede todistaakin CO2hden olevan saaste.

http://hockeyschtick.blogspot.fi/2014/03/review-finds-co2-fertilization-has.html
1065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

CO2 lannoitushyöty tulee kasveille heti. CO2 ilmastoa muuttava lämpeneminen tulee pitkällä viiveellä. Nykyinen tuhlaava sukupolvi saa kaiken höydyn, ja tulevat sukupolvet kaiken pahan.

Äänestä
  • Ei hiilidioksidilla ole vaikutusta ilmastoon.

    Äänestä

  • olet pelle kirjoitti:

    Ei hiilidioksidilla ole vaikutusta ilmastoon.

    Kyllä sillä vaan on.

    Äänestä

  • vain sinä olet pelle kirjoitti:

    Kyllä sillä vaan on.

    Ei ole.

    Et pysty sitä todistamaan pyynnöistä huolimatta.

    Äänestä

  • olet pelle kirjoitti:

    Ei ole.

    Et pysty sitä todistamaan pyynnöistä huolimatta.

    Sinä et vaan heikoilla älynlahjoillasi ole koskaan kyennyt ymmärtämään sitä todistusta.

    Äänestä

Vanhoja kärttyisiä ukkoja ei kiinnosta pätkääkään miten seuraavien sukupolvien käy, eihän niillä ole elinaikaakaan jäljellä juuri minkään vertaa. Kaksi metriä multaa päällä eristää hyvin ilmastonmuutoksilta.

Äänestä

Demokratian pahin puute on sen lyhytnäköisyys. Poliitikko on vallassa 4 vuotta. He haluavat tämän lyhyen ajan olla mielin kielin äänestäjilleen, että tulisi uudelleen valituiksi. Poliitikko ei pysty tekemään lyhyen tähtäimen uhrauksia, jotka olisivat pitkällä tähtäimellä kansakuntaa pelastavia, koska pelkää karkottavansa äänestäjänsä. Poliitikko puhuu mieluimmin rauhoittavia valheita kuin epämiellyttävää totuutta. Tästä on ilmastonmuutoksesta kysymys.

Äänestä

Olisiko tässä keskustelussa näkyvissä muutos palstan ilmapiiriin? Asiapohjaiset myönteisetkin vaikutukset hyväksytään ilman henkilöön menevää solvausta?

Äänestä
  • Niinhän siltä aika ajoin vaikuttaa, mutta tuossa yllä jo onkin viestisi jälkeen tullutta solvausta.

    Ilmastopsykoosi on ilmeisen häilyvä tila. Välillä saattaa erehtyä luulemaan olevansa tekemisissä ihan järki-ihmisten kanssa kunnes tulee karu pudotus todellisuuteen: toisella silmät muljahtavat ja niihin palaa sama kiilto, joka oli Jack Nicholsonilla Hohdossa, kun hän pyrki kirveen kanssa ovesta saranapuolelta sisään, solvaukset ja sättiminen alkavat ...

    Äänestä

Tuohan on mielenkiintoista varsinkin metsäisten maiden kannalta. Suomessakin
puun vuosittainen kasvu on lisääntynyt menneiden vuosikymmenten aikana kymmeniä prosentteja (pääasiassa metsäojituksen ja taimien jalostuksen ansiosta).

CO2:n lisääntyminen ja lämpötilan mahdollinen nouseminen lisää kasvua vielä ehkä 20-30 % entisestä, jolloin myös hiilen sitoutuminen puihin lisääntyy vuosi-
tasolla ~ 8 - 12 milj.tonnia .
Se olisi yli 1/3-osa kaikkien Suomen tuotantolaitosten vuosittaisista laskennallisista päästömääristä, joten hiilitaselaskelmat menee kokonaan
uusiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peelo Petteri kirjoitti:

metsien kasvua ja kuivuuden kestävyyttä.

Kertoo uusin tutkimus, vaikka maailman johtavin ilmastotiede todistaakin CO2hden olevan saaste.

http://hockeyschtick.blogspot.fi/2014/03/review-finds-co2-fertilization-has.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu