Aineen koostumuksen selvittäminen

adg135

Hei,

Tietääkö kukaan PK-seudulta laboratoriota, mikä voisi selvittää erään yhdisteen koostumuksen. Tarkoitus olisi varmistaa, että ulkomailta tilatun aineen koostumus on sama, kuin mikä sen pitäisi olla. Kyseessä on siis suhteellisen yksinkertainen kemiallinen yhdiste, jonka käyttö tai myynti ei ole kielletty Suomessa, mutta sitä ei ilmeisesti myydä täällä. Tarkoitus olisi käyttää lääkettä terminaalisairaan henkilön hoitoon. Toisekseen, onko tietoa missä hinnoissa kyseiset testit liikkuvat?

Kiitos jo etukäteen

2

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaan näin

      Teen töitä lääkepuolen labrassa ja rakenneanalyysejä eri yhdisteistä, kaikenlaista palveluja saa tietysti ostaa. Analyysin laajuus ja vaativuus sen hinnan määrää, voi olla yksityishenkilölle huomattavan korkea. Mutta sitten, sellainen asia. Tutkimuslabrat eivät myöskään myy koevaiheessa olevia lääkkeitä kaikille halukkaille, joten kysymys kuuluu, mistä tuo saamanne lääke oikeasti on kotoisin. Sen perusteella voit arvioida sen luotettavuuden. Nettikaupasta X ostettu, tuskin täyttää odotuksia. Ja kannattaako siitä maksaa korkea hinta analysoimalla se ? Vai olisiko paras tapa potilaan kannalta edetä niin, että eri faasitutkimuksissa olevia lääkkeitä kokeiltais. Suomessa tietääkseni potilaat voivat saada eri tutkimusvaiheessa olevia lääkkeitä täysin virallisia kanavia pitkin.

      • Anonyymi

        Minuakin kiinnostaisi tietää. joku labra joka tekee yksityisille lääkepitoisuus analyyseja käytössä olevista lääkkeistä. Esimerkiksi panadolin 1 g;n tabletin lääkepitoisuus olisi hyvä tietää, koska se ei tunnu vaikuttavan ollenkaan. Onko kyseessä joku plasebojuttu vai aito tuote.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      872
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe