Nopeat vastaukset älyttömyyksiin, "kristillisen armon logiikan lopullinen tuho".
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
Ei nimimerkkiä kirjoitti:
1. Koska Jumala on armelias niin Jeesus kuoli ristillä ettei meidän Jeesukseen uskomalla tarvitse kärsiä ikuisesti helvetissä. Eli Jumala on armelias.
2. Jeesuksen sovitustyö oli rakkaudesta nouseva teko.
3. Oikeudenmukainen rangaistus rikkomuksesta iankaikkista ja äärimmäisen hyvää Jumalaa vastaan on iankaikkinen ja äärimmäisen paha rangaistus.
4. Se oli reilua siten että koko ihmiskunta on perisynnin alainen koska Jumala niin on päättänyt.
XXXXXXXXXXXXXXX
Vastaukset ylläolevaan neljään pointsiin:
1. Jumala siis hoksasi tuhansia vuosia myöhemmin, että vaikka on täydellinen ja virheetön, niin mokasi totaalisesti tuomitessaan kaikki ihmiset helvettiin Aatamin omenansyönnin vuoksi, ja nyt lähetti sitten viestintuojan maan päälle ristiin naulittavaksi, jotta "häneen uskovat" pelastuisi. Ei väliä jos miljoonat menivät jo helvettiin, eihän Jumala voi perua koko kirouksensa ihmiskuntaa vastaan, ja ottaa sinne jo menneet pois helvetistä, se kävisi varmaan liikaa egolle?
Miksi ateistiperheeseen "Jumalan järjestämänä asiana" haluaisi tehdä parannusta, kun on koko elämänsä ajan kuullut että krisselit ovat kahjoja hevettiin pienestä viattomia heittävän jumalansa palvojia?
Ei kuulosta kovin vakuuttavalta yritykseltä pelastaa etukäteen kohtaloihinsa tuomitut, varsinkaan kun puhutaan kaikkivaltiaasta?
2. Viittaan Jumalan häpeään mokastaan. Jos Jumala haluaisi oikeasti oikaista tilanteen, unohtaisi koko typerän kirouksen jonkun muinaisen ompunsyöjän takia, eikä sen takia tarvitse kenenkään mennä mihinkään ristille, eikä tarvittaisi mm. ristiretkiä ja inkvisaatioita "Jeesuksen armon pakottamiseksi" joka paikkaan maailmaa, suurena pelastustyönä.
3. Tuo on kyllä jo oksettavaa retoriikkaa. Tuo on joku kylmä "sääntö" jolla väität olevan itseisarvo ylitse väitetyn Jumalan rakastavaisuuden ja hyvyyden.
4. Väität siis suoraan että jos esimerkiksi äänestettäisiin pitääkö pikku Leena kiduttaa kuoliaaksi koska väitetään että tämä on puskenut Kallen kalliolta alas kuolemaan, ja kansa sanoisi että pitää, niin tämä olisi oikeudenmukainen tuomio koska kansa on niin päättänyt?
Tuo siis yksi vasta-argumentti. Toinen on se että ei ole yhdenkään terveen ihmisen oikeudentajun mukaista rangaista ikuisesti ketään, jonkun muinaisen muukalaisen tekemisistä. Jonkun ilmiselvän narsisti-jumalan "päätös" ei tee asioista oikeudenmukaisia.
Vastaa lainauksen kanssa
Ihmisten älykkyys saa ihmiset vihaamaan kristinuskoa?
5
172
Vastaukset
- Pieni korjaus
Antoiko Jeesus tai Jumala kristinuskon dogman mukaan ei-uskoville rehelliset mahikset "tehdä parannus"? En usko:
"Miksi ateistiperheeseen "Jumalan järjestämänä asiana" syntynyt, haluaisi tehdä parannusta, kun on koko elämänsä ajan kuullut että krisselit ovat kahjoja hevettiin pienestä viattomia heittävän jumalansa palvojia?
Ei kuulosta kovin vakuuttavalta yritykseltä pelastaa etukäteen kohtaloihinsa tuomitut, varsinkaan kun puhutaan kaikkivaltiaasta?" Oliko tämän palstan tarkoitus pyrkiä korjaamaan kristinuskoisten ihmisten jumalankuvaa?
Kirjaimellisesti luettuna Raamatun tekstit lyövät korvalle toinen toistaan, eikö se ole jo tullut todistetuksi muilla palstoilla miljoonia kertoja?
Minusta ainoaksi tehtäväksi jää anteeksianto niille ajatuksille joilla kuvittelen syyttäväni kaikki raamatut. On kysymys minun ajattelustani ei siitä miten väärin tai oikein ymmärrän kaverin ajatukset.
Siinä on minun käsitykseni Jumaluudesta- niin,,ja
Ja kapitalismia&rahaa työn tekemistä.
- M. eläjä.
Jumala on prosessi, joka luo jatkuvasti ja on kaikkialla läsnä, kokee kaikkien sielujen kokemukset kaikkialla maailmankaikkeudessa.
Meille elämien tarkoitus on kokemukset, jolloin myös Jumala kokee...olemme ykseyttä kaikki.- M. eläjä.
Jumala ei ole 'jossakin' paikassa pelkästään.
Jumala on kaikkialla ja myös tämä fyysinen maailma on Jumaluutta.
Me olemme täällä kokemassa asioita ja olemme siten osaltamme Luojia....välitämme Jumalalle kokemuksemme...ja olemme ykseys Luoja'Jumalaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens112754Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1092580- 1782452
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1582092Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241664Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581119- 84868
- 45787
Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15732Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll151723