Emäksinen ruokavalio ?

Emäksinen ruoka ?

Hei,

Onko jollakin pitkää selvää listaa (luetteloa) mitä sisältää ja mitä ei sisällä emäksinen ruokavalio ?

Kiitos

4

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varpautti

      Ei. Sellaista ei ole. Mahassa on pH kakkosen luokka, haimaneste on lievästi emäksinen ja meidän kehon happo-emästasapainonsäätely huolehtii siitä, että kehon ja veren happamuus pysyy vakiona. Jos se muuttuu happameksi (asidoosi) tai emäksisesksi (alkaloosi) on AINA kyseessä vakava aineenvaihdunnan häiriö: sellainen ihminen on sairaalakamaa. Virtsan pH toki vaihtelee sen mukaan mitä syödään, mutta se on toinen asia. Ruokien emäksisyyttä ei ole tarpeen miettiä, sekin energia kannaatta käyttää johonkin hyödyllisempään.

    • Lipeätekeegutaa

      Pelkkää lipeäkalaa, mitään muuta ei saa syödä !

    • Nauta1

      Riittää kun syöt päivittäin desin hapankaalta, happamuudestaan huolimatta sillä on emäksisöivä vaikutus ja lisäksi siinä olevat maitohapot saavat ruuansulatuksen toimimaan oikein.

      Elimistö ylläpitää PH-arvon 7,35-7,45 välillä, mutta liiaksi hapanta sisältävää ruokaa nauttivilla elimistö voi joutua tarpeettoman kovalle. Ylipaino on ensimmäinen merkki siitä, että elimistö kaipaa vähän apua, mutta sitä auttaa kyllä liikuntakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1576
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1413
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1259
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      972
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      177
      865
    Aihe