Emäksinen ruokavalio ?

Emäksinen ruoka ?

Hei,

Onko jollakin pitkää selvää listaa (luetteloa) mitä sisältää ja mitä ei sisällä emäksinen ruokavalio ?

Kiitos

4

1015

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varpautti

      Ei. Sellaista ei ole. Mahassa on pH kakkosen luokka, haimaneste on lievästi emäksinen ja meidän kehon happo-emästasapainonsäätely huolehtii siitä, että kehon ja veren happamuus pysyy vakiona. Jos se muuttuu happameksi (asidoosi) tai emäksisesksi (alkaloosi) on AINA kyseessä vakava aineenvaihdunnan häiriö: sellainen ihminen on sairaalakamaa. Virtsan pH toki vaihtelee sen mukaan mitä syödään, mutta se on toinen asia. Ruokien emäksisyyttä ei ole tarpeen miettiä, sekin energia kannaatta käyttää johonkin hyödyllisempään.

    • Lipeätekeegutaa

      Pelkkää lipeäkalaa, mitään muuta ei saa syödä !

    • Nauta1

      Riittää kun syöt päivittäin desin hapankaalta, happamuudestaan huolimatta sillä on emäksisöivä vaikutus ja lisäksi siinä olevat maitohapot saavat ruuansulatuksen toimimaan oikein.

      Elimistö ylläpitää PH-arvon 7,35-7,45 välillä, mutta liiaksi hapanta sisältävää ruokaa nauttivilla elimistö voi joutua tarpeettoman kovalle. Ylipaino on ensimmäinen merkki siitä, että elimistö kaipaa vähän apua, mutta sitä auttaa kyllä liikuntakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      626
      2876
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1512
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1266
    7. 103
      1113
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      136
      1045
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      950
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      919
    Aihe