Emäksinen ruokavalio ?

Emäksinen ruoka ?

Hei,

Onko jollakin pitkää selvää listaa (luetteloa) mitä sisältää ja mitä ei sisällä emäksinen ruokavalio ?

Kiitos

4

952

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varpautti

      Ei. Sellaista ei ole. Mahassa on pH kakkosen luokka, haimaneste on lievästi emäksinen ja meidän kehon happo-emästasapainonsäätely huolehtii siitä, että kehon ja veren happamuus pysyy vakiona. Jos se muuttuu happameksi (asidoosi) tai emäksisesksi (alkaloosi) on AINA kyseessä vakava aineenvaihdunnan häiriö: sellainen ihminen on sairaalakamaa. Virtsan pH toki vaihtelee sen mukaan mitä syödään, mutta se on toinen asia. Ruokien emäksisyyttä ei ole tarpeen miettiä, sekin energia kannaatta käyttää johonkin hyödyllisempään.

    • Lipeätekeegutaa

      Pelkkää lipeäkalaa, mitään muuta ei saa syödä !

    • Nauta1

      Riittää kun syöt päivittäin desin hapankaalta, happamuudestaan huolimatta sillä on emäksisöivä vaikutus ja lisäksi siinä olevat maitohapot saavat ruuansulatuksen toimimaan oikein.

      Elimistö ylläpitää PH-arvon 7,35-7,45 välillä, mutta liiaksi hapanta sisältävää ruokaa nauttivilla elimistö voi joutua tarpeettoman kovalle. Ylipaino on ensimmäinen merkki siitä, että elimistö kaipaa vähän apua, mutta sitä auttaa kyllä liikuntakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4513
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe