ta olisi haussa, antakaas vinkkejä? Saa olla valmiskastikkeita, jos sellaisia löytyy ja olisi kiva, jos olisi vielä helppo tehdä ja tarvikkeet löytyisi tavallisesta marketista tai etnisestä kaupasta.
Nuudeleille ja riisille
4
168
Vastaukset
- auauauauauau
mustauaukastike on omaa lempparia , niinkuin kiinalaisessa raflassa hassunhauskasti luki.
Eli siis musta_papu_kastike valmiina purkkina löytyy jos ei itse mustapavuista halua vääntää. Meillä tuo on sitä "mättöpikaruuan" korviketta kun pitää nopeasti tehdä ruokaa.- onx muita
helppoja ja yksinkertaisia ohjeita?
- fggdbgrn
Kookoskermaa purkki , siihen joukkoon currya ja silputtua sipulia.
- ikenetrullalle
Helpoin kastike niin nuudeleille kuin pastalle on kuullottaa yksi hienonnettu sipuli, valkosipuli ja chili runsaassa öljyssä - mukaan vähän suolaa ja pippuria.
Kun aasialaiseen haluaa mennä niin sekaan vähän inkivääriä raastettuna, soijakastiketta, kalakastiketta (jos sitä haluaa), kevätsipulia slaissattuna, porkkanaa tikkuina (leikkaa vinoittain porkkanasta muutaman millin paksuisia kiekkoja, jotka taas leikkaat tikuiksi), sokeriherneitä ohueiksi suikaleiksi, korianterin varsia hienonnettuna. Näitä kypsennetään muutama minuutti ja päälle heitetään korianterin lehdet silputtuina (jos korianterista ei pidä voi käyttää persiljaa, basilikaa jne...). Koska aasialainen ruoka on yleensä hapan/imelää niin sekaan vielä pestyn limeen kuori ja mehu - makeutta voi hallita joko hunajalla tai eri sokereilla.
Aasialaisessa keittiössä käytetään melko paljon myös retikkaa, jota voi myös käyttää slaissattuna tikuiksi - maku on paljon kuin retiisin, jota myös voi käyttää jos retikkaa ei löydy marketin hyllyltä.
Tähän menee noin 15 minuuttia kaikkinensa ja nuudeleihin se 2-5 minuuttia, joten aika pikaruokaa silti vaikka ei purkista olekaan tullut.
Joskus kauan sitten kokeilin Setä Benin "sweet&sour"-soossia, joka oli lähinnä imelää ja en suosittele sitä kenellekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi509955Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126725Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736045Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?415925Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464124Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2643069Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?422351- 611395
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k31341Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191206