Olen nisukahvikoukussa oleva 55v mies, joka paastonnut viikon pullasta ja sämpylöistä. Ja jo nyt tunnen oloni kevyemmäksi ja energisemmäksi, kuten amerikkalaistohtori väitti kirjassaan. Hän teilasi siinä vehnän aivan lyttyyn.
Nyt kysynkin mitä kohteliaimmin, miten pärjään ilman vehnää? Mitä kahvileiväksi, mitä leipää ruoaksi jne? Tuota kyseenalaistettua vehnää ollee kaikissa leipomuksissa, mutta missä vähiten?
Opastakaapa!
MITEN VÄISTÄN VEHNÄN?
7
192
Vastaukset
- kokeilin tuota itse
Ainakin alkuun pääsee syömällä pullan sijasta ruishapankorpun lisäkkeineen.
Erilaisista siemenistä pähkinöistä voi tehdä myös leipää, jossa ei ole vehnää
eikä muitakaan viljoja. Wanhanajan hapatettu ruisleipä olisi kuulemma myös
nykyisiä ns.ruisleipiä terveellisempi vaihtoehto, mutta ei taida enää saada sitä
juuri mistään.- tulehduksientorjunta
Kiitos vinkeistä!
Tosiaan minulla karkasi käsistä pullat, sämpylät sun muut jo aikaa sitten. Minulla ollut mystisiä tulehduksia jo 15 vuotta, jotka varmaan autoimmuunisia vaivoja ovat. Jo nyt viikon jälkeen oloni on parempi, eikä vatsa pullota. Olisiko syynä tosiaan vilja ja varsinkin vehnä?
Olen täysin ostotuotteiden varassa, joten toivoisin vielä lisävinkkejä. Ruisleipää olen syönyt kuluneen viikon aikana paljon ja tuntuu, ettei leivästä kokonaan voi luopua, kunhan vehnän saisi minimoitua.
- Panhandle
Gluteenittomissa tuotteissa ei ole vehnää eikä muitakaan viljoja. Ne ovat tosin paljon normaalituotteita kalliimpia, mutta niitä kun valitset, tiedät ainakin varmasti, ettei niissä ole vehnää.
Valmisruokien käyttäjän täytyy lukea tuoteselosteet tosi tarkkaan. Esimerkiksi liemikuutioissa on tärkkelystä (yleensä kai perunasta, mutta joskus se voi olla myös viljaperäistä) ja hiivauutetta.- tulehduksentorjunta
Arvelisin, etten osaa kovin tarkkana olla ostoksissani, mutta tavoitteenani on, etten löisi päätä seinään, ainakaan töikseni.
Ruokailuni on pääosin einesten varassa ja niitä syön leivän ja kevytmaidon kera. Kahvileipä tullee olemaan jatkossa ongelma. Tosin minun pitäisi ainakin puolittaa kahvinjuontini.
Osaisitko antaa ihan konkreettisia tuote-esimerkkejä, joita voisin opetella käyttämään? - Vanha Jojo
tulehduksentorjunta kirjoitti:
Arvelisin, etten osaa kovin tarkkana olla ostoksissani, mutta tavoitteenani on, etten löisi päätä seinään, ainakaan töikseni.
Ruokailuni on pääosin einesten varassa ja niitä syön leivän ja kevytmaidon kera. Kahvileipä tullee olemaan jatkossa ongelma. Tosin minun pitäisi ainakin puolittaa kahvinjuontini.
Osaisitko antaa ihan konkreettisia tuote-esimerkkejä, joita voisin opetella käyttämään?Kannattaa opetella lukemaan tuoteselosteita. Leivät (myös kahvileivät) ovat yleensä erikseen gluteenittomien hyllyssä. Myös pakasteissa on gluteenittomia, ja nekin on ainakin isommissa marketeissa merkitty hyvin.
Keliakialiitto julkaisee vuosittain luetteloa gluteenittomista tuotteista. Löydät sen tältä sivulta: (valitettavasti en pystynyt tekemään linkkiä suoraan luetteloon)
http://www.keliakialiitto.fi/liitto/toiminta/vaikuttamistoiminta/gluteenittomat_tuotteet_ja_palvelut/
- dabadii
Kyllä noissa gluteenittomissakin vehnää käytetään, siitä vain poistetaan gluteeni eli sitkoaine.
Kahvin kanssa voi napostella vaikka manteleita ja pähkinöitä.
Melkein kaikissa kaupan ruisleivissä on vehnää.
Tämä vehnähysteria on taas yksi kummallinen amerikanherkku :)
Milloin mikäkin on tappava myrkky.
Ennen elettiin paljolti vehnän varassa. Pullaa ja kahvia aamupalaksi, välipalaksi, iltapalaksi niin lapsille kuin aikuisillekin. Jotkut söivät terveellisesti ruisleipää. Paksulti voita päälle ja sen päälle sokeria. Pullasiivunkin moni voiteli voilla ja ripotti sokeria päälle. Vauvoille syötettiin kahviin tehtyä pullamössöä. No ainakaan lättyjä eli räiskäleitä ei kannata tehdä vehnästä, koska monessa suhteessa parempi vaihtoehto on tattari. Jauhoja on saatavissa marketeista, tosin räävittömään hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2224515Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453288Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142178Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141840Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188- 741033
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat25984- 75918
- 54916