Mukava keväinen lomamatka Japaniin

lomalla on mukavaa

Lähdettiin liiton rouvien kanssa oikein porukalla reissuun. Lyhytohjelmassa käytiin pikaisesti karsiutumassa ulos. Huvit ennen työtä nähkääs. Nilkassa vähän tuntui joten tehtiin hypyt(ilmapallot) kävelyvauhdilla, eihän sitä lomalla voi kipuilla.

terveisin taitoluistelun suurvalta

4

210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä nää luistelijat

      voi olla että tieto siitä että HL:n päävalmentajaa kaivataan lauantaina kevätnäytökseen kukitettavaksi sai luistelijan uhrautumaan.
      kukat valmentajalle on tosi tärkeet

      apua, apua tää on aivan älytöntä. ei miehiä, naiset sijalla 29

      rahkamo-kokko mitä olet saanut aikaiseksi, paikan olympiakomiteaan , luistelu- ei mitään

    • sk8ter for ever

      Lopettakaa tämä Nuori Suomi hömpötys. Maajoukkueeseen kuulu liuta luistelijoita joista kenestäkään ei ole edustamaan Suomea. Muutamalla tuhannella ei saada nuorille esikuvia.
      Valmentajat junalla Siperiaan ja paluu matkalla lisää osaajia kuten itäsuomessa on tehty. Turha puhua nuorien tulemisesta kun ne aina tyssäävät junnu ikään.
      Missä on Se viimeinen vaihde jolla viedään kilpailia maailman huipulle.

      • tulppi-tulppi

        Jotenkin se osaaminen ja tekeminen aina tyssää tuohon 16-19 vuoden kohdalle. Vaikeampia hyppyjä ei opita lainkaan tai sitten taito katoaa kasvun myötä. Sitten tosiaan tulppia niin ja näin jokunen vuosi, minkä jälkeen voikin jo lopettaa uransa motivaation kadottua.

        Vaikeampia hyppyjä, jos yritetään niin ilmapalloksi jää tai sitten vajaana kahdelle jalalle. Välillä saattaa tulla joku poikkeus yksilö, joka osaa hypyt mutta luistelu muuten jäykkää kökköä millä osa-aluepisteitä heru. Lisäksi monet luistelijat näyttävät toistensa klooneilta ja lähes roboteilta vailla persoonallista otetta suorittaessaan näitä tulppi-tulppeja.

        No en tiedä taitoluistelun valmennuksesta yhtään mitään mutta olen aika paljon seurannut lajia yli 30 vuoden ajan ja siksi tämä vuodatus.


    • ens-ka

      Oli Allu, Ellu ,Susa, A-P, Mikko ja menestystä varsinki junnukisoissa. Junnu MM kisoissa kaikki 15 parhaan joukossa.Sitten tuli vauhtisokeus. Ruvettiin tekemään isolla rahalla Kiirasta ja Laurasta oikein maailman eliittiiä. Rahaa paloi kuin aikoinaan Rahkamon ja Kokon sekä Lemisen harjoitteluun.
      Kesä harjoittelussa valmentajat mietti minkä vanhan (jonkun esittäneen) musiikin lahjakas luistelija saisi. Lahjattomat hankkikoot itse musiikkinsa. Tätä ei tietenkään sovitettu luistelijan taitojen mukaan. Eli musiikki ei tukenut luistelijaa vaan luistelija tukee musiikkia. Miksi näin?
      Huippu valmentajia , koreographeja, musiikin osaajia ja henkisen ja lihastuen
      ammattilaisia tarvitaan jotta saamme tason nostetua KV tasolle.
      Liiton merkitys urheilijan kannustamisessa on tärkeä. Siksi sielä ei saisi olla mitään harrastelijoita, netisiä jotain!!
      Olen vuosia varoittanut idän tulemisesta. Se ei ole ollut vaikeaa kun pitää mielen avoimena.
      Lilliputista voi tulla vielä jotain kun muutetaan täydellisesti asennettamme.
      Myönnetään että kaikki tarvitsemme apua, luistelijat, valmentajat,seurat, vanhemmat sekä 24 kirjoittajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      176
      9480
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      125
      4166
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3942
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      414
      3625
    5. 57
      3433
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2750
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      17
      2070
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1969
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1561
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1371
    Aihe