Lähdettiin liiton rouvien kanssa oikein porukalla reissuun. Lyhytohjelmassa käytiin pikaisesti karsiutumassa ulos. Huvit ennen työtä nähkääs. Nilkassa vähän tuntui joten tehtiin hypyt(ilmapallot) kävelyvauhdilla, eihän sitä lomalla voi kipuilla.
terveisin taitoluistelun suurvalta
Mukava keväinen lomamatka Japaniin
4
218
Vastaukset
- mitä nää luistelijat
voi olla että tieto siitä että HL:n päävalmentajaa kaivataan lauantaina kevätnäytökseen kukitettavaksi sai luistelijan uhrautumaan.
kukat valmentajalle on tosi tärkeet
apua, apua tää on aivan älytöntä. ei miehiä, naiset sijalla 29
rahkamo-kokko mitä olet saanut aikaiseksi, paikan olympiakomiteaan , luistelu- ei mitään - sk8ter for ever
Lopettakaa tämä Nuori Suomi hömpötys. Maajoukkueeseen kuulu liuta luistelijoita joista kenestäkään ei ole edustamaan Suomea. Muutamalla tuhannella ei saada nuorille esikuvia.
Valmentajat junalla Siperiaan ja paluu matkalla lisää osaajia kuten itäsuomessa on tehty. Turha puhua nuorien tulemisesta kun ne aina tyssäävät junnu ikään.
Missä on Se viimeinen vaihde jolla viedään kilpailia maailman huipulle.- tulppi-tulppi
Jotenkin se osaaminen ja tekeminen aina tyssää tuohon 16-19 vuoden kohdalle. Vaikeampia hyppyjä ei opita lainkaan tai sitten taito katoaa kasvun myötä. Sitten tosiaan tulppia niin ja näin jokunen vuosi, minkä jälkeen voikin jo lopettaa uransa motivaation kadottua.
Vaikeampia hyppyjä, jos yritetään niin ilmapalloksi jää tai sitten vajaana kahdelle jalalle. Välillä saattaa tulla joku poikkeus yksilö, joka osaa hypyt mutta luistelu muuten jäykkää kökköä millä osa-aluepisteitä heru. Lisäksi monet luistelijat näyttävät toistensa klooneilta ja lähes roboteilta vailla persoonallista otetta suorittaessaan näitä tulppi-tulppeja.
No en tiedä taitoluistelun valmennuksesta yhtään mitään mutta olen aika paljon seurannut lajia yli 30 vuoden ajan ja siksi tämä vuodatus.
- ens-ka
Oli Allu, Ellu ,Susa, A-P, Mikko ja menestystä varsinki junnukisoissa. Junnu MM kisoissa kaikki 15 parhaan joukossa.Sitten tuli vauhtisokeus. Ruvettiin tekemään isolla rahalla Kiirasta ja Laurasta oikein maailman eliittiiä. Rahaa paloi kuin aikoinaan Rahkamon ja Kokon sekä Lemisen harjoitteluun.
Kesä harjoittelussa valmentajat mietti minkä vanhan (jonkun esittäneen) musiikin lahjakas luistelija saisi. Lahjattomat hankkikoot itse musiikkinsa. Tätä ei tietenkään sovitettu luistelijan taitojen mukaan. Eli musiikki ei tukenut luistelijaa vaan luistelija tukee musiikkia. Miksi näin?
Huippu valmentajia , koreographeja, musiikin osaajia ja henkisen ja lihastuen
ammattilaisia tarvitaan jotta saamme tason nostetua KV tasolle.
Liiton merkitys urheilijan kannustamisessa on tärkeä. Siksi sielä ei saisi olla mitään harrastelijoita, netisiä jotain!!
Olen vuosia varoittanut idän tulemisesta. Se ei ole ollut vaikeaa kun pitää mielen avoimena.
Lilliputista voi tulla vielä jotain kun muutetaan täydellisesti asennettamme.
Myönnetään että kaikki tarvitsemme apua, luistelijat, valmentajat,seurat, vanhemmat sekä 24 kirjoittajat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996612KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696191Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603063Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112544Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082195- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341345Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237