Possunlihan hinta laskee, hyvä! Toki laskuvaraa pitääkin olla, kun sen hinta on noussut parissa kolmessa vuodessa 100% kaupan liha-altaassa...
http://www.talouselama.fi/uutiset/kohta syodaan halpaa tuontipossua/a2240278
Porsaanlihan hinta laskemassa
11
282
Vastaukset
- hohohooo
>>hinta on noussut parissa kolmessa vuodessa 100% kaupan liha-altaassa
- hoo2 hoo
En varsinaisesti valehtele on vaan mukava viettää iltapäivät netissä kirjoittelevien , hohottavien mielipuolien kanssa !
- varmaan ottaisi
hoo2 hoo kirjoitti:
En varsinaisesti valehtele on vaan mukava viettää iltapäivät netissä kirjoittelevien , hohottavien mielipuolien kanssa !
Ja varsinkin homohohottajien harmiksi, ja vielä enemmän mistään mitään tietämättömän homohohottajan harmiksi, kyllä minua ottaisi pattiin jos olisin noin tietämätön.
- Enpä valehtele
Possunfilettä sai pari kesää sitten vähän päälle 5€/kg normihinnalla eli ei tarjouseriä, nyt hinta on ollut reilu 10€/kg
- valheenbongaaja
Enpä valehtele kirjoitti:
Possunfilettä sai pari kesää sitten vähän päälle 5€/kg normihinnalla eli ei tarjouseriä, nyt hinta on ollut reilu 10€/kg
Missähän tuolla hinnalla lienee saanut?
Onko ostoskuitteja esittää? Pelkkä väite ei kelpaa todisteeksi. - hohohoo
Enpä valehtele kirjoitti:
Possunfilettä sai pari kesää sitten vähän päälle 5€/kg normihinnalla eli ei tarjouseriä, nyt hinta on ollut reilu 10€/kg
Lollotiloo mitä shaibaa.
Porsaan ulkofileen hinta ei ole oikeasti liikkunut muutaman vuoden sisällä juuri mihinkään suuntaan. Kausittaisia heittoja toki on jotka toistuvat tietyin väliajoin. Mitään paljon yli euron heittoja ei ole ollut. Aloittaja sen kuin puhuu puuta heinää.
Sitten täytyy ottaa sekin huomioon, että porsaan ulkofilettä on eri laatuisia. On sitä filettä jota myydään esim. erilaisissa kampanjoissa (ne n. 1,5kg:n pakkaukset), joissa on mukana kaikenlaista rompetta, ja sitten on sellaista filettä josta ylimääräinen rompe on leikattu pois. On päivänselvää että näillä kahdella tuotteella on eri hinta. Tätä 1,5kg:n rompefilettä saa edelleenkin tarjouksesta siihen viiden euron pintaan. - Haihtuvat dokumentit
valheenbongaaja kirjoitti:
Missähän tuolla hinnalla lienee saanut?
Onko ostoskuitteja esittää? Pelkkä väite ei kelpaa todisteeksi.Pari vuotta vanhoista lämpökuiteista on jäljet hävinnyt jo 1,5 v sitten.
- Sidekalvoleikkeet
hohohoo kirjoitti:
Lollotiloo mitä shaibaa.
Porsaan ulkofileen hinta ei ole oikeasti liikkunut muutaman vuoden sisällä juuri mihinkään suuntaan. Kausittaisia heittoja toki on jotka toistuvat tietyin väliajoin. Mitään paljon yli euron heittoja ei ole ollut. Aloittaja sen kuin puhuu puuta heinää.
Sitten täytyy ottaa sekin huomioon, että porsaan ulkofilettä on eri laatuisia. On sitä filettä jota myydään esim. erilaisissa kampanjoissa (ne n. 1,5kg:n pakkaukset), joissa on mukana kaikenlaista rompetta, ja sitten on sellaista filettä josta ylimääräinen rompe on leikattu pois. On päivänselvää että näillä kahdella tuotteella on eri hinta. Tätä 1,5kg:n rompefilettä saa edelleenkin tarjouksesta siihen viiden euron pintaan.Nyt tuli tarjoukseen ulkofile 5 €n pintaa, mutta pitäisi hakea kaupasta missä en yleensä käy, enkä nytkään ostaisi mitään muuta.
Ja niistä 10€ lihoistakin pitää leikellä roippeita ja sidekalvoja pois, joten niiden laatu ei ole yhtään parempaa kuin ne halvemmat pari vuotta sitten. - hohohoo
Sidekalvoleikkeet kirjoitti:
Nyt tuli tarjoukseen ulkofile 5 €n pintaa, mutta pitäisi hakea kaupasta missä en yleensä käy, enkä nytkään ostaisi mitään muuta.
Ja niistä 10€ lihoistakin pitää leikellä roippeita ja sidekalvoja pois, joten niiden laatu ei ole yhtään parempaa kuin ne halvemmat pari vuotta sitten.>>Nyt tuli tarjoukseen ulkofile 5 €n pintaa, mutta pitäisi hakea kaupasta missä en yleensä käy>Ja niistä 10€ lihoistakin pitää leikellä roippeita ja sidekalvoja pois, joten niiden laatu ei ole yhtään parempaa kuin ne halvemmat pari vuotta sitten.
- Hoohottajalle
hohohoo kirjoitti:
>>Nyt tuli tarjoukseen ulkofile 5 €n pintaa, mutta pitäisi hakea kaupasta missä en yleensä käy>Ja niistä 10€ lihoistakin pitää leikellä roippeita ja sidekalvoja pois, joten niiden laatu ei ole yhtään parempaa kuin ne halvemmat pari vuotta sitten.
Ei niissä mitä olen ostanut...
- höhöttäjägrillaaja
Naudan ulkofile 12.90€ kilo tarjouksessa, miksi syödä sikaa.
Tosin fileet on tylsiä ruumiinosasia. Pitkään matalassa lämmössä savustettu naudan rinta tai vaikka pyöröpaisti (joka yleensä jauhetaan jauhelihaksi :( on ihan stanan paljon parempaa.
Naudan rintaa sain 7.90€ kilo vajaa 3 kg köntti, tosin meni ilmeisesti vähän alihintaan ja onhan se tilaustavaraa muutenki. KOKONAISTA amerikka style naudan rintaa , jossa olis kunnon rasvakerroskin pinnassa, paino siinä 6kg pinnassa ei taida saada muuta kun suoraan tilalta, teurastamolta , Tammiselta yms.. tilaamalla ?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6388516Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3513275Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4302305- 1281367
- 341355
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151285Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091221- 941137
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651085- 46943