Elohopea värjättyä ?

hopiainen

Hei, osaako kukaan kemiaa osaava sanoa voiko elohopea olla muunkin väristä kuin hopeaa ?

mietin kun noissa vanhoissa jumalanaikaisissa mittareissa on sisällä punaista nestettä.
Uusissahan mittareissa tuo punainen neste on jotain värjättyä alkoholia tms. mutta entäs nuo vanhemmat, onko sama homma kuitenkin ?

meilla putosi taannoin yksi tuollainen vanha huoneenlämpömittari vahingossa kuumaan keitinveteen (säilytyspaikka kun oli keittiössä), jonka seurauksena se hajosi ja sinne veteen levisi punaista nestettä. värjäsi kattilankin punaiseksi joten roskiinhan lensi sekin.

Tarviiko kuumotella nyt että siinä nesteessä olisi ollut seassakin elohopeaa vai ei ?

3

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ei ole elohopeaa, ei sitä saa millään värjättyä. Alkoholia tai valopetrolia ovat nuo värilliset litkut.

    • amalgaamin-väri

      Ainakin elohopeaa sisältävät amalgaamipaikat tummenee vuosien kuluessa.

      • ...

        Amalgaami ei ole sama kuin elohopea eikä sitä voi käyttää lämpö- tai painemittareissa. Tummeneminen ei tietenkään ole sama asia kuin kirkkaan punaiseksi tai siniseksi värjätty.
        Amalgaamapaikan tummuminen johtuu todennäköisesti sen sisältämien muiden metallien (esim. hopea, kupari) osittaisesta hapettumisesta ja/tai yhteisvaikutuksesta. Miten valo materiaalin "syöpyneestä" pinnasta heijastuu, vaikuttaa myös tummumisen asteen havaitsemiseen. Metallinen elohopea ei tummu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe