Syy sille miksi ateistit eivät usko Jumalaan on se että he ovat niin viisaita. Raamattu juuri varoittaa viisaudesta ja siitä että viisaus eksyttää ihmisen pois Jumalasta. Ateistien tutkitusti uskovia korkeampi älykkyyosamäärä on juuri se joka heidät eksyttää.
1Kor.3:18-20 "Älköön kukaan pettäkö itseään. Jos joku teidän joukossanne luulee olevansa viisas tässä maailmassa, tulkoon hän tyhmäksi, että hänestä tulisi viisas. Sillä tämän maailman viisaus on hullutus Jumalan silmissä. Sillä kirjoitettu on: "Hän vangitsee viisaat heidän viekkauteensa"; ja vielä: "Herra tuntee viisasten ajatukset, hän tietää ne turhiksi"."
1Kor.1:18 "Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima."
Viisaus on juuri se joka vie ihmisen pois Jumalasta. Eli älkää uskoko enää evoluutioon tai muihin Raamatun vastaisiin asioihin vaikka niistä olisi todisteita miten paljon tahansa. Juuri tuollainen viisaus eksyttää ihmisen ja Raamattu varoittaa meitä viisaudesta. Jos ihminen haluaa löytää Jumalan niin ihmisen on luovuttava viisaudesta.
Viisaus eksyttää ihmisen pois Jumalasta
Raamattu varoittaa
1
53
Vastaukset
JA HÖPÖHÖPÖ SANON TÄHÄN !
Älykkyys ja Viisaus on kaksi eri asiaa !
Älykäs voi elää todella tyhmästi !
Ja toistaalta vähemmän älykäs voi elää todella viisaasti !
Kysymys on lähinnä siitä onko se oma "ego" se Jumala
vai onko ihmisellä ylempi auktoriteetti mihin ihminen tukeutuu !
Moni älykäs "ateisti" turvautuu tähän omaan egoonsa ja
on tavallaan itse itsellensä Jumala !
Mutta lopulta hänkin on tyhjän päällä ja tarvitsee jotain suurempaa !
Eli mitä varottavaa ja eksyttävää siinä on ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 53720
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32663ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492