Tämä aihe on syytä nostaa taas esille, kun juoksukausi on käynnistynyt toden teolla. Kommentoikaa tapahtumia ja etenkin osallistumismaksuja, joita niistä peritään. Minkälaisia järjestelyjä, palveluita ja muuta vastinetta saa rahoilleen.
Ensimmäisenä pistää jälleen silmään tuo surullisen kuuluisa Helsinki City Run, jonka osallistumismaksu on jälleen hinattu kategoriaan LAILLISTETTU RYÖSTÖ.
Kommentoikaa!
Ensimmäisenä pistää jälleen silmään tuo surullisen kuuluisa Helsinki City Run, jonka osallistumismaksu on jälleen hinattu kategoriaan LAILLISTETTU RYÖSTÖ.
Kommentoikaa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo. Jos hinta tuntuu kovalta, niin äänestäkää jaloillanne. Jos tulee kato osanottajissa, eiköhän järjestäjä tarkista osallistumismaksua alaspäin, mene ja tiedä.
Ainakin pienemmillä paikkakunnilla nuo juoksukilpailujen osallistumismaksut ovat halvimmillaan viitosen tai kympin. Hintaan usein sisältyy ajanotto ja mehu huoltopisteellä sekä maalissa. Ja tietenkin jokin mitali muistoksi tapahtumasta.
CM Kinkkuhölkkä Klaukkalassa:
- ilmainen
- sis. juomat
- sis. buffetin
- sis. kunnon suihkut yms.
- sis. mitalin
- sis. nopeimmille kinkun
- sis. kinkkuarvonnan
Espoolainen kapitalisti näkee punaista.
Puolimaraton saa maksaa korkeintaan 40 euroa. Sen ylimenevä hinta on liioittelua ja sataa juoksubisneksen taskuun. Näistä järjestäjistä oli viime vuonna juttua Juoksija lehdessä.
Suosikaa seurojen talkootyötä ja valitkaa kisat sen mukaan. Upeaa juosta pikkukisoissa, jossa kaikenlaiset naisjaostot myy kaffea ja pullaa.
Jos hinnat tuntuu kalliilta niin osallistu niihin puoli-ilmaisiin kylähölkkiin tai juokse yksin. Hinta on sopiva jos Se suostutaan maksamaan. Itseäni asia ei kyllä edes kiinnosta sillä työnantajani/asiakkaani/yhteistyökumppanit maksavat lähestulkoon kaikki juoksutapahtumat joihin haluan osallistua.
Pelle! Ja mihinköhän kisoihin olet ajatellut mennä hölkkäämään sen nelituntisesi? Vai riittääkö HCR ))
HCR on ihan vitsi. Siihen osallistuvat ovat vitsi. Samanlainen kuin Naistenkymppi. Osallistumismaksun maksava työnantaja on vitsi.
Kyllä HCR:n järjestelyistä voi antaa firman maksaakin. Hintaan kun kuuluu viisi vessapistettä, neljä juottopistettä jolta autokuljetus keskeyttäjille, sisäänpääsy uimastadikalle. Ja onpa fillarein ja skootterein liikkuvat lääkintäryhmätkin.
Ja afterrunit Kallessa!