Mikroskooppien tarkkuuksista

hesemies

Kuinka suuri teho\suurennos tarvitaan että mikroskoopilla näkisi solun? Olisi tarkoitus ostaa mikroskooppi eikä hinta saisi olla kovinkaan korkea. Onko tällainen yhtälö edes mahdollista? Tuskin ainakaan halvalla saa sellaista jolla näkisi jo atomeja yms.

9

3283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu solusta eli sen koosta. Soluista suurimmat näkee paljain silminkin, mutta kyllä esimerkiksi veren puna- ja valkosolut hyvin näkyvät halvemmallakin mikroskoopilla. Omassa ensimmäisessä skoopissani ei ollut kuin max. 300-kertainen suurennos ja mielenkiintoista oli, vaikka nykyiseen verrattuna laite oli pelkkä lelu.

      • uyoytfi

        Joo. Suurimmat näkee varsin helposti. Esimerkiksi strutsin munasolua on vaikea olla huomaamatta lähietäisyydeltä. Myös kalojen, sammakkoeläimien ja useiden hyönteistenkin munasolut ovat melko kookkaita.

        300 kertainen on jo ihan hyvä harrastelijalle. Riittävä valo on usein tärkeämpi tekijä kuin valtavan iso suurennus.


    • hesemies

      • hesemies
        Kollimaattori kirjoitti:

        Tuo 139 € malli voisi olla sopiva. Vaihtoehtoina vaikka tällainen:

        http://www.villenkello.fi/shop/kauppa4/products.php?&action=show&id=2545&show=all

        Keinovalon joutuu hankkimaan itse. Lisävarusteina saatavista kamerasovitteista plussaa.

        Molemmat paljon parempia kuin minun ensimmäinen mikroskooppini. ;)

        Tarkoittaako tuo keinovalon ostaminen jotain lisälaitetta, vai voiko se olla ihan mikä tahansa pöytälamppu joka valaisee näytteitä? Niin ja eikö näytteiden tutkimiseen tarvita jotain väriainejuttua?


      • hesemies kirjoitti:

        Tarkoittaako tuo keinovalon ostaminen jotain lisälaitetta, vai voiko se olla ihan mikä tahansa pöytälamppu joka valaisee näytteitä? Niin ja eikö näytteiden tutkimiseen tarvita jotain väriainejuttua?

        Näillä suurennoksilla tavallinen valo kelpaa aivan mainiosti. Olisikohan nykytekniikalla toteutettuna sinertävä ledi se tarkin? Sinisellä valolla on lyhyin aallonpituus, jolloin käytännön havaintoresoluutio kasvaa. Mennee hifistelyksi, tavallisia hehkulamppuja, ledejä ja halogeenipolttimoita tämän luokan laitteissa yleensä on.


      • fjauhfio
        Kollimaattori kirjoitti:

        Näillä suurennoksilla tavallinen valo kelpaa aivan mainiosti. Olisikohan nykytekniikalla toteutettuna sinertävä ledi se tarkin? Sinisellä valolla on lyhyin aallonpituus, jolloin käytännön havaintoresoluutio kasvaa. Mennee hifistelyksi, tavallisia hehkulamppuja, ledejä ja halogeenipolttimoita tämän luokan laitteissa yleensä on.

        Hesemies siis kysyi, tarvitaanko väriainetta. Usein solut näkyvät paremmin, jos ne värjää jollakin aineella, mutta sitä en tiedä, mistä harrastelija voisi tällaisia aineita hankkia ja mitä aineita tarvittaisiin. Harrastelija tosin luultavasti pärjää hyvin ilmankin. Valon väristä voisin sanoa sen verran, että sillä ei ole luultavasti väliä kuin vasta lähestyttäessä valomikroskoopin suorituskyvyn rajoja, joista ollaan kaukana sen hintaisilla mikroskoopeilla, mitä on tullut esille tässä keskustelussa.


      • kirjaskorpioni

        Sellaisen optisen laitteen osto, joka tyydyttää vielä ensimmäisen viikon/kuukauden/vuoden jälkeen on asiantuntemattomalle uhkapeliä. Parasta olisi saada lahjottua joku - mikäli mahdollista - tuttavapiirin mikroskopointiin perehtynyt biologi mukaan tarkistamaan vaihtoehtoja, ja mahdollisesti jopa esittämään uusia mahdollisuuksia. Tai ainakin olisi hyvä päästä nokakkain keskustelemaan aiheesta. Valitettavasti meillä ei ole helppo löytää paikkaa, missä voisi valita riittävän suuresta valikoimasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      106
      8334
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5084
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3342
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      32
      1961
    5. 57
      1520
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      114
      1504
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1357
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      178
      1339
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1099
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      933
    Aihe