Kuinka suuri teho\suurennos tarvitaan että mikroskoopilla näkisi solun? Olisi tarkoitus ostaa mikroskooppi eikä hinta saisi olla kovinkaan korkea. Onko tällainen yhtälö edes mahdollista? Tuskin ainakaan halvalla saa sellaista jolla näkisi jo atomeja yms.
Mikroskooppien tarkkuuksista
9
3236
Vastaukset
Riippuu solusta eli sen koosta. Soluista suurimmat näkee paljain silminkin, mutta kyllä esimerkiksi veren puna- ja valkosolut hyvin näkyvät halvemmallakin mikroskoopilla. Omassa ensimmäisessä skoopissani ei ollut kuin max. 300-kertainen suurennos ja mielenkiintoista oli, vaikka nykyiseen verrattuna laite oli pelkkä lelu.
- uyoytfi
Joo. Suurimmat näkee varsin helposti. Esimerkiksi strutsin munasolua on vaikea olla huomaamatta lähietäisyydeltä. Myös kalojen, sammakkoeläimien ja useiden hyönteistenkin munasolut ovat melko kookkaita.
300 kertainen on jo ihan hyvä harrastelijalle. Riittävä valo on usein tärkeämpi tekijä kuin valtavan iso suurennus.
- hesemies
Ok, no tässä on pari linkkiä eri mikroskoopeista. Ovatko nämä ihan leluja, vai mistä kannattaa lähteä ostamaan:
http://www.heurekashop.fi/haku?q=mikroskooppiTuo 139 € malli voisi olla sopiva. Vaihtoehtoina vaikka tällainen:
http://www.villenkello.fi/shop/kauppa4/products.php?&action=show&id=2545&show=all
Keinovalon joutuu hankkimaan itse. Lisävarusteina saatavista kamerasovitteista plussaa.
Molemmat paljon parempia kuin minun ensimmäinen mikroskooppini. ;)- hesemies
Kollimaattori kirjoitti:
Tuo 139 € malli voisi olla sopiva. Vaihtoehtoina vaikka tällainen:
http://www.villenkello.fi/shop/kauppa4/products.php?&action=show&id=2545&show=all
Keinovalon joutuu hankkimaan itse. Lisävarusteina saatavista kamerasovitteista plussaa.
Molemmat paljon parempia kuin minun ensimmäinen mikroskooppini. ;)Tarkoittaako tuo keinovalon ostaminen jotain lisälaitetta, vai voiko se olla ihan mikä tahansa pöytälamppu joka valaisee näytteitä? Niin ja eikö näytteiden tutkimiseen tarvita jotain väriainejuttua?
hesemies kirjoitti:
Tarkoittaako tuo keinovalon ostaminen jotain lisälaitetta, vai voiko se olla ihan mikä tahansa pöytälamppu joka valaisee näytteitä? Niin ja eikö näytteiden tutkimiseen tarvita jotain väriainejuttua?
Näillä suurennoksilla tavallinen valo kelpaa aivan mainiosti. Olisikohan nykytekniikalla toteutettuna sinertävä ledi se tarkin? Sinisellä valolla on lyhyin aallonpituus, jolloin käytännön havaintoresoluutio kasvaa. Mennee hifistelyksi, tavallisia hehkulamppuja, ledejä ja halogeenipolttimoita tämän luokan laitteissa yleensä on.
- fjauhfio
Kollimaattori kirjoitti:
Näillä suurennoksilla tavallinen valo kelpaa aivan mainiosti. Olisikohan nykytekniikalla toteutettuna sinertävä ledi se tarkin? Sinisellä valolla on lyhyin aallonpituus, jolloin käytännön havaintoresoluutio kasvaa. Mennee hifistelyksi, tavallisia hehkulamppuja, ledejä ja halogeenipolttimoita tämän luokan laitteissa yleensä on.
Hesemies siis kysyi, tarvitaanko väriainetta. Usein solut näkyvät paremmin, jos ne värjää jollakin aineella, mutta sitä en tiedä, mistä harrastelija voisi tällaisia aineita hankkia ja mitä aineita tarvittaisiin. Harrastelija tosin luultavasti pärjää hyvin ilmankin. Valon väristä voisin sanoa sen verran, että sillä ei ole luultavasti väliä kuin vasta lähestyttäessä valomikroskoopin suorituskyvyn rajoja, joista ollaan kaukana sen hintaisilla mikroskoopeilla, mitä on tullut esille tässä keskustelussa.
- kirjaskorpioni
Sellaisen optisen laitteen osto, joka tyydyttää vielä ensimmäisen viikon/kuukauden/vuoden jälkeen on asiantuntemattomalle uhkapeliä. Parasta olisi saada lahjottua joku - mikäli mahdollista - tuttavapiirin mikroskopointiin perehtynyt biologi mukaan tarkistamaan vaihtoehtoja, ja mahdollisesti jopa esittämään uusia mahdollisuuksia. Tai ainakin olisi hyvä päästä nokakkain keskustelemaan aiheesta. Valitettavasti meillä ei ole helppo löytää paikkaa, missä voisi valita riittävän suuresta valikoimasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1715217- 1974117
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat653072Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533010- 1461997
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441757Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.391515Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631444Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319