kun suklaan himo iskee.....

herkuttelijaa

mulla iskee suklaan ja leivosten himo USEIN.onko ehdotuksia miten tapella yli tuon himon....lähes joka kerta marssin kauppaan, ostan suklaata tai leivoksen.......miten voisin pitää pintani etten tee sitä? mikä terveellinen ruoka voisi ns.korvata sen/viedä makeanhimon pois?

2

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskipäivä

      minä syön ruoan jälkeen päivällä aina palan suklaata tai taatelin tai jotain pientä makeaa. mutta isoon makeanhimoon teen sunnuntaisin jälkiruoan tai syön n. 100 grammaa suklaata - ilman huonoa omaatuntoa. nautin siitä hitaasti ja siitä tulee lopuksi jo äklö olo.
      ehkä kannattaisi antaa itselleen kerran viikossa lupa syödä makeaa?

      älä mene koskaan kauppaan nälkäisenä, pidä vaikka tomaatteja tai omenoita aina lähistöllä.

    • nainen 28v

      Makeanhimo johtuu normaalisti liian pitkistä ateria väleistä. Samoin jos aterian koostumus on väärä, himo iskee ennen seuraavaa ateriaa.
      Veren sokerin pitäisi pysyä vuorokauden aikana liki samana ilman piikkejä niin makeanhimo iskee harvemmin. Mittaa veren sokeri kun makeanhimo iskee, näet onko syynä matala sokeriarvo. Ohjeet ovat mittarin mukana, niitä saa netistä tilattua helposti.
      Samoin tuo pieni pala herkkua aterian JÄLKEEN on todettu toimivaksi ratkaisuksi, hyvä maku jää suuhun ja mielihyväkeskus aivoissa on tyytyväinen. Psykologinen keino huijata aivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8936
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5254
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3546
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2434
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      1869
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      130
      1773
    7. 67
      1767
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      224
      1565
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    10. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1149
    Aihe