Suurin osa ihmisistä (jopa kristityistä) ajattelee uskovien iankaikkisuus kohtalon olevan taivaassa. Näin EI kuitenkaan ole! Yhdessäkään kohdassa Raamattua taivasta ei pidetä vaihtoehtona kadotukseen joutumiselle. Sen sijaan mainitaan iankaikkinen elämä, Jumalan kuningaskunnan periminen ja pelastuminen (Jumalan Pojan valtakuntaan). Maapallo ja taivaat tulevat tuhoutumaan ja sitten luodaan uusi maailmankaikkeus. Sitä ennen Kristus kuitenkin hallitsee maailmaa kansansa kanssa 1000 vuotta. Kirkkoisät ovat ottaneet ajatuksen taivaaseen pääsemisestä kreikkalaisilta filosofeilta. Platonin mukaan tämä näkyvä aineellinen on varjojen maailma ja henkinen idea maailma on oikea todellisuus (=taivas) johon tulee pyrkiä. Tällä hetkellä kristikunta on menossa taivaaseen samaan aikaan kun Jeesus valmistautuu palamaan taivaasta maan päälle perustamaan Jumalan kuningaskunnan.
Minä näin uuden taivaan ja uuden maan, sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta enää ollut. Näin myös pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, laskeutuvan alas taivaasta Jumalan luota, valmistettuna niin kuin morsian, miehelleen kaunistettu. [Ilm. 21:1-2]
Eikä sinne pääse mitään epäpyhää, ei ketään iljettävyyksien tekijää eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne joiden nimet on kirjoitettu Karitsan elämänkirjaan. [Ilm. 21:27]
Jeesukselle ja hänen opetuslapsilleen Jumalan valtakunta oli hyvin todellinen ja fyysinen: ”Minä sanon teille: monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle Abtahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.” [Matt. 8:11] Tämä viittasi sekä kuolleiden ylösnousemukseen että maan päällä vietettävään juhlaan.
On merkille pantavaa, että Matteus käytti ilmausta ”taivasten valtakunta”. Hän kirjoitti alun perin juutalaisille ja noudatti yleistä käytäntöä välttäessään ”Jumalan” nimen mainitsemista. Jumalan valtakunnan sijaan hän viittaa ”taivasten valtakuntaan”. Pakanoille kirjoittavan Luukkaan ei tarvinnut välittää sellaisista rajoituksista, joten hän käytti ilmaisua”Jumalan valtakunta”.
Ongelma on siinä, että kun ihmiset lukevat ilmauksen ”taivasten valtakunta”, he luulevat sen tarkoittavan samaa kuin taivas ja luulevat Jeesuksen kuvailevan juhlan tapahtuvan taivaassa.
Ilmaus tarkoittaa itse asiassa ”Jumalan valtakuntaa”, joka on tullut taivaasta maan päälle.
Jeesus opetti meitä rukoilemaan: ”Tulkoon sinun valtakuntasi. Tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niin kuin taivaissa.” [Matt.6:10] Valtakunnan tullessa Jumalan tahto, joka tapahtuu jo taivaassa, tapahtuu myös maan päällä. Valtakunnan tuleminen on asia, jota Jeesus tahtoi seuraajiensa rukoilevan jatkuvasti.
Jumalan valtakunta kuluu 1000-vuotinen rauhan valtakunta maan päällä ja se tulee jatkumaan uudessa maailmankaikkeudessa (Uudet taivaat ja uusi maa) pääkaupunkinaan Uusi Jerusalem. Vuohien ja lampaiden erottelu (Kansojen tuomio) tapahtuu Milleniumin alussa ja viimeinen tuomio sen jälkeen, milleniumin lopussa, kun saatana päästetään vähäksi aikaa vapaaksi.
Suurin osa alkuseurakunnan jälkeisestä Raamatun tulkinnasta on syntynyt antiikin Kreikasta peräisin olevasta maailmankatsomuksesta, mikä on vääristänyt Raamatun tulkintaa. Jos tarkastelemme asioita väärän maailman katsomuksen pohjalta, ymmärrämme ja sovellamme opetusta väärin, juuri niin kuin kirkko on tietyissä määrin tehnyt aina siitä lähtien kun kreikkalaisesta maailmankatsomuksesta tuli hallitseva. Voimme turvallisesti soveltaa Raamattua omaan käyttöömme vasta kun opimme ymmärtämään Raamattua sen juutalaisten kirjoittajien ja heidän aikalaistensa silmin eli heprealaisesta maailmankatsomuksesta käsin.
TAIVAS RAAMATUSSA
Raamattu puhuu itse asiassa useammasta kuin yhdestä taivaasta. Heprean kielessä taivas on monikossa. Siihen kuluu monta eri tasoista taivasta; alkaen ilmakehästä aina Jumalan asumukseen asti. Taivaisiin kuuluu sekä näkyvää että näkymätöntä todellisuutta. Rabbinistisen ajattelutavan mukaan taivaita on seitsemän (kaikki löytyvät myös Raamatusta). Rabbit jaottelevat käsitykset seitsemästä taivaasta jotenkin seuraavaan tapaan:
1. Taivas ”Vilon” on alin taivas eli se mikä tunnetaan ilmakehänä.
2. Taivas ”Rakila” on puolestaan taivaan kansi, avaruus, kuu ja tähdet
3. Taivas ”Shehakim” paratiisi, paikka jossa jauhetaan mannaa hurskaille, rabbien käyttämä heprealainen termi
4. Taivas ”Sebol” ylhäinen Jerusalem ja alttari, ne tavataan mm Ilmestyskirjassa
5. Taivas ”Maon” se ymmärretään palvelevien henkien ja enkelten taivaana
6. Taivas ”Machon” lumen ja sateenkaaren varastokammio, lähes sama kuin Rakila ja viittaa siis atmosfääriimme
7. Taivas ”Aravot” siellä asuu oikeus, vanhurskaus, hyveet, elämä ja rauha, viittaa siis Jumalan ominaisuuksiin ja se vastaa lähinnä kuvausta uskovien lopullisesta määränpäästä (Uudet taivaat ja uusi maa)
Jumalan halu ja päämäärä on lähettää Poikansa takaisin perustamaan valtakunta maan päälle ja lopettamaan kaikki kärsimys ja epäoikeudenmukaisuus, jota näemme ympärillämme.
Taivas EI OLE iankaikkisuuden päämäärä
73
672
Vastaukset
- George L
Ylhäinen mies lähti matkalle kaukaiseen maahan saadakseen siellä nimityksen kuninkaaksi ja palatakseen sitten takaisin. - - Mies palasi maahansa kuninkaana. [Luuk. 19:12,15] Tässä käytetään ajatusta Danielin profetiasta, jonka mukaan Ihmisen Poika saapuu pilvissä Ikiaikaisen luo, hänelle annetaan oikeus hallita valtakuntaa, ja sitten hän saapuu takaisin valtansa kanssa.
Tämä taivas oppi on revittävä juurineen pois kristikunnasta, koska se estää ihmisiä näkemästä Jumalan suunnitelmaa tuoda oma kuningaskuntansa maan päälle ja hänen valtavaa haluaan elää täällä ihmisen kanssa.
Raamattuun perustuvia opetusohjelmia ja kirjoja, jotka liittyvät aiheeseen:
Opetus ohjelmia:
Kuningaskunnan paluu
Länsirannan alue Israelissa on keskeisellä paikalla Jumalan suunnitelmassa, kun hän palauttaa maan päälle Israelin kuningaskunnan. Raamattu lupaa, että tässä yhteydessä Länsirannalle palaa Juudan vielä kadoksissa oleva pikkuveli Efraim. Kuningaskunnan paluu -ohjelmasarjan kertomus alkaa kolmentuhannen vuoden takaa, ja sen edetessä Vanhan ja myös Uuden Testamentin kirjoitukset alkavat löytää paikkansa. Ohjelmasarjassa selviää, minkä kuningaskunnan tuloa Jeesus opetti Isä meidän -rukouksessa rukoilemaan.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=25093
Kuningaskunnan tuuli
Sarjassa seurataan Jeesuksen paluun ja Jumalan kuningaskunnan tulon lähestymistä. Israel on näissä tapahtumissa tiiviisti mukana, koska Jeesus palaa Jerusalemiin koko maailman kuninkaana. Jumalan Henki valmistaa parhaillaan morsianta Karitsan häihin ja maailmaa tuomiolle. Kuningaskunnan tuuli on jatkoa Kuningaskunnan paluu -ohjelmasarjalle. Ohjelmasarjan toimittavat Israelissa Jyrki ja Mia Valkeakari.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=33760
Varustamo : 1000-vuotinen valtakunta
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=23458
Tähtäimessä Israel
Pekka Sartolan opetusohjelma
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=500
Viimeiset tapahtumat
David Pawsonin opetusohjelma
http://kauppa.tv7.fi/DVD-David-Pawson-Viimeiset-tapahtumat
Taistelu maailmankaikkeuden herruudesta
Esko Valtasen opetusohjelma
Ohjelmasarjassa luodaan kokonaiskuva siitä, miksi enkelien luomisen jälkeen tarvittiin vielä ihmiskuntaa, joka elettyään maailmanaikojen viimeiset 7000 vuotta, joutuu lopuksi tuomiolle tekemisistään. Koska Jumala on rakkaus, monet eivät voi käsittää, miksi Hän lopuksi marssittaa kaikkina maailman aikakausina luomansa enkelit ja (jumalattomat) ihmiset yhdellä kertaa tuomittavaksi viimeiselle tuomiolle.
http://kauppa.tv7.fi/DVD-Taistelu-maailmankaikkeuden-herruudesta
Kirjoja:
Messiiaan paluu, Graham Turner [ISBN: 9789524754149]
Jeesuksen paluu, David Pawson [ISBN: 9789529996599]
Tie helvettiin, David Pawson [ISBN: 9789529996568]
Millenium – Tuhat rauhan vuotta, Pekka Sartola [ISBN: 9789529959709]
Seitsemän sinettiä, Pekka Sartola [ISBN: 9789529959761]"1. Taivas ”Vilon” on alin taivas eli se mikä tunnetaan ilmakehänä."
Missä Jumala on jos ei taivaassa?
Taivas on kuoleman jälkeen kotimme sihen asti kunnes uudet taivaat ja uusi maa tulee- 1234567...
En yhdy näiden herrojen opetuksiin. Olen heitä kuunnellut.
- George L
Kuningaskunnan paluu ohjelmasarjassa tuodaan Raamatullisesti Jumalan valtakunnan evankeliumi esille. Erityisesti suosittelisin katsomaan seuraavat jaksot:
Kuningaskunnan paluu : Taivaan ja maan kuningas
Millainen on tämä kuningaskunta, jonka paluusta tässä ohjelmasarjassa puhutaan. Jeesus on tulossa palauttamaan maan päälle Israelin kuningaskunnan, jonka pääkaupunkina on Jerusalem. Tämä kuningaskunta on yhtä aikaa täysin Jumalan Hengestä syntynyt ja yhtä aikaa totta tässä näkyvässä maailmassa.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=27982
Kuningaskunnan paluu : Roomalainen harharetki
Pohjoisvaltio Israel eli Efraim ei ollutkaan ainoa, joka hylkäsi Juudan ja Jumalan kuningaskunnan. Kristikunta on hämmästyttävällä tavalla seurannut Efraimin jalanjälkiä. Ohjelmassa katsomme, mitä kristillisinä pitämämme juhlat oikein ovat ja miksi puhumme taivaaseen pääsemisestä.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=27983
Kuningaskunnan paluu : Kristikunta katkaisee juurensa
Kun kristikunta kadotti Israelin kuningaskunnan odotuksen, se alkoi vihata juutalaisia. Katsomme, miten kristikunnan juutalaisvastaiset ajatukset saivat alkunsa ja miten rajusti ne ovat 2000 vuoden kuluessa vaikuttaneet historiaan.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=27984
Kuningaskunnan paluu : Kuningaskunnan perijät
Jumala antaa maan päälle tulevan kuningaskuntansa perinnöksi ihmisille. Ihminen ei kuitenkaan peri sitä viisautensa ansioista, vaan Jumala antaa tämän perinnön niille, joista Jumalan Hengen vaikutuksesta on tullut hänen lapsiaan.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=27991
Kuningaskunnan paluu : Taivas maan päällä 1/2
Jumalan Kuningaskunnan ilosanoma ei ole se, että Jeesus vie ihmiset maan päältä taivaaseen. Raamatun mukaan Jeesus palaa taivaasta alas ja tuo taivaallisen todellisuuden maan päälle. Tätä maaplaneetan ennalleenasettamista myös koko luomakunta odottaa.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32778
Kuningaskunnan paluu : Taivas maan päällä 2/2
Raamatun mukaan Saatana pyrkii pääsemään taivaaseen. Syntiinlangennut ihminen on Baabelin tornista alkaen jakanut tämän pyrkimyksen hänen kanssaan. Sen sijaan Raamatun Jumala tahtoo tulla alas ihmisen luo ja elää ihmisen kanssa maan päällä.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32779
Kuningaskunnan paluu : Morsian lähtee Baabelista
Raamatun mukaan viimeisenä asiana ennen karitsan häitä morsian lähtee ulos Baabelista. Baabelin torni ei olekaan vain kaukaista historiaa, vaan ihmistekoinen uskonnollisuus nousee kaikkialla siellä, missä ihminen epäilee Jumalan hyvyyttä.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32780
Kuningaskunnan paluu : Jumala kansansa keskellä
Jumala tulee toteuttamaan suuren suunnitelmansa elää ikuisesti täydessä yhteydessä luomansa ihmisen kanssa. Isä, Poika ja Pyhä Henki on lopulta uuden maan päällä kansansa keskellä, ja ihminen saa elää Jumalan kirkkauden ylistykseksi.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32781- 1234567...
Näihin opetuksiin en tule yhtymään. Monia olen heistä kuunnellut ! Heillä on suurella osalla vielä peite silmillään mitä Ilmestyskirja pitää sisällään.
- followerofchrist
Tästä onkin kamalasti liikkeellä erilaisia harhaoppeja kristikunnassa. Toisten mielestä taivaassa ollaan iankaikkisesti jonkilaisessa henki olotilassa, toiset ovat menossa taivaaseen 1000-vuodeksi kuuntelemaan Jeesuksen syyttelyä siitä kuinka maan päällä olisi tullut elää, joidenkin mielestä helvetistä tulee 1000 vuoden jälkeen pääsemään taivaaseen jne. Pakeneminen taivaaseen tuntuu olevan monilla eri ihmisillä pakkomielle. Suurin osa eri kirkoistakin pitää tuhat vuotiasta valtakuntaa harhaoppina ja itseään israelina, näin on päässyt käymään kun kirkko on hengellistänyt ja muuttanut Raamatun vertauskuvalliseksi, ja iso osa kristityistä lukee Raamattua kirkon opin läpi. Suurin osa ihmisistä näyttää olevan kirkon ihmisoppien varassa monessa muussakin asiassa kuin tässä. Jumalan valtakunta on todellakin sekä täysin hengellinen että fyysinen.
- kyllä kelpaa
Kyllä se uusi maakin, ainakin minulle kelpaa. Se on silloin taivasta maan päällä! Pääasia että saa elää iankaikkisesti Jumalan ja Jeesuksen kanssa.
- George L
Juuri näin. Näin pitääkin olla. Jumalan ja Jeesuksen yhteyteen pääseminen tuleekin olla se päämäärä. Taivaaseen pääseminen ei vain sovi Raamatun opetukseen ja on niin räikeästi Raamatun vastainen, että pahimmillaan Jeesuksesta tulee vain väline päästä parempaan paikkaan.
- Amandax
Ai jaa, minä olen aina ymmärtänyt että taivas on erillinen paikka tai tavallaan olotila johon siirrytään kuoleman jälkeen. Että taivas on siis juuri iankaikkisuus kun siellä ollaan ikuisesti. Että kun Raamatussa puhutaan taivasten valtakunnasta, niin se on nimenomaan jossakin muualla kuin maallisessa todellisuudessa. Ja taivaassa ei ole konkreettisia asioita niinkuin maallisessa todellisuudessa. Tai ehkä voi olla jotain konkreettisiakin asioita, mutta ei samanlaisia kuin maan päällä.
- 1234567...
1000 vuotta pyhät ovat taivaassa, jonne Jeesus on mennyt valmistamaan heille sijaa. Toisessa tulemuksessa Jeesus vie heidät taivaaseen.
Jeesuksen toisessa tulemuksessa peto, antikristus, kaikki jumalattomat saavat surmansa Hänen ilmestyksestään ja paholainenkin sidotaan. Näin maa on autio ja tyhjä 1000 vuotta.
1000 vuoden jälkeen on jumalattomien herätys tuomiolle. Tuli lankeaa alas taivaasta ja kuluttaa jumalattomat. Tämä on toinen kuolema.
Tämän kaiken jälkeen luodaan uusi maa ja uusi taivas, jossa vietetään ijäisyys.
- atmosfääri
Raamattu puhuu selkeästi UUDESTA taivaasta ja maasta.
Mikä se paikka on jonne , nyt kuolleet uskovat menevät ? Lasarus meni Aabrahamin helmaan..- Amandax
Mikä tämä uusi maa on kun kaikkien pyrkimys on päästä taivaaseen? Kun eihän ihmisellä ole kuoleman jälkeen enää maallisia haluja ja tarpeita. Taivas on ymmärtääkseni hyvä ja seesteinen olotila jossa ollaan vapaita kaikista rasitteista mitä on maallisessa elämässä. Näin ainakin ev.lut kirkon opetuksessa sanotaan ihan selkeästi. Tietysti on sekin ajatus että maan päällä pitäisi elää hyvää elämää. Että tavallaan jos se toteutuu niin maallinen elämäkin voi muistuttaa jossain määrin taivasta.
- George L
Kuolleiden uskovien (sielun) paikka kuoleman jälkeen on paratiisissa. Se on henkinen olotila samalla tavalla kuin tuonela, jossa kuolleiden jumalattomien sielu odottaa viimeistä tuomiota. Monet Raamatun tutkijat sanovat paratiisin olevan sama asia kuin 3. taivas (näin varmasti onkin), mutta sillähän ei ole merkitystä missä ulottuvuudessa se sijaitsee kunhan pääsee Jeesuksen yhteyteen. Aabrahamin helma oli näin ollen tuonelan hyvä osasto joka tyhjennettiin Jeesuksen fyysisen ylösnousemuksen jälkeen 3. taivaaseen. Siellä missä uskovat sitten ovatkaan, odotetaan ylösnousemusta karitsan häihin ja 1000-valtakuntaan. Jumalan valtakunta jatkuu sitten iankaikkisuudessa uudessa maassa. Uskovat saavat samanlaisen kirkastetun ruumiin kuin Jeesuksellakin. Myös helvetissä ihmisillä on uudet ruumiit ja helvettikin on täysin fyysinen paikka toisin kuin kuolleiden välitilat.
Näkymätön maailma : Osa 5/5. Mitä kuoleman jälkeen?
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32399
(Kohdat 12,45 ja 24:27, jos et koko ohjelmaa katso) - George L
Amandax kirjoitti:
Mikä tämä uusi maa on kun kaikkien pyrkimys on päästä taivaaseen? Kun eihän ihmisellä ole kuoleman jälkeen enää maallisia haluja ja tarpeita. Taivas on ymmärtääkseni hyvä ja seesteinen olotila jossa ollaan vapaita kaikista rasitteista mitä on maallisessa elämässä. Näin ainakin ev.lut kirkon opetuksessa sanotaan ihan selkeästi. Tietysti on sekin ajatus että maan päällä pitäisi elää hyvää elämää. Että tavallaan jos se toteutuu niin maallinen elämäkin voi muistuttaa jossain määrin taivasta.
Uusi maa on uusimaapallo uudessa maailmankaikkeudessa, jonne uusi Jerusalem laskeutuu. Uusi Jerusalem on se paikka johon Jeesus lähti valmistamaan meille sijaa.
Kuoleman jälkeen ollaan kyllä henkisessä olotilassa, mutta uskovat saavat ylösnousemuksessa samanlaisen kirkastetun ruumiin kuin Jeesuksella ja tulevat hänen kanssaan hallitsemaan tätä maailmaa 1000-vuodeksi. Tämän jälkeen maailma taivaineen tuhoutuu. Sen jälkeen on viimeinen tuomio ja sitten alkaa ikuisuus, Jeesuksen seuraajilla uudessa maassa ja kadotukseen menevillä helvetissä.
Valtakirkot (mm. ev.lut) pitävät 1000-valtakuntaa harhaoppina ja opettavat kirkkoisiltä peräisin olevaa taivaaseen pääsemistä. - atmosfääri
Amandax kirjoitti:
Mikä tämä uusi maa on kun kaikkien pyrkimys on päästä taivaaseen? Kun eihän ihmisellä ole kuoleman jälkeen enää maallisia haluja ja tarpeita. Taivas on ymmärtääkseni hyvä ja seesteinen olotila jossa ollaan vapaita kaikista rasitteista mitä on maallisessa elämässä. Näin ainakin ev.lut kirkon opetuksessa sanotaan ihan selkeästi. Tietysti on sekin ajatus että maan päällä pitäisi elää hyvää elämää. Että tavallaan jos se toteutuu niin maallinen elämäkin voi muistuttaa jossain määrin taivasta.
"Mikä tämä uusi maa on kun kaikkien pyrkimys on päästä taivaaseen? " Monet heng. piirit opettavat, että uskova menee taivaaseen kuoltuaan. Ja taivashan se onkin , tähän elämään verrattuna.
Mutta sitten, kun Jeesus on hakenut omansa pois, alkaa hääjuhla, eli tuhatvuotinen valtakunta.
Johanneksen ilmestys 21 luku, Uusi taivas ja uusi maa.
1 Minä näin uuden taivaan ja uuden maan.
Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää ollut.. Jo vanhassa testamentissa puhutaan tästä:
Jesajan kirja 65 luku
17 Katso, minä luon uuden taivaan ja uuden maan uuden maan.
Menneitä ei enää muistella,
ne eivät nouse mieleen.
18 Ei, vaan te saatte iloita ja riemuita aina ja
ikuisesti
siitä, mitä minä luon.
Katso, ilon kaupungiksi minä luon Jerusalemin,
teen riemuitsevaksi sen kansan.
19 Ja minä riemuitsen Jerusalemista,
iloitsen kansastani.
Ei siellä enää kuulu itkun ääntä,
ei valitusta, ..
" Kun eihän ihmisellä ole kuoleman jälkeen enää maallisia haluja ja tarpeita. "
No ei näitä haluja ja tarpeita, mitä meillä täällä synnin alaisuudessa on. Siellä kaikki on puhdasta ja pyhää, TÄYDELLISTA.
". Näin ainakin ev.lut kirkon opetuksessa sanotaan ihan selkeästi. "
Ev.lut. oppi selittää asiat omasta näkökulmastaan, ei ihan sitä mitä Raamattu opettaa, TUTKI SANAA !
Raamattu puhuu kokoajan, että TÄMÄ MAA ja taivas on tulelle talletettu.
Toinen Pietarin kirje 3
5. Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu,
olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle,
säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja
silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat,
ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
11. Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa,
12. teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista,
jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!
13. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata,
joissa vanhurskaus asuu.
Johanneksen ilmestys 21
1. Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2. Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä,
valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
3. Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan:
"Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa,
ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
4. ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä,
eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä
kaikki entinen on mennyt."
5. Ja valtaistuimella istuva sanoi:
"Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi:
"Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet".
6. Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut.
Minä olen A ja O, alku ja loppu.
Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.
7. Joka voittaa, on tämän perivä, ja minä olen oleva hänen Jumalansa,
ja hän on oleva minun poikani. - Amandax
atmosfääri kirjoitti:
"Mikä tämä uusi maa on kun kaikkien pyrkimys on päästä taivaaseen? " Monet heng. piirit opettavat, että uskova menee taivaaseen kuoltuaan. Ja taivashan se onkin , tähän elämään verrattuna.
Mutta sitten, kun Jeesus on hakenut omansa pois, alkaa hääjuhla, eli tuhatvuotinen valtakunta.
Johanneksen ilmestys 21 luku, Uusi taivas ja uusi maa.
1 Minä näin uuden taivaan ja uuden maan.
Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää ollut.. Jo vanhassa testamentissa puhutaan tästä:
Jesajan kirja 65 luku
17 Katso, minä luon uuden taivaan ja uuden maan uuden maan.
Menneitä ei enää muistella,
ne eivät nouse mieleen.
18 Ei, vaan te saatte iloita ja riemuita aina ja
ikuisesti
siitä, mitä minä luon.
Katso, ilon kaupungiksi minä luon Jerusalemin,
teen riemuitsevaksi sen kansan.
19 Ja minä riemuitsen Jerusalemista,
iloitsen kansastani.
Ei siellä enää kuulu itkun ääntä,
ei valitusta, ..
" Kun eihän ihmisellä ole kuoleman jälkeen enää maallisia haluja ja tarpeita. "
No ei näitä haluja ja tarpeita, mitä meillä täällä synnin alaisuudessa on. Siellä kaikki on puhdasta ja pyhää, TÄYDELLISTA.
". Näin ainakin ev.lut kirkon opetuksessa sanotaan ihan selkeästi. "
Ev.lut. oppi selittää asiat omasta näkökulmastaan, ei ihan sitä mitä Raamattu opettaa, TUTKI SANAA !
Raamattu puhuu kokoajan, että TÄMÄ MAA ja taivas on tulelle talletettu.
Toinen Pietarin kirje 3
5. Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu,
olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle,
säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja
silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat,
ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
11. Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa,
12. teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista,
jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!
13. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata,
joissa vanhurskaus asuu.
Johanneksen ilmestys 21
1. Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2. Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä,
valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
3. Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan:
"Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa,
ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
4. ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä,
eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä
kaikki entinen on mennyt."
5. Ja valtaistuimella istuva sanoi:
"Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi:
"Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet".
6. Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut.
Minä olen A ja O, alku ja loppu.
Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.
7. Joka voittaa, on tämän perivä, ja minä olen oleva hänen Jumalansa,
ja hän on oleva minun poikani.Aika mielenkiintoinen tämä taivasasia kun alkaa sitä tarkemmin ajattelemaan. Voisi enemmänkin sitä miettiä joskus, en osaa oikein äkkiseltään sanoa mitään varmaa mielipidettä.
- 1234567...
George L kirjoitti:
Uusi maa on uusimaapallo uudessa maailmankaikkeudessa, jonne uusi Jerusalem laskeutuu. Uusi Jerusalem on se paikka johon Jeesus lähti valmistamaan meille sijaa.
Kuoleman jälkeen ollaan kyllä henkisessä olotilassa, mutta uskovat saavat ylösnousemuksessa samanlaisen kirkastetun ruumiin kuin Jeesuksella ja tulevat hänen kanssaan hallitsemaan tätä maailmaa 1000-vuodeksi. Tämän jälkeen maailma taivaineen tuhoutuu. Sen jälkeen on viimeinen tuomio ja sitten alkaa ikuisuus, Jeesuksen seuraajilla uudessa maassa ja kadotukseen menevillä helvetissä.
Valtakirkot (mm. ev.lut) pitävät 1000-valtakuntaa harhaoppina ja opettavat kirkkoisiltä peräisin olevaa taivaaseen pääsemistä.1000 vuotta pyhät ovat taivaassa, jonne Jeesus on mennyt valmistamaan heille sijaa.
- kristitty *
1234567... kirjoitti:
1000 vuotta pyhät ovat taivaassa, jonne Jeesus on mennyt valmistamaan heille sijaa.
Eivät ole. Jeesus tulee pyhien kanssa maan päälle. Lähtisikö Hän saman tien takaisin pyhien kanssa? Eihän siinä ole mitään järkeä että ensin tultaisiin ryminällä maan päälle ja sitten taivaaseen, tekemään mitä? Aika suuri logistiikka ongelma.
Kaikenlaiseen uskonnolliset kirkkouskovat uskovatkin, huh huh.
Kas kun Raamatussa ei ole mainintaa taivaaseen menemisestä, siellä olemisesta eikä siitä että maa olisi autio 1000 vuotta. Sen sijaan Raamattu puhuu aivan selkeästi maan päällä olevasta 1000 vuoden rauhan ajasta jolloin koko luomakunta on palannut ennalleen. - 1234567...
kristitty * kirjoitti:
Eivät ole. Jeesus tulee pyhien kanssa maan päälle. Lähtisikö Hän saman tien takaisin pyhien kanssa? Eihän siinä ole mitään järkeä että ensin tultaisiin ryminällä maan päälle ja sitten taivaaseen, tekemään mitä? Aika suuri logistiikka ongelma.
Kaikenlaiseen uskonnolliset kirkkouskovat uskovatkin, huh huh.
Kas kun Raamatussa ei ole mainintaa taivaaseen menemisestä, siellä olemisesta eikä siitä että maa olisi autio 1000 vuotta. Sen sijaan Raamattu puhuu aivan selkeästi maan päällä olevasta 1000 vuoden rauhan ajasta jolloin koko luomakunta on palannut ennalleen.No huh huh kaikkea sitä saa lukeakin ! Jeesus on pyhiensä kanssa taivaassa 1000 vuotta "Olen kuullut on kaupunki tuolla yllä maan päällä pilvien usvain"
1000 vuotta tämä maa on autio ja tyhjä, sillä kaikki jumalattomat saavat surmansa Hänen ilmestyksestään kun Jeesus tulee toisen kerran, ja vie omansa 1000 vuodeksi taivaaseen.
1000 vuoden jälkeen kun jumalattomat on herätetty tuomiolle ja tuli tehnyt lopun heistä. Tämän kaiken jälkeen luodaan uusi taivas ja uusi maa, jossa vanhurskaus asuu.
Mikä pakana tai ateisti siellä oikein puhuu? Tottakai Jumala ajattelee niitä ihmisiä silleen että kun maailmankaikkeus loppuu, niin ne Taivaassa olevat ihmiset siirretään sinne uuteen maailmankaikkeuteen, miksi ei?
- *¤##¤*
Täh? Mikä pakana tai ateisti? Taivaassa olevat?
- Äly hoi
Mitä mieltä uskossa jos ei ole Taivasta?
- George L
Jeesuksen ja Jumalan yhteyteen pääseminen. Kaikki hyvä on peräisin Jumalasta. Taivas/taivaatkin ovat olemassa, muuta ne eivät ole iankaikkisuuden päämäärä. Jumala tulee elämään ikuisesti iankaikkisen elämän perineiden ihmisten kanssa uudessa maassa joka on Jumalan kirkkauden valaisema. Se on silloin taivaallista, mutta uuden maan päällä! Jumalan tahto on elää ihmisen kanssa maan päällä.
Ei ole hyvä asia jos on tavoittelemassa vain parempaan paikkaan pääsyä ilman Jumalaa.
- Äly hoi
No tietysti näin, mutta ollaanpas rehellisiä: kyllä Taivaskin on hirveän tärkeä!
- Äly hoi
Joku ulkokultainen on laittanut minulle miinuksen. (Hän tod. näk.kuitenkin pitää itsestäänselvyytenä Taivaaseen pääsyään).
- *¤##¤*
"No tietysti näin, mutta ollaanpas rehellisiä: kyllä Taivaskin on hirveän tärkeä!"
Millä tavalla taivas on tärkeä? Tietysti sitten jos sillä tarkoittaa Jumalan ja Jeesuksen luo pääsyä. Mitä tarkoitat sillä kun sanot taivaan olevan hirveän tärkeä? - Äly hoi
*¤##¤* kirjoitti:
"No tietysti näin, mutta ollaanpas rehellisiä: kyllä Taivaskin on hirveän tärkeä!"
Millä tavalla taivas on tärkeä? Tietysti sitten jos sillä tarkoittaa Jumalan ja Jeesuksen luo pääsyä. Mitä tarkoitat sillä kun sanot taivaan olevan hirveän tärkeä?Taivaassa iloitaan ja nautitaan elämästä. Ei tarvitse tehdä työtä tai nähdä muutakaan vaivaa.
- 15+4
Äly hoi kirjoitti:
Taivaassa iloitaan ja nautitaan elämästä. Ei tarvitse tehdä työtä tai nähdä muutakaan vaivaa.
Mutta kun taivaaseen ei mennä viettämään iankaikkisuutta, tämä taivas/taivaat tulevat tuhoutumaan. Kyllä uudessa maassa tehdään töitä /ei siis sellaisia mitä tässä maailmassa\, mutta ne eivät ole mitään vaivaa siellä. Ihmiset ylistävät Jumalaa, joka asuu heidän keskellään. Ei iankaikkisuudessa loikoilla/laiskotella tai olla missään henkitilassa.
- Äly hoi
15+4 kirjoitti:
Mutta kun taivaaseen ei mennä viettämään iankaikkisuutta, tämä taivas/taivaat tulevat tuhoutumaan. Kyllä uudessa maassa tehdään töitä /ei siis sellaisia mitä tässä maailmassa\, mutta ne eivät ole mitään vaivaa siellä. Ihmiset ylistävät Jumalaa, joka asuu heidän keskellään. Ei iankaikkisuudessa loikoilla/laiskotella tai olla missään henkitilassa.
Jos näin on, niin äkkiseltään sanoisin että vähän pettymyksen makua tuossa.
- 9 + 16
Tuhatvuotinen Jeesuksen hallitsema valtakunta maan päällä on lahko-oppia, jota esim. luterilaiset eivät tunnusta.
- George L
EI ole lahko-oppia vaan RAAMATULLINEN TOSIASIA. Taivaaseen pääseminen on kirkkojen opettamaa harhaoppia, jota on kristinuskon nimissä opetettu.
Kreikkalaisen ajattelutavan mukaan tämä fyysinen maailma oli paha luonnostaan, ja valaistuneiden ihmisten päämääränä oli päästä siitä hengen maailmaan. Tämän vuoksi heillä oli suuria ongelmia ruumiin ylösnousemuksen kanssa. Alkuseurakunnassa tapahtui siirtyminen juutalaisista johtajista ei-juutalaisiin johtajiin apostolien kuoltua. Sittemmin ylivoimaisesti pakanalliseksi muuttuneessa seurakunnassa kääntyneistä kreikkalaisfilosofeista tuli johtajia jolloin seurakunta omaksui yhä enemmän askeettisia ajatuksia, joissa aineellisia asioita pidettiin pahana.
Kreikkalaisesta ajattelutavasta vaikutteita saaneet teologit eivät voineet jättää huomioitta oppia ruumiin ylösnousemuksesta, koska se on niin keskeinen Uudessa testamentissa, mutta heidän oli helpompi hyväksyä se ajattelemalla, että ylösnousseet ruumiit elivät taivaassa. Tämä ajatus on keskeisellä sijalla kristillisessä ajattelussa vielä meidänkin aikanamme, (VAIKKA RAAMATUSSA EI NÄIN SANOTA). Kun kuolemme menemme taivaaseen. Taivas on kohtalomme, ja vaikka jotenkin saisimme uudet ruumit, eläisimme taivaassa. Raamattu kertoo kuitenkin selkeästi 1000-vuotisesta valtakunnasta. Jokainen luomispäiväkin kuvaa 1000-vuotta, seitsemäs päivä on sapatti eli 1000-vuotinen valtakunta, jolloin saatana on sidottu eikä enää työllistä Jumalaa.
Fyysinen maailmahan ei itsessään ole paha vaan synnin turmelema.
Pääpointti kuitenkin on että taivas ei ole paikka jossa iankaikkisuutta vietetään. 9 16 sanoi :
Tuhatvuotinen Jeesuksen hallitsema valtakunta maan päällä on lahko-oppia, jota esim. luterilaiset eivät tunnusta.
________________
Kyllä tunnustavat.
Ilmestyskirja :
20:4 Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.
20:5 Muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet. Tämä on ensimmäinen ylösnousemus.- -lapsi-
pertsa2012 kirjoitti:
9 16 sanoi :
Tuhatvuotinen Jeesuksen hallitsema valtakunta maan päällä on lahko-oppia, jota esim. luterilaiset eivät tunnusta.
________________
Kyllä tunnustavat.
Ilmestyskirja :
20:4 Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.
20:5 Muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet. Tämä on ensimmäinen ylösnousemus.Kiitos Pertsa.
- Mihin ryöväri meni?
- Missä on/oli paratiisi?
- Jäikö ryöväri paratiisiin?
- Poistuuko hän koskaan paratiisista?
- Voiko Jumala siirtää paratiisin muualle?
Luuk:
23:39 Niin toinen pahantekijöistä, jotka siinä riippuivat, herjasi häntä: "Etkö sinä ole Kristus? Auta itseäsi ja meitä."
23:40 Mutta toinen vastasi ja nuhteli häntä sanoen: "Etkö sinä edes pelkää Jumalaa, sinä, joka olet saman rangaistuksen alainen?
23:41 Me tosin kärsimme oikeuden mukaan, sillä me saamme, mitä meidän tekomme ansaitsevat; mutta tämä ei ole mitään pahaa tehnyt."
23:42 Ja hän sanoi: "Jeesus, muista minua, kun tulet valtakuntaasi."
23:43 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa." -lapsi- kirjoitti:
Kiitos Pertsa.
- Mihin ryöväri meni?
- Missä on/oli paratiisi?
- Jäikö ryöväri paratiisiin?
- Poistuuko hän koskaan paratiisista?
- Voiko Jumala siirtää paratiisin muualle?
Luuk:
23:39 Niin toinen pahantekijöistä, jotka siinä riippuivat, herjasi häntä: "Etkö sinä ole Kristus? Auta itseäsi ja meitä."
23:40 Mutta toinen vastasi ja nuhteli häntä sanoen: "Etkö sinä edes pelkää Jumalaa, sinä, joka olet saman rangaistuksen alainen?
23:41 Me tosin kärsimme oikeuden mukaan, sillä me saamme, mitä meidän tekomme ansaitsevat; mutta tämä ei ole mitään pahaa tehnyt."
23:42 Ja hän sanoi: "Jeesus, muista minua, kun tulet valtakuntaasi."
23:43 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa."-lapsi- sanoi :
- Mihin ryöväri meni?
__________
Tuonnehan hän meni kuten itsekin kirjoitit :
Luukkaan evankeliumi:
23:43 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani PARATIISISSA."
___
Muihin kysymyksiisi en osaa vastata ja mahdollisesti meillä ei löydy käsitteitä
niihin vastaamiseen.
Tuossa voisi olla kuitenkin ajattelemisen aihetta ja ilmestyskirjasta löytyy kyllä
muutoinkin viitteitä missä pyhät viettävät ikuisuutensa :
Ilmestyskirja:
21:2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
21:10 Ja hän vei minut hengessä suurelle ja korkealle vuorelle ja näytti minulle pyhän kaupungin, Jerusalemin, joka laskeutui alas taivaasta Jumalan tyköä,- -lapsi-
pertsa2012 kirjoitti:
-lapsi- sanoi :
- Mihin ryöväri meni?
__________
Tuonnehan hän meni kuten itsekin kirjoitit :
Luukkaan evankeliumi:
23:43 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani PARATIISISSA."
___
Muihin kysymyksiisi en osaa vastata ja mahdollisesti meillä ei löydy käsitteitä
niihin vastaamiseen.
Tuossa voisi olla kuitenkin ajattelemisen aihetta ja ilmestyskirjasta löytyy kyllä
muutoinkin viitteitä missä pyhät viettävät ikuisuutensa :
Ilmestyskirja:
21:2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
21:10 Ja hän vei minut hengessä suurelle ja korkealle vuorelle ja näytti minulle pyhän kaupungin, Jerusalemin, joka laskeutui alas taivaasta Jumalan tyköä,Kiitos Pertsa. Onko ryöväri nyt jo hääkaupungissa, siellä mihin morsian tullaan tempaamaan ruumiineen päivineen?
- ....
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos Pertsa. Onko ryöväri nyt jo hääkaupungissa, siellä mihin morsian tullaan tempaamaan ruumiineen päivineen?
Ei ole, vaan paratiisissa. http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32399
Paratiisista mennään karitsan häihin ja sieltä 1000-valtakuntaan. Uusi Jerusalem tulee vasta uuteen maahan. - -lapsi-
.... kirjoitti:
Ei ole, vaan paratiisissa. http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32399
Paratiisista mennään karitsan häihin ja sieltä 1000-valtakuntaan. Uusi Jerusalem tulee vasta uuteen maahan.....
Kiitos. Hyvä video. Minäkin uskon ryövärin menneen Jeesuksen mukana Isän/Abban taivaaseen:)
http://www.youtube.com/watch?v=LAplJ0_jDFc
- _icepeak_
Ajatus iankaikkisesta henkisestä olotilasta taivaan pilvien päällä tuntuukin naurettavalta, etenkin ateistien korvaan.
- -lapsi-
Kiitos aloittajalle. Raamatuista taistellaan.
http://www.youtube.com/watch?v=tNv-zzpIwBs - -lapsi-
Aloittaja.
Näetkö mitään eroa "uudella taivaalla" ja "uusilla taivailla"?
Tullaanko uusi maa (planeetta) luomaan (johonkin) aurinkokuntaan?
Vai tullaanko uusi maa luomaan Jumalan taivaaseen?
Vai toteutuuko kumpikin vaihtoehto tietyssä järjestyksessä?
Ilm. 21:1
Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
Jes. 65:17
Sillä katso, minä luon uudet taivaat ja uuden maan. Entisiä ei enää muisteta, eivätkä ne enää ajatukseen astu;- George L
"Näetkö mitään eroa "uudella taivaalla" ja "uusilla taivailla"?"
_____________________________________________________
Sinällään ei mitään eroa kun tarkoitetaan samaa asiaa, meidän kielessämme kun on yleensä käytetty yksikköä. Monikko vain korostaa sitä että uusillakin taivailla on monta kerrosta, monta erilaista, eri tasoista taivasta.
Uskovat ovat kuitenkin uusissa kirkastetuissa ruumiissaan uudessa maassa ja uudessa Jerusalemissa jonne Jumalakin tulee asumaan kansansa keskelle.
"Tullaanko uusi maa (planeetta) luomaan (johonkin) aurinkokuntaan?
Vai tullaanko uusi maa luomaan Jumalan taivaaseen?
Vai toteutuuko kumpikin vaihtoehto tietyssä järjestyksessä?"
_______________________________________________________
Koko nykyinen maailmankaikkeus (maapallo ja taivaat) tulevat tuhoutumaan ja Jumala luo kaiken uudestaan, heitettyään ja eristettyään kaiken pahan helvettiin. Joten uutta maata ei luoda Jumalan taivaaseen eikä toiseen aurinkokuntaan (2. taivas, avaruus) koska ne katoavat, tuhoutuvat.
Mutta Herran päivä tulee kuin varas. Silloin taivaat katoavat pauhinalla ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, maa palaa ja kaikki, mitä siihen on tehty.
Koska tämä kaikki näin hajoaa, millaisia teidän tuleekaan olla pyhässä elämässä ja jumalanpelossa odottaessanne ja jouduttaessanne Jumalan päivän tuloa, tuon päivän, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudessa sulavat. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu. [2. piet. 3:10-13] - -lapsi-
George L kirjoitti:
"Näetkö mitään eroa "uudella taivaalla" ja "uusilla taivailla"?"
_____________________________________________________
Sinällään ei mitään eroa kun tarkoitetaan samaa asiaa, meidän kielessämme kun on yleensä käytetty yksikköä. Monikko vain korostaa sitä että uusillakin taivailla on monta kerrosta, monta erilaista, eri tasoista taivasta.
Uskovat ovat kuitenkin uusissa kirkastetuissa ruumiissaan uudessa maassa ja uudessa Jerusalemissa jonne Jumalakin tulee asumaan kansansa keskelle.
"Tullaanko uusi maa (planeetta) luomaan (johonkin) aurinkokuntaan?
Vai tullaanko uusi maa luomaan Jumalan taivaaseen?
Vai toteutuuko kumpikin vaihtoehto tietyssä järjestyksessä?"
_______________________________________________________
Koko nykyinen maailmankaikkeus (maapallo ja taivaat) tulevat tuhoutumaan ja Jumala luo kaiken uudestaan, heitettyään ja eristettyään kaiken pahan helvettiin. Joten uutta maata ei luoda Jumalan taivaaseen eikä toiseen aurinkokuntaan (2. taivas, avaruus) koska ne katoavat, tuhoutuvat.
Mutta Herran päivä tulee kuin varas. Silloin taivaat katoavat pauhinalla ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, maa palaa ja kaikki, mitä siihen on tehty.
Koska tämä kaikki näin hajoaa, millaisia teidän tuleekaan olla pyhässä elämässä ja jumalanpelossa odottaessanne ja jouduttaessanne Jumalan päivän tuloa, tuon päivän, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudessa sulavat. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu. [2. piet. 3:10-13]Kiitos George L.
En täysin ymmärtänyt. Sallinet täsmentävät kysymykset.
- Ellei uutta taivasta ja maata luoda Jumalan taivaaseen, niin minne sitten?
- Missä helvetti tulee sijaitsemaan?
Ymmärsinkö oikein, että koko nykyinen maailmankaikkeus lakkaa olemasta?
- Poistuuko tila eli avaruus?
- Luoko Jumala uuden tilan/avaruuden uusille tähdille ja planeetoille? - George L
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos George L.
En täysin ymmärtänyt. Sallinet täsmentävät kysymykset.
- Ellei uutta taivasta ja maata luoda Jumalan taivaaseen, niin minne sitten?
- Missä helvetti tulee sijaitsemaan?
Ymmärsinkö oikein, että koko nykyinen maailmankaikkeus lakkaa olemasta?
- Poistuuko tila eli avaruus?
- Luoko Jumala uuden tilan/avaruuden uusille tähdille ja planeetoille?- Ellei uutta taivasta ja maata luoda Jumalan taivaaseen, niin minne sitten?
_____________________________________________________________
Vanhojen tilalle, voisi ajatella että "vanhojen päälle" sillä kaikki entinen on mennyt.
"Hän on pyyhkivä kaikki kyyneleet heidän silmistään, eikä kuolemaa enää ole, ei surua, ei parkua eikä tuskaa, sillä kaikki entinen on mennyt. Valtaistuimella istuva sanoi: "Uudeksi minä teen kaiken." Hän sanoi myös: "Kirjoita sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet." Vielä hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoiselle lahjaksi vettä elämän veden lähteestä. Joka voittaa, perii tämän, ja minä olen oleva hänen Jumalansa ja hän minun poikani. Mutta pelkurien ja epäuskoisten, saastaisten ja noitien, epäjumalanpalvelijoiden ja kaikkien valehtelijoiden osa on tulisessa, rikkiä palavassa järvessä. Tämä on toinen kuolema." [Ilm. 21:4-8]
______________________________
- Missä helvetti tulee sijaitsemaan?
______________________________
Jossain ulottuvuudessa, se on eristys ja kaatopaikka kaikelle pahalle ja kelvottomaksi tulleelle, sinne heitettävät ovat roskia Jumalalle, mutta ei ole oleellista määritellä ikuisuus kohtaloiden paikkoja, "koordinaatteja" niille, eihän se ole edes mahdollista, Jumalan asioita.
_______________________________________________________________
"Ymmärsinkö oikein, että koko nykyinen maailmankaikkeus lakkaa olemasta?
- Poistuuko tila eli avaruus?
- Luoko Jumala uuden tilan/avaruuden uusille tähdille ja planeetoille? "
_______________________________________________________________
Kyllä, Jumala luo koko maailmankaikkeuden uudelleen. - -lapsi-
George L kirjoitti:
- Ellei uutta taivasta ja maata luoda Jumalan taivaaseen, niin minne sitten?
_____________________________________________________________
Vanhojen tilalle, voisi ajatella että "vanhojen päälle" sillä kaikki entinen on mennyt.
"Hän on pyyhkivä kaikki kyyneleet heidän silmistään, eikä kuolemaa enää ole, ei surua, ei parkua eikä tuskaa, sillä kaikki entinen on mennyt. Valtaistuimella istuva sanoi: "Uudeksi minä teen kaiken." Hän sanoi myös: "Kirjoita sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet." Vielä hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoiselle lahjaksi vettä elämän veden lähteestä. Joka voittaa, perii tämän, ja minä olen oleva hänen Jumalansa ja hän minun poikani. Mutta pelkurien ja epäuskoisten, saastaisten ja noitien, epäjumalanpalvelijoiden ja kaikkien valehtelijoiden osa on tulisessa, rikkiä palavassa järvessä. Tämä on toinen kuolema." [Ilm. 21:4-8]
______________________________
- Missä helvetti tulee sijaitsemaan?
______________________________
Jossain ulottuvuudessa, se on eristys ja kaatopaikka kaikelle pahalle ja kelvottomaksi tulleelle, sinne heitettävät ovat roskia Jumalalle, mutta ei ole oleellista määritellä ikuisuus kohtaloiden paikkoja, "koordinaatteja" niille, eihän se ole edes mahdollista, Jumalan asioita.
_______________________________________________________________
"Ymmärsinkö oikein, että koko nykyinen maailmankaikkeus lakkaa olemasta?
- Poistuuko tila eli avaruus?
- Luoko Jumala uuden tilan/avaruuden uusille tähdille ja planeetoille? "
_______________________________________________________________
Kyllä, Jumala luo koko maailmankaikkeuden uudelleen.Kiitos George L.
> Kyllä, Jumala luo koko maailmankaikkeuden uudelleen. <
Pohdin:
- Jos kaikki vanha poistuu, tuleeko Jumalan lapsille uudet ruumiit toistamiseen?
- Poistuuko helvetti ja sen asukkaat?
Miten ymmärrät asioiden olleen ennen ajan, tilan ja aineen luomista?
- Olivatko enkelit ja ihmissielut olemassa ensin (Jumalan taivaassa)?
- Lankesiko osa ihmissieluista taivaassa niinkuin osa enkeleistäkin lankesi?
Pidän mahdollisena, että ihmisten kohtalo sinetöitiin ennenkuin he syntyivät/syntyvät fyysisesti. Mielessäni on seuraavat Raamatun kohdat.
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room. 8:28 Mutta me tiedämme, että kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat, niiden, jotka hänen aivoituksensa mukaan ovat kutsutut.
8:29 Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi, että hän olisi esikoinen monien veljien joukossa;
8:30 mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
Ef. 1:11 Hänessä me myös olemme saaneet perintöosan, ollen siihen edeltämäärätyt hänen aivoituksensa mukaan, hänen, joka vaikuttaa kaikki oman tahtonsa päättämän mukaan,
____________
Itse ajattelen, että uudet taivaat ja maa luodaan Jumalan taivaaseen. Uudessa maassa ei ole merta. Uuden maan ei tarvitse olla pallo. Uuden maan (pää)kaupunki tai keskus on uusi Jerusalem, Karitsan hääkaupunki. Uskoni mukaan morsian tullaan tempaamaan fyysisesti 7 vuotta kestäviin häihin kuutio-Jerusalemiin. Tempaus tapahtuu ennen vaivanaikaa ja millenniumia.
http://tourofheaven.com/eternal/new-jerusalem/size.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=-Fnyo8xEIc0
Kuutio avautuu ristiksi.
http://www.youtube.com/watch?v=4aFYr3rAFMc - 1234567...
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos George L.
> Kyllä, Jumala luo koko maailmankaikkeuden uudelleen. <
Pohdin:
- Jos kaikki vanha poistuu, tuleeko Jumalan lapsille uudet ruumiit toistamiseen?
- Poistuuko helvetti ja sen asukkaat?
Miten ymmärrät asioiden olleen ennen ajan, tilan ja aineen luomista?
- Olivatko enkelit ja ihmissielut olemassa ensin (Jumalan taivaassa)?
- Lankesiko osa ihmissieluista taivaassa niinkuin osa enkeleistäkin lankesi?
Pidän mahdollisena, että ihmisten kohtalo sinetöitiin ennenkuin he syntyivät/syntyvät fyysisesti. Mielessäni on seuraavat Raamatun kohdat.
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room. 8:28 Mutta me tiedämme, että kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat, niiden, jotka hänen aivoituksensa mukaan ovat kutsutut.
8:29 Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi, että hän olisi esikoinen monien veljien joukossa;
8:30 mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
Ef. 1:11 Hänessä me myös olemme saaneet perintöosan, ollen siihen edeltämäärätyt hänen aivoituksensa mukaan, hänen, joka vaikuttaa kaikki oman tahtonsa päättämän mukaan,
____________
Itse ajattelen, että uudet taivaat ja maa luodaan Jumalan taivaaseen. Uudessa maassa ei ole merta. Uuden maan ei tarvitse olla pallo. Uuden maan (pää)kaupunki tai keskus on uusi Jerusalem, Karitsan hääkaupunki. Uskoni mukaan morsian tullaan tempaamaan fyysisesti 7 vuotta kestäviin häihin kuutio-Jerusalemiin. Tempaus tapahtuu ennen vaivanaikaa ja millenniumia.
http://tourofheaven.com/eternal/new-jerusalem/size.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=-Fnyo8xEIc0
Kuutio avautuu ristiksi.
http://www.youtube.com/watch?v=4aFYr3rAFMcMorsianta ei temmata mihinkään 7 vuotta kestäviin häihin. Morsiamelle on nyt kaikista tärkeintä löytää totuus, ennen Jeesuksen toista tulemista. Jos morsian hylkää yhdenkin käskyn Jumalan kymmestäkäskystä, niin ei mitään asiaa päästä tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.
On paljon morsiamia liikkeellä jotka opettavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille. Näin ne morsiamet ovat harhassa ja opettavat toisiakin harhoihinsa. Parannus on tehtävä !
Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on sietänyt, mutta nyt Hän on tehnyt tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus. - -lapsi-
1234567... kirjoitti:
Morsianta ei temmata mihinkään 7 vuotta kestäviin häihin. Morsiamelle on nyt kaikista tärkeintä löytää totuus, ennen Jeesuksen toista tulemista. Jos morsian hylkää yhdenkin käskyn Jumalan kymmestäkäskystä, niin ei mitään asiaa päästä tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.
On paljon morsiamia liikkeellä jotka opettavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille. Näin ne morsiamet ovat harhassa ja opettavat toisiakin harhoihinsa. Parannus on tehtävä !
Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on sietänyt, mutta nyt Hän on tehnyt tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.1234567.
Ymmärrän huolesi, mutta vanha aatamini aiheuttaa minulle niin suuria ongelmia, etten millään voisi selvitä ilman Herrani armoa.
Room. 7:24
Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
Koettakaamme vastustaa lahkohenkisyyttä.
Johanneksen evankeliumi:
17:1 Tämän Jeesus puhui ja nosti silmänsä taivasta kohti ja sanoi: "Isä, hetki on tullut, kirkasta Poikasi, että Poikasi kirkastaisi sinut;
17:2 koska sinä olet antanut hänen valtaansa kaiken lihan, että hän antaisi iankaikkisen elämän kaikille, jotka sinä olet hänelle antanut.
17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
17:4 Minä olen kirkastanut sinut maan päällä: minä olen täyttänyt sen työn, jonka sinä annoit minun tehtäväkseni.
17:5 Ja nyt, Isä, kirkasta sinä minut tykönäsi sillä kirkkaudella, joka minulla oli sinun tykönäsi, ennenkuin maailma olikaan.
17:6 Minä olen ilmoittanut sinun nimesi ihmisille, jotka sinä annoit minulle maailmasta. He olivat sinun, ja sinä annoit heidät minulle, ja he ovat ottaneet sinun sanastasi vaarin.
17:7 Nyt he tietävät, että kaikki, minkä olet minulle antanut, on sinulta.
17:8 Sillä ne sanat, jotka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille; ja he ovat ottaneet ne vastaan ja tietävät totisesti minun lähteneen sinun tyköäsi ja uskovat, että sinä olet minut lähettänyt.
17:9 Minä rukoilen heidän edestänsä; en minä maailman edestä rukoile, vaan niiden edestä, jotka sinä olet minulle antanut, koska he ovat sinun -
17:10 ja kaikki minun omani ovat sinun, ja sinun omasi ovat minun - ja minä olen kirkastettu heissä.
17:11 Ja minä en enää ole maailmassa, mutta he ovat maailmassa, ja minä tulen sinun tykösi. Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, että he olisivat yhtä niinkuin mekin.
17:12 Kun minä olin heidän kanssansa, varjelin minä heidät sinun nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, ja suojelin heitä, eikä heistä joutunut kadotetuksi yksikään muu kuin se kadotuksen lapsi, että kirjoitus kävisi toteen.
17:13 Mutta nyt minä tulen sinun tykösi ja puhun tätä maailmassa, että heillä olisi minun iloni täydellisenä heissä itsessään.
17:14 Minä olen antanut heille sinun sanasi, ja maailma vihaa heitä, koska he eivät ole maailmasta, niinkuin en minäkään maailmasta ole.
17:15 En minä rukoile, että ottaisit heidät pois maailmasta, vaan että sinä varjelisit heidät pahasta.
17:16 He eivät ole maailmasta, niinkuin en minäkään maailmasta ole.
17:17 Pyhitä heidät totuudessa; sinun sanasi on totuus.
17:18 Niinkuin sinä olet lähettänyt minut maailmaan, niin olen minäkin lähettänyt heidät maailmaan;
17:19 ja minä pyhitän itseni heidän tähtensä, että myös he olisivat pyhitetyt totuudessa.
17:20 Mutta en minä rukoile ainoastaan näiden edestä, vaan myös niiden edestä, jotka heidän sanansa kautta uskovat minuun,
17:21 että he kaikki olisivat yhtä, niinkuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa, että hekin meissä olisivat, niin että maailma uskoisi, että sinä olet minut lähettänyt.
17:22 Ja sen kirkkauden, jonka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille, että he olisivat yhtä, niinkuin me olemme yhtä -
17:23 minä heissä, ja sinä minussa - että he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi, että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niinkuin sinä olet minua rakastanut.
17:24 Isä, minä tahdon, että missä minä olen, siellä nekin, jotka sinä olet minulle antanut, olisivat minun kanssani, että he näkisivät minun kirkkauteni, jonka sinä olet minulle antanut, koska olet rakastanut minua jo ennen maailman perustamista.
17:25 Vanhurskas Isä, maailma ei ole sinua tuntenut, mutta minä tunnen sinut, ja nämä ovat tulleet tuntemaan, että sinä olet minut lähettänyt.
17:26 Ja minä olen tehnyt sinun nimesi heille tunnetuksi ja teen vastakin, että se rakkaus, jolla sinä olet minua rakastanut, olisi heissä ja minä olisin heissä."
Vapahtajamme haluaa kantaa taakkamme. Iloitkaamme siitä :)
http://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=iloitkaa&kirjat=kr
http://www.youtube.com/watch?v=7-H-zLO-GsI - George L
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos George L.
> Kyllä, Jumala luo koko maailmankaikkeuden uudelleen. <
Pohdin:
- Jos kaikki vanha poistuu, tuleeko Jumalan lapsille uudet ruumiit toistamiseen?
- Poistuuko helvetti ja sen asukkaat?
Miten ymmärrät asioiden olleen ennen ajan, tilan ja aineen luomista?
- Olivatko enkelit ja ihmissielut olemassa ensin (Jumalan taivaassa)?
- Lankesiko osa ihmissieluista taivaassa niinkuin osa enkeleistäkin lankesi?
Pidän mahdollisena, että ihmisten kohtalo sinetöitiin ennenkuin he syntyivät/syntyvät fyysisesti. Mielessäni on seuraavat Raamatun kohdat.
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room. 8:28 Mutta me tiedämme, että kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat, niiden, jotka hänen aivoituksensa mukaan ovat kutsutut.
8:29 Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi, että hän olisi esikoinen monien veljien joukossa;
8:30 mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
Ef. 1:11 Hänessä me myös olemme saaneet perintöosan, ollen siihen edeltämäärätyt hänen aivoituksensa mukaan, hänen, joka vaikuttaa kaikki oman tahtonsa päättämän mukaan,
____________
Itse ajattelen, että uudet taivaat ja maa luodaan Jumalan taivaaseen. Uudessa maassa ei ole merta. Uuden maan ei tarvitse olla pallo. Uuden maan (pää)kaupunki tai keskus on uusi Jerusalem, Karitsan hääkaupunki. Uskoni mukaan morsian tullaan tempaamaan fyysisesti 7 vuotta kestäviin häihin kuutio-Jerusalemiin. Tempaus tapahtuu ennen vaivanaikaa ja millenniumia.
http://tourofheaven.com/eternal/new-jerusalem/size.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=-Fnyo8xEIc0
Kuutio avautuu ristiksi.
http://www.youtube.com/watch?v=4aFYr3rAFMcHei -lapsi-, suosittelen lukemaan kirjan "Millenium – Tuhat rauhan vuotta, Pekka Sartola [ISBN: 9789529959709]" siinä käsitellään hyvin tuhat vuotista valtakuntaa ja elämää ikuisuudessa.
Halvimmalla taitaa löytyä täältä ja ilmainen toimitus:
https://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9529959702
ja kirjastoista löytyy jos et halua omaa ostaa.
____________________________
"Pohdin:
- Jos kaikki vanha poistuu, tuleeko Jumalan lapsille uudet ruumiit toistamiseen?
- Poistuuko helvetti ja sen asukkaat?"
______________________________
- Ei, uudet ruumiit ovat kuolemattomat, ei tule toistamiseen, ne eivät tuhoudu. Tuhat vuotisesta valtakunnasta uskovat menevät todistajiksi viimeiselle tuomiolle jumalattomia (jossa he saavat uudet ruumiit helvettiin, mutta ne eivät tietenkään ole kirkastetut) ja langenneita enkeleitä vastaan.
-Helvetti on täysin ikuinen paikka, ilman Jumalaa. Alun perin se tarkoitettiin enkeleille (langenneille) koska enkelit eivät voi kuolla, eikä helvettiin joutuvat ihmisetkään koskaan lakkaa olemasta. Helvetistä mm:
http://www.kotipetripaavola.com/iankaikkinenkadotus.html
_____________
"- Olivatko enkelit ja ihmissielut olemassa ensin (Jumalan taivaassa)?
- Lankesiko osa ihmissieluista taivaassa niinkuin osa enkeleistäkin lankesi?"
Ihmiset eivät langenneet taivaassa, ihminen luotiin maan päällä, maan tomusta.
Enkelit luotiin taivaaseen. "Niin tulivat valmiiksi taivaat ja maa ja KAIKKI MITÄ NIISSÄ ON" Enkelit luotiin taivaiden luomisen yhteydessä.
______________
"Pidän mahdollisena, että ihmisten kohtalo sinetöitiin ennenkuin he syntyivät/syntyvät fyysisesti."
Ennaltamääräämisoppi on harhaoppia, jos sitä tarkoitit. - -lapsi-
George L kirjoitti:
Hei -lapsi-, suosittelen lukemaan kirjan "Millenium – Tuhat rauhan vuotta, Pekka Sartola [ISBN: 9789529959709]" siinä käsitellään hyvin tuhat vuotista valtakuntaa ja elämää ikuisuudessa.
Halvimmalla taitaa löytyä täältä ja ilmainen toimitus:
https://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9529959702
ja kirjastoista löytyy jos et halua omaa ostaa.
____________________________
"Pohdin:
- Jos kaikki vanha poistuu, tuleeko Jumalan lapsille uudet ruumiit toistamiseen?
- Poistuuko helvetti ja sen asukkaat?"
______________________________
- Ei, uudet ruumiit ovat kuolemattomat, ei tule toistamiseen, ne eivät tuhoudu. Tuhat vuotisesta valtakunnasta uskovat menevät todistajiksi viimeiselle tuomiolle jumalattomia (jossa he saavat uudet ruumiit helvettiin, mutta ne eivät tietenkään ole kirkastetut) ja langenneita enkeleitä vastaan.
-Helvetti on täysin ikuinen paikka, ilman Jumalaa. Alun perin se tarkoitettiin enkeleille (langenneille) koska enkelit eivät voi kuolla, eikä helvettiin joutuvat ihmisetkään koskaan lakkaa olemasta. Helvetistä mm:
http://www.kotipetripaavola.com/iankaikkinenkadotus.html
_____________
"- Olivatko enkelit ja ihmissielut olemassa ensin (Jumalan taivaassa)?
- Lankesiko osa ihmissieluista taivaassa niinkuin osa enkeleistäkin lankesi?"
Ihmiset eivät langenneet taivaassa, ihminen luotiin maan päällä, maan tomusta.
Enkelit luotiin taivaaseen. "Niin tulivat valmiiksi taivaat ja maa ja KAIKKI MITÄ NIISSÄ ON" Enkelit luotiin taivaiden luomisen yhteydessä.
______________
"Pidän mahdollisena, että ihmisten kohtalo sinetöitiin ennenkuin he syntyivät/syntyvät fyysisesti."
Ennaltamääräämisoppi on harhaoppia, jos sitä tarkoitit.Kiitos George L. Arvostan vaivannäköäsi.
Toisinaan tulee mietittyä niitä näitä. Esim. että luoko Jumala aina uuden sielun, kun uusi ihminen saa alkunsa kohdussa. En muista kuulleeni opetusta aiheesta. Onko mielikuvitukseni liian vilkas, jos pidän mahdollisena ihmissielujen luomista ennen fyysistä maailmankaikkeutta?
Tahdosta
"On turhaa potkia tutkainta vastaan." Osaako luotu määrittää oman tahtonsa mahdollisuudet tai rajat? Ajattelen: "Jumala on Kaikkivaltias. Ei liha mitään voi." Mitä itse ajattelet, määrääkö Jumala vai onko Raamattumme epätarkka?
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room. 8:30 mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
Ef. 1:11 Hänessä me myös olemme saaneet perintöosan, ollen siihen edeltämäärätyt hänen aivoituksensa mukaan, hänen, joka vaikuttaa kaikki oman tahtonsa päättämän mukaan,
Kiittäkäämme ja ylistäkäämme taivaan ja maan Luojaa.
Apt:
16:22 Ja kansakin nousi heitä vastaan, ja päälliköt revittivät heiltä vaatteet ja käskivät lyödä heitä raipoilla.
16:23 Ja kun olivat heitä paljon pieksättäneet, heittivät he heidät vankeuteen ja käskivät vanginvartijan tarkasti vartioida heitä.
16:24 Sellaisen käskyn saatuaan tämä heitti heidät sisimpään vankihuoneeseen ja pani heidät jalkapuuhun.
16:25 Mutta keskiyön aikaan Paavali ja Silas olivat rukouksissa ja veisasivat ylistystä Jumalalle; ja vangit kuuntelivat heitä.
16:26 Silloin tapahtui yhtäkkiä suuri maanjäristys, niin että vankilan perustukset järkkyivät, ja samassa kaikki ovet aukenivat, ja kaikkien kahleet irtautuivat.
16:27 Kun vanginvartija heräsi ja näki vankilan ovien olevan auki, veti hän miekkansa ja aikoi surmata itsensä, luullen vankien karanneen.
16:28 Mutta Paavali huusi suurella äänellä sanoen: "Älä tee itsellesi mitään pahaa, sillä me kaikki olemme täällä."
16:29 Niin hän pyysi valoa, juoksi sisälle ja lankesi vavisten Paavalin ja Silaan eteen.
16:30 Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi."
16:32 Ja he puhuivat Jumalan sanaa hänelle ynnä kaikille, jotka hänen kodissansa olivat.
16:33 Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa kastettiin kohta.
16:34 Ja hän vei heidät ylös asuntoonsa, laittoi heille aterian ja riemuitsi siitä, että hän ja koko hänen perheensä oli tullut Jumalaan uskovaksi.
http://www.youtube.com/watch?v=GauUHGDiTXk - George L
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos George L. Arvostan vaivannäköäsi.
Toisinaan tulee mietittyä niitä näitä. Esim. että luoko Jumala aina uuden sielun, kun uusi ihminen saa alkunsa kohdussa. En muista kuulleeni opetusta aiheesta. Onko mielikuvitukseni liian vilkas, jos pidän mahdollisena ihmissielujen luomista ennen fyysistä maailmankaikkeutta?
Tahdosta
"On turhaa potkia tutkainta vastaan." Osaako luotu määrittää oman tahtonsa mahdollisuudet tai rajat? Ajattelen: "Jumala on Kaikkivaltias. Ei liha mitään voi." Mitä itse ajattelet, määrääkö Jumala vai onko Raamattumme epätarkka?
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room. 8:30 mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
Ef. 1:11 Hänessä me myös olemme saaneet perintöosan, ollen siihen edeltämäärätyt hänen aivoituksensa mukaan, hänen, joka vaikuttaa kaikki oman tahtonsa päättämän mukaan,
Kiittäkäämme ja ylistäkäämme taivaan ja maan Luojaa.
Apt:
16:22 Ja kansakin nousi heitä vastaan, ja päälliköt revittivät heiltä vaatteet ja käskivät lyödä heitä raipoilla.
16:23 Ja kun olivat heitä paljon pieksättäneet, heittivät he heidät vankeuteen ja käskivät vanginvartijan tarkasti vartioida heitä.
16:24 Sellaisen käskyn saatuaan tämä heitti heidät sisimpään vankihuoneeseen ja pani heidät jalkapuuhun.
16:25 Mutta keskiyön aikaan Paavali ja Silas olivat rukouksissa ja veisasivat ylistystä Jumalalle; ja vangit kuuntelivat heitä.
16:26 Silloin tapahtui yhtäkkiä suuri maanjäristys, niin että vankilan perustukset järkkyivät, ja samassa kaikki ovet aukenivat, ja kaikkien kahleet irtautuivat.
16:27 Kun vanginvartija heräsi ja näki vankilan ovien olevan auki, veti hän miekkansa ja aikoi surmata itsensä, luullen vankien karanneen.
16:28 Mutta Paavali huusi suurella äänellä sanoen: "Älä tee itsellesi mitään pahaa, sillä me kaikki olemme täällä."
16:29 Niin hän pyysi valoa, juoksi sisälle ja lankesi vavisten Paavalin ja Silaan eteen.
16:30 Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi."
16:32 Ja he puhuivat Jumalan sanaa hänelle ynnä kaikille, jotka hänen kodissansa olivat.
16:33 Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa kastettiin kohta.
16:34 Ja hän vei heidät ylös asuntoonsa, laittoi heille aterian ja riemuitsi siitä, että hän ja koko hänen perheensä oli tullut Jumalaan uskovaksi.
http://www.youtube.com/watch?v=GauUHGDiTXkMitä itse ajattelet, määrääkö Jumala vai onko Raamattumme epätarkka?"
________________________________________________
Tuota ennalta määräämisoppia käsitellään myös Millenium -kirjassa. Jumala on antanut meille oman vapaan tahdon ja saamme päättää jokainen henkilökohtaisesti haluammeko palvella häntä ja ottaa hänen pelastus tarjouksensa vastaan. Raamattumme ei ole epätarkka eikä ristiriitainen, mutta joitakin kohtia voi olla hyvin vaikea ymmärtää jos niiden tutkimiseen ei käytä tarpeeksi aikaa ja jos Pyhä Henki ei avaa Raamatun kohtaa. Täytyy kuitenkin lähteä siitä että Raamattu selittää Raamattua eli jokin muu Raamatun kohta auttaa, ja muistaa että Raamatun kirjoittajat olivat juutalaisia eli heprealainen maailmankuva on avain ei kirkkojen opit (en toki tarkoita että aivan kaikki kirkkojen opeissa olisi väärin). - 1234567...
-lapsi- kirjoitti:
1234567.
Ymmärrän huolesi, mutta vanha aatamini aiheuttaa minulle niin suuria ongelmia, etten millään voisi selvitä ilman Herrani armoa.
Room. 7:24
Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
Koettakaamme vastustaa lahkohenkisyyttä.
Johanneksen evankeliumi:
17:1 Tämän Jeesus puhui ja nosti silmänsä taivasta kohti ja sanoi: "Isä, hetki on tullut, kirkasta Poikasi, että Poikasi kirkastaisi sinut;
17:2 koska sinä olet antanut hänen valtaansa kaiken lihan, että hän antaisi iankaikkisen elämän kaikille, jotka sinä olet hänelle antanut.
17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
17:4 Minä olen kirkastanut sinut maan päällä: minä olen täyttänyt sen työn, jonka sinä annoit minun tehtäväkseni.
17:5 Ja nyt, Isä, kirkasta sinä minut tykönäsi sillä kirkkaudella, joka minulla oli sinun tykönäsi, ennenkuin maailma olikaan.
17:6 Minä olen ilmoittanut sinun nimesi ihmisille, jotka sinä annoit minulle maailmasta. He olivat sinun, ja sinä annoit heidät minulle, ja he ovat ottaneet sinun sanastasi vaarin.
17:7 Nyt he tietävät, että kaikki, minkä olet minulle antanut, on sinulta.
17:8 Sillä ne sanat, jotka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille; ja he ovat ottaneet ne vastaan ja tietävät totisesti minun lähteneen sinun tyköäsi ja uskovat, että sinä olet minut lähettänyt.
17:9 Minä rukoilen heidän edestänsä; en minä maailman edestä rukoile, vaan niiden edestä, jotka sinä olet minulle antanut, koska he ovat sinun -
17:10 ja kaikki minun omani ovat sinun, ja sinun omasi ovat minun - ja minä olen kirkastettu heissä.
17:11 Ja minä en enää ole maailmassa, mutta he ovat maailmassa, ja minä tulen sinun tykösi. Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, että he olisivat yhtä niinkuin mekin.
17:12 Kun minä olin heidän kanssansa, varjelin minä heidät sinun nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, ja suojelin heitä, eikä heistä joutunut kadotetuksi yksikään muu kuin se kadotuksen lapsi, että kirjoitus kävisi toteen.
17:13 Mutta nyt minä tulen sinun tykösi ja puhun tätä maailmassa, että heillä olisi minun iloni täydellisenä heissä itsessään.
17:14 Minä olen antanut heille sinun sanasi, ja maailma vihaa heitä, koska he eivät ole maailmasta, niinkuin en minäkään maailmasta ole.
17:15 En minä rukoile, että ottaisit heidät pois maailmasta, vaan että sinä varjelisit heidät pahasta.
17:16 He eivät ole maailmasta, niinkuin en minäkään maailmasta ole.
17:17 Pyhitä heidät totuudessa; sinun sanasi on totuus.
17:18 Niinkuin sinä olet lähettänyt minut maailmaan, niin olen minäkin lähettänyt heidät maailmaan;
17:19 ja minä pyhitän itseni heidän tähtensä, että myös he olisivat pyhitetyt totuudessa.
17:20 Mutta en minä rukoile ainoastaan näiden edestä, vaan myös niiden edestä, jotka heidän sanansa kautta uskovat minuun,
17:21 että he kaikki olisivat yhtä, niinkuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa, että hekin meissä olisivat, niin että maailma uskoisi, että sinä olet minut lähettänyt.
17:22 Ja sen kirkkauden, jonka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille, että he olisivat yhtä, niinkuin me olemme yhtä -
17:23 minä heissä, ja sinä minussa - että he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi, että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niinkuin sinä olet minua rakastanut.
17:24 Isä, minä tahdon, että missä minä olen, siellä nekin, jotka sinä olet minulle antanut, olisivat minun kanssani, että he näkisivät minun kirkkauteni, jonka sinä olet minulle antanut, koska olet rakastanut minua jo ennen maailman perustamista.
17:25 Vanhurskas Isä, maailma ei ole sinua tuntenut, mutta minä tunnen sinut, ja nämä ovat tulleet tuntemaan, että sinä olet minut lähettänyt.
17:26 Ja minä olen tehnyt sinun nimesi heille tunnetuksi ja teen vastakin, että se rakkaus, jolla sinä olet minua rakastanut, olisi heissä ja minä olisin heissä."
Vapahtajamme haluaa kantaa taakkamme. Iloitkaamme siitä :)
http://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=iloitkaa&kirjat=kr
http://www.youtube.com/watch?v=7-H-zLO-GsIJumala ei armahda jos tieten tahtoen hylkäämme Hänen käskynsä, niinkuin on käynyt sapatille, joka on arkipäiväistetty ihmisen tahdosta.
- George L
1234567... kirjoitti:
Jumala ei armahda jos tieten tahtoen hylkäämme Hänen käskynsä, niinkuin on käynyt sapatille, joka on arkipäiväistetty ihmisen tahdosta.
Sapatti on todella hylätty kun kristityt alkoivat vihaamaan juutalaisia ja sen tilalle otettiin roomalaisten auringonjumalan päivä (SUN-day) sunnuntai. Samalla lailla on hylätty myös 1000-vuotinen valtakunta, vaikka Jeesus opetti meidät rukoilemaan Jumalan valtakunnan tuloa maan päälle, jolloin Jumalan tahto tapahtuu myös maan päällä samalla tavalla kuin taivaissa. Sapatti on esikuva 1000-vuotisesta valtakunnasta. Sapatin vietto todella kuuluisi kristityillekin, Jeesus ei kumonnut sitä. Kirkkojen oppi oli tässäkin asiassa vauhdissa kun kiellettiin sapatin vietto.
Sapatista:
http://www.audiopankki.com/?p=467 - -lapsi-
George L kirjoitti:
Mitä itse ajattelet, määrääkö Jumala vai onko Raamattumme epätarkka?"
________________________________________________
Tuota ennalta määräämisoppia käsitellään myös Millenium -kirjassa. Jumala on antanut meille oman vapaan tahdon ja saamme päättää jokainen henkilökohtaisesti haluammeko palvella häntä ja ottaa hänen pelastus tarjouksensa vastaan. Raamattumme ei ole epätarkka eikä ristiriitainen, mutta joitakin kohtia voi olla hyvin vaikea ymmärtää jos niiden tutkimiseen ei käytä tarpeeksi aikaa ja jos Pyhä Henki ei avaa Raamatun kohtaa. Täytyy kuitenkin lähteä siitä että Raamattu selittää Raamattua eli jokin muu Raamatun kohta auttaa, ja muistaa että Raamatun kirjoittajat olivat juutalaisia eli heprealainen maailmankuva on avain ei kirkkojen opit (en toki tarkoita että aivan kaikki kirkkojen opeissa olisi väärin).Kiitos George L.
En vanno olevani oikeassa, mutta uskoni perustuu suomennettuun Raamattuun. Minulle saa esittää tarkempia käännöksiä :)
Vapaasta tahdosta
- Mitä Luther tarkoitti termillä "sidottu ratkaisu- tai päätösvalta"?
- Osaako ihminen määrittää oman tahtonsa laajuuden tai rajat? - -lapsi-
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos George L.
En vanno olevani oikeassa, mutta uskoni perustuu suomennettuun Raamattuun. Minulle saa esittää tarkempia käännöksiä :)
Vapaasta tahdosta
- Mitä Luther tarkoitti termillä "sidottu ratkaisu- tai päätösvalta"?
- Osaako ihminen määrittää oman tahtonsa laajuuden tai rajat?En ole tutkija. Tietääkö joku lukijoistani, vastaako Raamattu tai Apokryfikirjat seuraaviin kyymyksiin:
- Luoko Jumala uuden sielun, kun uusi ihminen saa alkunsa kohdussa?
- Luotiinko ihmissielut taivaaseen ennen kuin fyysinen Aatami luotiin?
Vastaavasti. Kumoaako Raamattu oletuksen, että ihmissielut olisi luotu ennen fyysistä elämää? - -lapsi-
George L kirjoitti:
Sapatti on todella hylätty kun kristityt alkoivat vihaamaan juutalaisia ja sen tilalle otettiin roomalaisten auringonjumalan päivä (SUN-day) sunnuntai. Samalla lailla on hylätty myös 1000-vuotinen valtakunta, vaikka Jeesus opetti meidät rukoilemaan Jumalan valtakunnan tuloa maan päälle, jolloin Jumalan tahto tapahtuu myös maan päällä samalla tavalla kuin taivaissa. Sapatti on esikuva 1000-vuotisesta valtakunnasta. Sapatin vietto todella kuuluisi kristityillekin, Jeesus ei kumonnut sitä. Kirkkojen oppi oli tässäkin asiassa vauhdissa kun kiellettiin sapatin vietto.
Sapatista:
http://www.audiopankki.com/?p=467Kiitos. Audiopankissa kannattaa vierailla. Mielestäni Walter Veithillä on paljon annettavaa.
http://totalonslaught.com/
http://www.youtube.com/results?search_query=walter veith - George L
-lapsi- kirjoitti:
En ole tutkija. Tietääkö joku lukijoistani, vastaako Raamattu tai Apokryfikirjat seuraaviin kyymyksiin:
- Luoko Jumala uuden sielun, kun uusi ihminen saa alkunsa kohdussa?
- Luotiinko ihmissielut taivaaseen ennen kuin fyysinen Aatami luotiin?
Vastaavasti. Kumoaako Raamattu oletuksen, että ihmissielut olisi luotu ennen fyysistä elämää?"Luoko Jumala uuden sielun, kun uusi ihminen saa alkunsa kohdussa?"
- Mahdollisesti
"Luotiinko ihmissielut taivaaseen ennen kuin fyysinen Aatami luotiin?" / "Kumoaako Raamattu oletuksen, että ihmissielut olisi luotu ennen fyysistä elämää?"
- Aadamin sielua ei ainakaan luotu. En kuitenkaan usko että luotiin "varastoon". Raamattu ei taida vasta tähän, tarkasti ainakaan?
__________________________________
Raamatusta käy ilmi se että Aadam luotiin maan tomusta ja Jumala puhalsi häneen elämän hengen ja hänestä tuli elävä sielu. Tulee muistaa että ihminen koostuu hengestä, sielusta ja ruumiista. Sielu on tietoisuutemme, minuutemme jossa toimii psyyke ja aistimaailmamme, älykkyytemme, erilaiset taitomme ja lahjamme, jossa tunnemme ja opimme. Henki on sitten se mikä tekee ihmisen eläväksi ja hengessä rukoillaan ja ollaan yhteydessä Jumalaan.
"Sitten Herra Jumala muovasi ihmisen maan tomusta ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen. Näin ihmisestä tuli elävä sielu." [1. Moos. 2:7]
--> Ainakin tämän kohdan perusteella ymmärtää sielun valmistuneen ihmisen luomisen yhteydessä.
____________________________________
Raamatun käännöksistä suosittelen Raamattu Kansalle -käännöstä ja englannin kielisistä Complete Jewish Bible - käännöstä.
https://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9653590154
DigiRaamattu (sisältää paljon käännöksiä):
http://www.kkjmk.net/product_details.php?p=2626
- Hmmmm.....
Hohhoijaa, näitä tv7:n touhuja.
Eikä mitään vastuuta siitä, mitä jo ennestään tasapainottomille ihmisille syötetään.
Sanoo eräs luterilainen.
Siis toisaalta joko tätä tai sitten ttuota ääriliberaaliteologiaa.
Olemme todellakin pulassa, me kristityt.- christian ^
Oletko luterilainen kirkkouskova? Raamattu ei puhu "taivaaseen pääsemisestä" tai sinne pyrkimisestä. Kannattaisiko lukea Raamattua? eikä sokeasti mennä kirkkojen ihmisoppien mukaan. TV7:lla on paljon raamatullisia ohjelmia, toki myös vähemmän raamatullisiakin löytyy, mutta kaikki oppihan tulee tutkia Raamatun valossa ja pitää se mikä hyvää on.
"Eikä mitään vastuuta siitä, mitä jo ennestään tasapainottomille ihmisille syötetään."
Mitä ihmisille syötetään?
"Olemme todellakin pulassa, me kristityt."
Kuinka niin?
- vanha ja vakaa
Taivas on uskovaisten keksimä virheellinen sana. Pitää olla että tuonpuoleinen. Tuonpuoleinen on tässä meidän vieressä "verhon takana".
Meidän on itse lopetettava kaikki kärsimys ja epäoikeudenmukaisuus, ei siinä kukaan ulkopuolinen mielikuvitusolento auta . Se luulo että joku poika teitä auttaa on jymäytettyjen ja aivopestyjen uskovaisten harhaluulo.- -lapsi-
Vanha ja vakaa.
Eksyt ja eksytät. Miksi petät itseäsi? Mistä luulet itsesi ja muiden ihmisten saavan viisauden ja voiman parantaa maailman? Uskon sinun pelleilevän. Miksi täytät palstaa horinoillasi? Miksi et pyri tosissasi rakentamaan yhteisöäsi? Valitettavasti et ole ainoa laatuasi. Ilmiö todistaa henkimaailman todellisuuden.
Joh. 15:18
Jos maailma teitä vihaa, niin tietäkää, että se on vihannut minua ennen kuin teitä.
Room. 1:21
koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Room.1.html
- George L
totuusvoittaaaina 16.5.2014 15:02:
>> "1. Taivas ”Vilon” on alin taivas eli se mikä tunnetaan ilmakehänä."
Missä Jumala on jos ei taivaassa?
Taivas on kuoleman jälkeen kotimme sihen asti kunnes uudet taivaat ja uusi maa tulee- -lapsi-
George L.
Jeesus/Ylkä nousi ylös ruumiillisesti. Niinikään morsian tullaan tempaamaan ruumiineen päivineen. Joten taivaallisessa hääkaupungissa tulee olemaan kokonaisia ihmisiä ns. etukäteen :)
1.Kor:
15:51 Katso, minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme,
15:52 yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasunan soidessa; sillä pasuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme.
1.Tess:
4:16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
4:17 sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
Tule Herra Jeesus! - George L
-lapsi- kirjoitti:
George L.
Jeesus/Ylkä nousi ylös ruumiillisesti. Niinikään morsian tullaan tempaamaan ruumiineen päivineen. Joten taivaallisessa hääkaupungissa tulee olemaan kokonaisia ihmisiä ns. etukäteen :)
1.Kor:
15:51 Katso, minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme,
15:52 yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasunan soidessa; sillä pasuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme.
1.Tess:
4:16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
4:17 sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
Tule Herra Jeesus!Tarkoitin sitä, että välitila johon uskova tällä hetkellä menee kuollessaan on henkinen, ja tempauksessa maan päällä olevat temmataan ruumiineen ja kuolleet uskovat välitilasta ja sitten saamme uudet ruumiit. Tempauksen ajan kohdasta sen verran, että sille on vain kaksi ajankohtaa jotka kestävät Raamatullista tarkastelua pidemmälle, joko ennen 7 vuotista vaivanaikaa tai vähän ennen Jeesuksen fyysistä paluuta, joidenkin jakeiden voi ymmärtää tukevan molempia. Näin ollen vähän riippuu onko karitsan hääateria maan päällä --> (”Minä sanon teille: monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.” [Matt. 8:11]) vai siellä minne temmataan vastaan (eli pilvissä). Mutta meidän on pysyttävä uskossa päästäksemme Jeesuksen luo hääaterialle, ei kannata siis ajatella tempausta niin kamalasti, monet on kutsutut mutta harvat valitut.
- 1234567...
1000 vuotta on pyhät taivaassa, jonne Sapatin Herra Jeesus vie heidät toisessa tulemuksessaan.
Voittajat pääsevät lasimerelle veisaamaan Mooseksen, Jumalan palvelijan, virttä ja Karitsan virttä Ilmestyskirjan mukaan.
Kuten tiedämme Mooses piti Jumalan käskyt, myöskin sapatin pyhänäpäivänä. Jeesus myöskin piti Isän käskyt. - -lapsi-
George L kirjoitti:
Tarkoitin sitä, että välitila johon uskova tällä hetkellä menee kuollessaan on henkinen, ja tempauksessa maan päällä olevat temmataan ruumiineen ja kuolleet uskovat välitilasta ja sitten saamme uudet ruumiit. Tempauksen ajan kohdasta sen verran, että sille on vain kaksi ajankohtaa jotka kestävät Raamatullista tarkastelua pidemmälle, joko ennen 7 vuotista vaivanaikaa tai vähän ennen Jeesuksen fyysistä paluuta, joidenkin jakeiden voi ymmärtää tukevan molempia. Näin ollen vähän riippuu onko karitsan hääateria maan päällä --> (”Minä sanon teille: monet tulevat idästä ja lännestä ja asettuvat aterialle Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa.” [Matt. 8:11]) vai siellä minne temmataan vastaan (eli pilvissä). Mutta meidän on pysyttävä uskossa päästäksemme Jeesuksen luo hääaterialle, ei kannata siis ajatella tempausta niin kamalasti, monet on kutsutut mutta harvat valitut.
Kiitos George L.
Uskoni mukaan jokainen Jumalan lapsi, joka on kuollut Jeesuksen ruumiillisen ylösnousemuksen jälkeen, on kokenut ryövärin kohtalon. (Ihmisten ruumiit ovat vielä maan päällä.)
Luuk. 23:43
Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa."
Onnekseni minulla on rakastava Jumala. En saata uskoa, että Hän asettaisi lapsensa vihansa alaiseksi. Satana on kiusannut uskovia noin 2000 vuotta. Miksi Jumala alkaisi toimia samalla tavalla kuin satana?
http://historianet.fi/kristittyjen-kidutukset-olivat-kansanhuvia
http://www.stefanus.fi/
http://www.martyredchurch.net/fi
http://www.youtube.com/results?search_query=persecution of christians
Ilm. 3:10 Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.
Room. 5:9 Paljoa ennemmin me siis nyt, kun olemme vanhurskautetut hänen veressään, pelastumme hänen kauttansa vihasta.
1Tess. 5:9 Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
1Tess. 1:10 ja odottamaan taivaista hänen Poikaansa, jonka hän on herättänyt kuolleista, Jeesusta, joka pelastaa meidät tulevasta vihasta.
Netistä löytyy aineistoa.
http://www.raptureready.com/rr-pre-trib-rapture.html
https://www.google.fi/#q=defending rapture - 1234567...
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos George L.
Uskoni mukaan jokainen Jumalan lapsi, joka on kuollut Jeesuksen ruumiillisen ylösnousemuksen jälkeen, on kokenut ryövärin kohtalon. (Ihmisten ruumiit ovat vielä maan päällä.)
Luuk. 23:43
Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa."
Onnekseni minulla on rakastava Jumala. En saata uskoa, että Hän asettaisi lapsensa vihansa alaiseksi. Satana on kiusannut uskovia noin 2000 vuotta. Miksi Jumala alkaisi toimia samalla tavalla kuin satana?
http://historianet.fi/kristittyjen-kidutukset-olivat-kansanhuvia
http://www.stefanus.fi/
http://www.martyredchurch.net/fi
http://www.youtube.com/results?search_query=persecution of christians
Ilm. 3:10 Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.
Room. 5:9 Paljoa ennemmin me siis nyt, kun olemme vanhurskautetut hänen veressään, pelastumme hänen kauttansa vihasta.
1Tess. 5:9 Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
1Tess. 1:10 ja odottamaan taivaista hänen Poikaansa, jonka hän on herättänyt kuolleista, Jeesusta, joka pelastaa meidät tulevasta vihasta.
Netistä löytyy aineistoa.
http://www.raptureready.com/rr-pre-trib-rapture.html
https://www.google.fi/#q=defending raptureJumala ei ole määrännyt meitä vihaan ? Mites oli jo Uudenliiton aikana kun pimeää keskiaikaa kesti 1260 vuotta, niin marttyyreita tuli miljoonittain. Vihaa ja vainoa on ollut kristityille aina.
Viimeisin vaino, ennen Jeesuksen toista tulemista kohdistuu niihin, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
Ilm.12:17. Ja lohikäärme vihastui vaimoon ja lähti käymään sotaa muita hänen jälkeläisiänsä vastaan, jotka pitävät Jumalan käskyt (kymmenenkäskyä) ja joilla on Jeesuksen todistus.
Jeesuksen toinen tuleminen katkaisee nämä vihat vainot ja tappamiset, sillä nämä kaikki jumalattomat vainoojat saavat surmansa Hänen ilmestyksestään. - George L
1234567... kirjoitti:
1000 vuotta on pyhät taivaassa, jonne Sapatin Herra Jeesus vie heidät toisessa tulemuksessaan.
Voittajat pääsevät lasimerelle veisaamaan Mooseksen, Jumalan palvelijan, virttä ja Karitsan virttä Ilmestyskirjan mukaan.
Kuten tiedämme Mooses piti Jumalan käskyt, myöskin sapatin pyhänäpäivänä. Jeesus myöskin piti Isän käskyt.Voisitko antaa Raamatun kohtia jotka tukevat "1000 vuotta taivaassa"? Näytät sentään ymmärtävän sapatin päälle, mutta maan päälle tulevan Messias kuninkaan hallitsemaa rauhan valtakuntaa vastustat, vaikka sapatti on esikuva siitä. Ja missä kohdassa sanotaan että Jeesus enää maan päälle tulonsa jälkeen lähtisi taivaaseen? Raamatussa taivas sana esiintyy n. 700 kohdassa, mutta missään niistä ei sanota noin.
- -lapsi-
1234567... kirjoitti:
Jumala ei ole määrännyt meitä vihaan ? Mites oli jo Uudenliiton aikana kun pimeää keskiaikaa kesti 1260 vuotta, niin marttyyreita tuli miljoonittain. Vihaa ja vainoa on ollut kristityille aina.
Viimeisin vaino, ennen Jeesuksen toista tulemista kohdistuu niihin, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
Ilm.12:17. Ja lohikäärme vihastui vaimoon ja lähti käymään sotaa muita hänen jälkeläisiänsä vastaan, jotka pitävät Jumalan käskyt (kymmenenkäskyä) ja joilla on Jeesuksen todistus.
Jeesuksen toinen tuleminen katkaisee nämä vihat vainot ja tappamiset, sillä nämä kaikki jumalattomat vainoojat saavat surmansa Hänen ilmestyksestään.Uskoni
Jos olet uudestisyntynyt Jumalan lapsi, pelastut ja vältät vaivanajan kauhut.
Roomalaiskirje:
10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Joh. 3:3
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
__________________________
Ilm. 3:10 Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.
Room. 5:9 Paljoa ennemmin me siis nyt, kun olemme vanhurskautetut hänen veressään, pelastumme hänen kauttansa vihasta.
1Tess. 5:9 Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
1Tess. 1:10 ja odottamaan taivaista hänen Poikaansa, jonka hän on herättänyt kuolleista, Jeesusta, joka pelastaa meidät tulevasta vihasta. - -lapsi-
-lapsi- kirjoitti:
Uskoni
Jos olet uudestisyntynyt Jumalan lapsi, pelastut ja vältät vaivanajan kauhut.
Roomalaiskirje:
10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Joh. 3:3
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
__________________________
Ilm. 3:10 Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.
Room. 5:9 Paljoa ennemmin me siis nyt, kun olemme vanhurskautetut hänen veressään, pelastumme hänen kauttansa vihasta.
1Tess. 5:9 Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
1Tess. 1:10 ja odottamaan taivaista hänen Poikaansa, jonka hän on herättänyt kuolleista, Jeesusta, joka pelastaa meidät tulevasta vihasta.1234567. Miten ymmärrät seuraavat termit?
- Ylkä
- morsian
- Karitsan häät
- Karitsan häiden ajankohta ja kesto ja paikka - 1234567...
-lapsi- kirjoitti:
1234567. Miten ymmärrät seuraavat termit?
- Ylkä
- morsian
- Karitsan häät
- Karitsan häiden ajankohta ja kesto ja paikka-Ylkä on Jeesus ja morsian on seurakunta, niinpä puhutaankin morsius-seurakunnasta, jonka Sapatin Herra Jeesus vie toisessa tulemuksessaan 1000 vuodeksi taivaaseen. Jeesus ei sano: Vaikka minä menenkin taivaaseen, niin tulen minä takaisin, että minäkin saisin olla siellä missä tekin olette, eli maan päällä.
Jeesus sanoo kuitenkin toisinpäin: Vaikka minä menenkin pois tulen minä takaisin ja noudan teidät tyköni, niin että tekin saisitte olla siellä missä minäkin olen, eli taivaassa.
Jeesus sanoo: Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan niitä teille lisää taivaaseen, eikä maan päälle.
Morsiamen häät vietetään siellä missä Ylkä ja Hänen Isänsäkin ovat. Pyhien matka taivaassa kestää 1000 vuotta.
Jumala tietää varjellä omiansa toisenkin marttyyreiden ajan keskellä, jossa heistä sanotaan: Että he pysyisivät levollisena siihen asti kunnes marttyyreiden aika täyttyy ja Jumala sallii joidenkin marttyyreiden tulevan tapetuksi ja joidenkin tullessa varjelluksi, niinkuin Martti Lutherikin aikoinaan.
Toinen marttyyreiden aika tapahtuu, ennen Jeesuksen toista tulemista, jolloin Jumalan merkki sapatti, ja pedon merkki sunnuntai ovat vastakkain rangaistuksien uhalla molempien osapuolten taholta, kuoleman rangaistuksineen, tottelemattomuudesta.
Pedon aikaansaama rangaistus kuolemantuomioineen on väliaikainen rangaistus, ja Jumalan merkin sapatin hylkäämisestä johtuva rangaistus on iankaikkinen rangaistus ja ero Jumalasta.
Väärän sapatin sunnuntain morsiamet joutuvat iankaikkiseen eroon Jumalasta, sillä he ovat laittomuuden palvelijoita. - -lapsi-
1234567... kirjoitti:
-Ylkä on Jeesus ja morsian on seurakunta, niinpä puhutaankin morsius-seurakunnasta, jonka Sapatin Herra Jeesus vie toisessa tulemuksessaan 1000 vuodeksi taivaaseen. Jeesus ei sano: Vaikka minä menenkin taivaaseen, niin tulen minä takaisin, että minäkin saisin olla siellä missä tekin olette, eli maan päällä.
Jeesus sanoo kuitenkin toisinpäin: Vaikka minä menenkin pois tulen minä takaisin ja noudan teidät tyköni, niin että tekin saisitte olla siellä missä minäkin olen, eli taivaassa.
Jeesus sanoo: Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan niitä teille lisää taivaaseen, eikä maan päälle.
Morsiamen häät vietetään siellä missä Ylkä ja Hänen Isänsäkin ovat. Pyhien matka taivaassa kestää 1000 vuotta.
Jumala tietää varjellä omiansa toisenkin marttyyreiden ajan keskellä, jossa heistä sanotaan: Että he pysyisivät levollisena siihen asti kunnes marttyyreiden aika täyttyy ja Jumala sallii joidenkin marttyyreiden tulevan tapetuksi ja joidenkin tullessa varjelluksi, niinkuin Martti Lutherikin aikoinaan.
Toinen marttyyreiden aika tapahtuu, ennen Jeesuksen toista tulemista, jolloin Jumalan merkki sapatti, ja pedon merkki sunnuntai ovat vastakkain rangaistuksien uhalla molempien osapuolten taholta, kuoleman rangaistuksineen, tottelemattomuudesta.
Pedon aikaansaama rangaistus kuolemantuomioineen on väliaikainen rangaistus, ja Jumalan merkin sapatin hylkäämisestä johtuva rangaistus on iankaikkinen rangaistus ja ero Jumalasta.
Väärän sapatin sunnuntain morsiamet joutuvat iankaikkiseen eroon Jumalasta, sillä he ovat laittomuuden palvelijoita.Ok. Mikä on käsityksesi seuraavista seikoista?
- Toisen marttyyreiden ajan kesto?
- Karitsan häiden kesto?
Juutalaiset häät
Käsittääkseni häitä vietetään tyypillisesti 7 päivää. Niinikään seiskalla on roolinsa Jaakobin naimapuuhissa. Mies parka sai Raakelinsa vasta kahden seiskan jälkeen:)
http://www.youtube.com/watch?v=x_Auc1x5MII
1Moos. 29:27
Vietä nyt vain tämä hääviikko loppuun, niin annetaan sinulle toinenkin, kunhan olet palveluksessani vielä toiset seitsemän vuotta."
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/1Moos.29.html
Marriage in the Bible
http://www.bible.ca/marriage/ancient-jewish-three-stage-weddings-and-marriage-customs-ceremony-in-the-bible.htm
- George L
David Pawsonin Viimeiset tapahtumat -opetusohjelma:
http://www.youtube.com/watch?v=syALpj90n8s- -lapsi-
Kiitos. Pawson opettaa kintoisasti :)
- 1234567...
-lapsi- kirjoitti:
Kiitos. Pawson opettaa kintoisasti :)
David Pawson osaa viedä viisaasti kuulijansa harhaan, jos ei ole tarkkana. Ei ole minun opettajani.
Yhdessä asiassa olen kuitenkin hänen kanssaan samaa mieltä, siitä, että pappeus ei kuulu naisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402967- 652364
- 1742314
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331998- 171385
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411346Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221343- 101224
- 131208
- 221201