On se lämmintä pääsiäiseksi. Ilmastonmuutos näkyy jo ennätys lämpiminä pääsiäisenä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042118229400_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042118229400_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kyllä se ilmasto nyt vaan kylmenee
.
.
.
.
.
Kiihtyvällä vauhdilla sulavat jäätiköt ja kiihtyvällä vauhdilla nouseva merenpinta eivät ole tainneet kuulla hörhöilystäsi:
http://climate.nasa.gov/key_indicators
Miksi ihmeessä varjoisissa paikoissa on kylmä, miksi se poukkoileva hiilidioksidi säteilijä ei lämmitä varjossa, miksi auringon lämpö ei lämmitä varjossa?
Kohta huudetaan, sillä jääkauden merkit ovat ilmassa!
Huhtikuu korkein lämpötila 25,5 on mitattu 27.4.1921 Jyväskylässä. Nyt jäätiin yli 5 astetta. Näin se ilmasto kylmenee.
Ja kuinkahan luotettavana pidät tuota lähes sata vuotta sitten tehtyä mittausta? Ettei se vaan ole väärennetty? Tai rikkinäinen mittari? Tai väärin asennettu mittari (auringonpaisteessa)?
.
Auringolla on semmoinen ominaisuus, että etenkin tyynellä kelillä se lämmittää. Juhannuksena aurinko on korekeimmillaan ja sitten päivä alkaa lyhetä. Nyt auringon näkökulmasta elämme samoja aikoja, kuin elokuun lopussa. Maa vaan on niin kylmä, että heti kun aurinko menee varjoon, tulee kylmä. Eli ei tuota kevään elokuista päivälämpöä tarvitse ihmetellä, ellei ole idiootti.
Väitätkö ------- että ilmatieteen laitoksen tilastot ovat epäluotettavia?
Mitkä näistä http://ilmatieteenlaitos.fi/lampotilaennatyksia ovat mielestäsi luotettavia ja mitkä eivät?
Onko pääsiäinen aina huhtikuun lopulla? Tällaiset nerot ne povaavat meille lämpiävää ilmastoa. Huh huh vaan itelles.
Ei ole mitään ennätyslämmintä. Mummoni muisteli aina miten jonain vuonna hänen nuoruudessaan koivut olivat Pielisen takana P-Karjalassa vappuna jo isolla hiirenkorvalla. Tänä vuonna eivät taida olla siellä pienelläkään hiirenkorvalla, hyvä jos Ahvenanmaallakaan.
Missä asut? Eikä eilen ollut lämmintä? On tietysti joskus ollut muutaman asteen lämpimämpääkin huhtikuulla, mutta monell tapaa on aivan merkillistä talvea pitänyt. Jäät sulana loppiaisena ja taas pääsiäisenä.
Heh, tämä "ennätyslämmin" ilma itseasiaas 21. lämpimintä sadan vuoden aikana.
Sään normaalivaihtelusta kyse ja piste.
Muutaman asteen ollut keskimääräistä lämpimämpää, ei tee ilmaston muutosta suuntaan eikä toiseen.
2000-luvulla ollut 8 huippulämmintÄ vuodenaikaa, huippukylmiä ei ollenkaan. Järkyttävä 8-0 siis. Sattumaako? Ehei.....
Eikä ole. Miksi valehtelet?