pystyykö saturnukseen laskeutumaan esim luotain jossa olisi iso poranterä edessä joka alkais pyöriä ku laskeutuis ja kaivautuis maansisään siitä sitten pinnalle?
tai avaruus alus joka kaivautus maansisää poran teräll ja samalla maan sisässä ois säteily suoja joka suojaisi astronautteja säteilyltä,laskeutuminen olisi helppoa ilman moottori laskeutumista vauhdissa alus porautuis saturnuksen maan sisää.
tai avaruus alus joka kaivautus maansisää poran teräll ja samalla maan sisässä ois säteily suoja joka suojaisi astronautteja säteilyltä,laskeutuminen olisi helppoa ilman moottori laskeutumista vauhdissa alus porautuis saturnuksen maan sisää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Juuh ei onnistu
Miksi ei pystyisi, mutta mitä ideaa siinä olisi? Saturnus on kaasuplaneetta
bo pääsis sinne tai voiha se olla myös joku muu,ki planeetta
Kirjotteleeko täällä oikeasti joku 6-vuotias, 6-vuotiaan tasolla oleva kehitysvammainen vai trolli? No offense.
hohoo
ei voi koska paine murskaa minkätahansa laskeutumis aluksen...
Kysyjä ehkä tarkoittaa ettei tarvitseisi käyttää polttoainetta laskeutumiseen.
Mutta suurin ongelma on kuumuus joka syntyy kun saavutaan suurella nopeudella planeetan kaasukehään. Näin olin myös maakuu lennoilla, maahanpäin saavuttaessa.
No jos taas ilmankaasukehää voisi porautua , pitäisi porautumisen olla tosi nopeaa, mihin joutusi jäte poralta.
https://www.youtube.com/watch?v=QfDoQwIAaXg&NR=1
Tuossa kiva video jossa näet kuinka luoti tunkeutuu erilaisiin materiaaleihin. vosiitko kuvitella että luoti poraisi tiensä metallin läpi?
Luodin nopeus on vain noin 500m/s Avaruusssukkula menee noin 8000m/s sekunnissa Ei siinä paljoa porata noilla nopeuksilla.
otappa huomioon että tama olin vain kiertorata nopeus. Voyager matkasi vielä sukkalaakin kaksikertaa nopeammmin. 16000m/s siis kolmekymmenta kaksi kertaa (32) nopeammin kuin luoti.