veden jäätyminen

0lli

kun vesi jäätyy,niin varautuuko siihen lisää kylmyyttä sen jälkeen kun se on jo jäätynyt,niin kuin esim.rautamurikkaa lämmittämällä voidaan sitä varata aina sulamispisteeseen asti.

5

362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L.M.G.T.F.Y.

      Jään ominaislämpö on 2,0 kJ/(kg K) lämpötilassa -10 °C, eikä se siitä kovin paljoa muutu kumpaankaan suuntaan mentäessä.

    • Teräspökäle

      Aineen olomuodon muutos on se missä energiaa liikkuu tolkuttomasti. Luulin saaneeni hyvänkin idean kerran kun ajattelin että teräs on lähes 8 x tiheämpää kuin vesi ja pystyisi siksi suurempaan viilennystehoon kuin jää. Hommasin ruostumattoman terässauvan ja aioin sitä pakastamalla korvata jääpalat jotka ovat kertakäyttöisiä ja laimentavat juomaa. Mutta terässauvan teho jäi isohkosta koostaankin huolimatta heikoksi, koska siinä ei olomuoto muutu, toisin kuin jään sulatuksessa.

      Yritin vielä tehdä kestojääpalan joka oli teräsputki jossa oli vettä sisällä. Täyteen pakattuna jään paisuminen jäätyessä kuitenkin yllätti voimallaan ja hitsaussaumani repesivät auki. En jaksanut enää sitten sen aiheen parissa askarrella vaikka ratkaisu olisi ollut helppo eli jättää putkeen vähän ilmaa.

    • Ei kylmyys ole muuta kuin lämmön puutetta, eli atomit liikkuvat (värähtelevät) vähemmän. Liikkeen lakatessa ollaan saavutettu absoluuttinen kylmyyspiste, 0 K.

      Kylmyys ei siirry eikä varaudu, vaan lämpö eli juuri se atomien värähtely tarttuu naapuriin saaden senkin värähtelemään, vieden tietysti energiaa siltä enemmän värähtelevältä, joka sitten vastaavasti värähtelee vähemmän eli siis viilenee, ellei tämä taas vuorostaan ole yhteydessä johonkin vielä lämpimämpään atomiin.

      • Muuten vötkäle

        Lämpöenergian säilöminen materiaaliin toimii käytännön tasolla symmetrisesti, eli on aivan sama, lämmitetäänkö materiaalia vai jäähdytetäänkö sitä. Siirtyvä energiamäärä on sama mutta tietysti erimerkkinen.

        Teorian kannalta olet tietenkin oikeassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe